M.i.r.k.a
17.11.16,21:40
Pred par dnami som dostala rozhodnutie zo sudu vo veci exekucie. Nakolko moj otec zomrel pred 4 rokmi, ja a moji surodenci by sme mali zaplatit jeho dlhy. Nevedela o ake dlhy ide kedze moji rodicia boli uz dlho rozvedeny a nezili spolu. Exekutor povereny sudom mi vsak nevedel podat ziadne informacie. Iba, ze si asi pocas zivota zobral telefon na pausal, ktory neplatil. Nasledne som isla do najblizsej pobocky mobil.operatora a tam som sa dozvedela, ze ten telefon bol zobrany este v roku 2002. Kedze to bolo pred 14 rokmi musim to zaplatit ? Ake su moje moznosti?
buchač
17.11.16,21:11
Hm...

Exekútor vymáha a nevie čo a koľko ?
Vzdali ste sa všetci dedičstva ?
Ale v podstate asi nemáte voľbu....a čím skôr, tým lepšie. Lebo inak bude dlžoba narastať.
draik
18.11.16,09:52
Ak exekúcia začala za jeho života, tak po jeho smrti nastupujú na jeho miesto ako povinní (dlžníci) dedičia, ktorí zodpovedajú za dlhy poručiteľa do výšky zdedeného majetku. Samotný odstup 14 rokov nemusí znamenať, že pohľadávka je premlčaná; na posúdenie je však potrebné poznať ďalšie info. Máte právo nahliadnuť u exekútora do spisu.
ivka70
18.11.16,10:38
do vysky majetku ci do vysky zdedeneho majetku/ podielu?
Tweety
18.11.16,10:42
ivka70 (Dnes 12:38) do vysky majetku ci do vysky zdedeneho majerku/ podielu?
Dedenie dlhov
Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli spolu s dedičstvom. Ak je dedičov viac, delia sa pomerom získaného majetku. Ak je dedičstvo predlžené, teda dlhov je viac ako majetku, môžu sa dediči s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Takúto dohodu musí schváliť súd.
ivka70
18.11.16,11:49
Ja viem dopisala som to tam, aby to bolo jednoznacne, takto to vyzera, ze dedic musi platit do vysky svojho majetku .....
Tweety
18.11.16,12:00
áno, písala som to kvôli upresneniu pre iných
draik
18.11.16,13:18
Upravil som, vďaka.