prekladateľ
02.07.06,11:51
Som SZČO a po celý rok 2005 som bol SZČO. V daňovom priznaní som si za rok 2005 uplatnil paušálne výdavky. Pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia mi vyšiel nedoplatok presahujúci 10 000 Sk, ktorý zaplatím niekedy v septembri 2006.
Môžem si znížiť základ dane za r. 2006 o túto sumu?
Alebo sa to musí urobiť opravným DP za rok 2005?
Johanka
02.07.06,11:45
Ak si budeš uplatňovať skutočné výdavky, tak ide o výdavok roka 2006( v jednoduchom účtovníctve sa časovo nerozlišuje).
Ak si budeš uplatňovať výdavky percentom z príjmov, zaplatený nedoplatok pripočítaš k týmto výdavkom.
prekladateľ
03.07.06,10:08
Ďakujem za dobrú správu.
ZEvina
04.07.06,08:45
Mám podobný problém, ktorý som zadala v inej téme, ale nikto mi nechce odpovedať. Chcem sa spýtať: Ako konateľka bez príjmu som si musela robiť RZ sama. Vyšiel mi nedoplatok zo zamestnania - aj zamestnanec, aj zamestnávateľ. Oznámením zamestnávateľa je len nedoplatok, ktorý sa týka zamestnávateľa. Nedoplatok za zamestnanca by som mala uhradiť ja, alebo mi to môže zamestnávateľ strnúť z platu? Ak áno, je to len zrážka zo mzdy po zdanení, alebo sa pripočíta k položkám znižujúci základ dane?
qwerty
04.07.06,08:55
Na skoleni povedali, ze zamestnancovi to pojde ako zrazka zo mzdy po zdaneni a nedoplatok zo zdr. poistenia bude odpocitatelny v rocnom zuctovani dane 2006. Ale ci to tak bude.....????? Cize tak by to malo byt aj s ostatnymi : SZCO, studenti, dochodcovia a pod.
skocka
04.07.06,10:33
Podľa môjho názoru, ak ste si ročné zúčtovanie vykonávala sama, nedoplatok za zamestnanca by ste mali tiež uhradiť sama. Zamestnávateľ uhrádza nedoplatok za zamestnanca vtedy, ak ročné zúčtovanie zaň vykonal zamestnávateľ.
Nedoplatok zamestnanca z RZ znižuje základ dane v tom mesiaci, kedy sa vykoná zrážka nedoplatku.
Preplatok zamestnanca z RZ neovplyvňuje základ dane, vyplatí sa v čistej mzde a zamestnanec si ho zdaní v zúčtovaní dane za rok 2006.
Také info som dostala ja na školení.

Skočka