ZuzanaA
16.11.16,11:08
Dobrý deň, prosím Vás skúsených mzdárov. Nedávno som nastúpila vo firme a zistila som, že jeden zamestnanec mal vo svojom spise oznámenie zo SP o priznanom invalidnom dôchodku. Avšak toto nemal zaevidované v mzdovom programe, teda mu šli plné odvody miesto polovičných do ZP. Jedná sa o obdobie od 12.5.2014 :( Musím spätne opravovať všetky výkazy? Zamestnanec na tom netrvá. Keby som opravila len rok 2016? Alebo musím všetky? Nechápem prečo nám ZP neposlala nejaké upozornenie, že platíme zle, veď to majú v evidencii zaslené od SP, pokiaľ viem. Ďakujem za Vaše odpovede.
Xanti
16.11.16,10:41
Ja by som povedala, že zamestnanec neinformoval ZP. Ak by to bolo tak, tak ZP by sa ozvala, že rátajú sa zle výplaty. Mzdárka čo bola pred tebou mu neuplatnila zníženú sadzbu, tým pádom ani ZP nereagovala, že jej tam niečo nesedí. Akonáhle by mzdárka poslala výplatu zo zníženými odvodmi, tak ZP by vyzvala pracovníka na dokladovanie zníženej sadzby. Takže preto ZP neupozornovala.
Určite budeš opravovať výplaty až do roku 2014 , do ZP budeš robiť aditívne výkazy. A firme príde na účet preplatok.

My sme tak museli opravovať poslednú mzdu zamestnanca, ktorému po odchode z firmy bol priznaní invalidný dôchodok.
A už aj je nebohý, a museli sme robiť aditívny výkaz a opraviť jeho poslednú mzdu. A peniaze boli poukázané na účet firmy.
JankaO
16.11.16,10:55
VšZP má podklady o priznaní invalidného dôchodku s nárokom na zníženú sadzbu zo Sociálnej poisťovne, ak pokles je viac ako 70 %. Ak teda zamestnancovi vznikne tento nárok a zamestnávateľ odvádza v plnej výške, mali by chodiť chybové protokoly k mesačným výkazom. Preplatok z tohto dôvodu má aj zamestnávateľ, nielen zamestnanec, čiže nie je podstatné, akú vôľu prejavil zamestnanec, chybné výkazy za celé obdobie treba opraviť aditívnymi. Predpokladám, že za 2 a pol roka to nebude zanedbateľná čiastka.
ZuzanaA
16.11.16,11:07
Ďakujem Vám obom, veľmi ste ma nepotešili :( Nejde o VšZP, tam mi povedali, že oni by hneď poslali chybové hlásenie, keby im prišiel plný odvod miesto polovičného, ak majú nahlásený ID zo SP. Ale bohužiaľ ide o UNION, tam mi pracovník na telefóne potvrdil, že zamestnanec ma inv. dôchodok ale že bohužial ich systém tieto chyby nehlási. Ale že to dá ako námet "vyššie". No len mne už to nepomôže :( Ešte sa chcem opýtať, ja by som to riešila tak, že poposielam ručne opravné výkazy. Potom ten preplatok čo mi vyjde, snáď mi ho aj ZP potvrdí, by som v niektorej výplate zamestnancovi vyplatila a zdanila, či? Ešte neviem presne čo s ním potom a odvodmi. do ZP je mi jasné, že nepôjdu ale do SP asi áno,však?
JankaO
16.11.16,11:23
Odporúčam s riešením sa obrátiť priamo na ZP Union, aký majú postup oni. Lebo napr. vo VsZP sa to dalo vyriešiť jedine tak, že sa všetky mzdy museli prerobiť, za každý mesiac poslať aditívny výkaz a až potom ZP vedela zo systému vygenerovať preplatky pre zamestnanca a zamestnávateľa. Ešte nezabudnúť na zmenu v registrácii zamestnanca.
ZuzanaA
16.11.16,11:28
Ďakujem, tak to bude asi najlepšie.
VÍNO NITRA
16.11.16,17:28
Xanti Ti odpovedá správne, treba urobiť za každý mesiac aditívny výkaz.
zlatka.b
16.11.16,23:02
Tiež sme tento rok opravovali dohodárov, ktorí neoznámili ZŤP spätne od roku 2012 na výzvu zdravotnej poisťovne. Rovnako nás zdravotná poisťovňa vyzvala na opravu výkazov a odhlásenie dohodára v roku 2015, ktorý tento rok spätne požiadal o starobný dôchodok k 03/2015. Musela som mu ukončiť poistenie k 03/15 a prepočítať všetky odvody až do konca roka.
jales
17.11.16,09:46
Neviem prečo tieto veci neopravia ZP vrámci ročného zúčtovania, ale nútia k tomu zamestnávateľov. My sme zahraničná firma, máme zmenený finančný rok a na každé výplaty a zmeny mi musia dať v zahraničí súhlas. Pravidelne je potrebné niečo opravovať, či už z dôvodu priznania ID v ZP a tak isto priznania SD v SP a spôsobuje nám to veľké problémy. Ohľadom následnej opravy dane som písala dotaz na daňové riaditeľstvo a dostala som takúto odpoveď:

podľa § 40 ods. 3 písm. b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, nezrazil zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť podľa tohto zákona, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka.

Prehľady za predchádzajúce kalendárne mesiace boli vyplnené a podané v súlade so skutočnosťou, ktorá v nich nastala. Tzn., že nie je potrebné zasielať opravné prehľady. Podľa uvedeného rozdiel v preddavkoch (medzi sumou zrazených preddavkov a sumou, ktorá mala byť zrazená) zrazíte zamestnancovi v mesiaci opravy (najneskôr do vykonania ročného zúčtovania alebo vystavenia potvrdenia). Tzn., že tento rozdiel bude súčasťou r.1 v prehľade za kalendárny mesiac, v ktorom nedoplatok preddavkov zamestnancovi zrazíte a odvediete ho spolu s ostatnými preddavkami tohto mesiaca.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
ZuzanaA
18.11.16,05:22
Súhlasím, mala by to určite vysporiadať ZP. A keď už nie, tak minimálne nás hneď mala upozorniť na chybný výkaz. Teraz prerábať toľko mesiacov dozadu, to je neskutočné. A ohľadom dane z príjmov, ďakujem za utvrdenie, tak som si to aj myslela.
ZuzanaA
18.11.16,05:23
Ďakujem. Hrozne sa teším.... A Xanti, ak by aj zamestnanec neinformoval ZP, nedostávajú ZP túto informáciu priamo
aj od SP?
karka
18.11.16,08:49
Keď mne zistili, že sme platili viac ako sme mali, vo VSZP mi povedali, že ak to neopravím ja, oni si to opravia sami.