OlgaM
16.11.16,11:09
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na Váš názor: prebrala som účto SZČO, prezerala som minulé roky a podnikateľ mal v r.2010 a r.2011 zisk a odpočítával stratu z r.2009. Neuplatnil si daňový bonus na deti. Napriek tomu, že bol v zisku a odpočítal si stratu z minulého obdobia(na zdanenie nula) mal nárok na tento daňový bonus? Skúšala som to namodelovať v daňovom priznaní B na stránkach finančnej správy a daňový bonus to vypočítalo.
Vie mi niekto poradiť, ako je to v takýchto prípadoch? Pri strate nie je nárok na bonus, ale ako je to v prípade keď je zisk a strata sa iba odpočítavá.

Ďakujem.
JankaO
16.11.16,11:15
Ak mal príjem z § 6/1a2 väčší, ako 6 násobok MM a vykázal kladný základ dane, mal nárok na DB, bez ohľadu na to, či si zo svojho aktuálne vykázaného daňového základu uplatnil daňové straty za predch. odobia. Za rok 2010 sa to dá ešte stihnúť do konca roka 2016 podaním DDP.

Ak si z kladného základu dane podľa § 6/1 a 2 uplatní daňovú stratu, tak potom je to už znížený základ dane - tento sa na účely DB neposudzuje. Posudzuje sa základ dane. Nárok na DB MÁ. Netreba ho oň pripraviť ešte 2x.
Žabinka
16.11.16,11:22
v tomto je daňové tlačivo nedokonalé, lebo prepočítava všetko možné, ale na to že nie je možnosť daňového bonusu, na to neupozorní..
ale k otázke.. to že si odpočitaval stratu nie je problém ak by mu ostala požadovaná výška zdaniteľného príjmu, ale keď mal na zdanenie 0, ako píšeš, problém je.. lebo pri nároku na daňový bonus musí byť vykázaný kladný ZD..
pre rok 2016 platilo:
Nárok na daňový bonus si môže daňovník uplatniť, ak bude mať v zdaňovacom období roka 2016 zdaniteľné príjmy z podnikania aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy, t. j. vo výške 2 430 eur a vykázal základ dane, alebo čiastkový základ dane.
https://podpora.financnasprava.sk/280045-N%C3%A1rok-na-da%C5%88ov%C3%BD-bonus-
OlgaM
16.11.16,11:31
no škoda, ale radšej som sa opýtala, lebo tie daňové priznania za r.2010 a 2011 boli vypisované predchodkyňou ručne - perom, tak som so kontrolovala, ďakujem
JankaO
16.11.16,11:35
Ak si z kladného základu dane podľa § 6/1 a 2 uplatní daňovú stratu, tak potom je to už znížený základ dane - tento sa na účely DB neposudzuje. Posudzuje sa základ dane, Nárok na DB MÁ. Netreba ho oň pripraviť ešte 2x.
OlgaM
16.11.16,11:35
radšej si nemal odpočítavať tú stratu, lebo má 4 deti a bonus bol dosť peňazí - no čo už - mám správny názor?
OlgaM
16.11.16,11:45
tak myslíte, že to mám skúsiť? asi si zavolám na DÚ - ešte overím, za tie dva roky je to okolo 1 900 € - 4 deti študujúce
JankaO
16.11.16,11:48
Jasné, že uplatniť. Ja uplatňujem takto DB roky a ani by ma nenapadlo, že by DB nemohol byť uplatnený. Zákon je jasne napísaný s jasnou terminológiou.
OlgaM
16.11.16,11:56
Ďakujem pekne, potešilo ma to a ešte viac poteší rodinku :-)