VladoG
20.11.16,17:17
Podľa listov vlastníctva som vlastníkom po dedení pozemkov. Nebohý otec prenajal tieto pozemky na užívanie agropodnikarteľovi, ktorý skchrachoval ale boli mu vymerané "náhradné pozemky" v rozlohe našich pozemkov. Akým spôsobom mám získať svoje pozemky "na pôvodných miestach" tak ako to mám v liste vlastníctva?
misoft
20.11.16,16:27
Trochu nejasné.... ako môže mať pridelené "náhradné pozemky", keď doteraz nebolo vlastníctvo pôvodných "zrušené". Že agropodnikateľ skrachoval?
Je to jeho problém - on mal pozemky prenajaté - neboli majetkom agropodnikateľa, stále boli majetkom tvojho otca. Pokiaľ prebehlo dedičské konanie, museli sa tieto pozemky v konaní spomínať.
Pokiaľ sa zdedilo - bol v katastri vykonaný záznam - je predsa na katastri i katastrálna mapa a pozemky sú stále tam, kde predtým. A na tie máš nárok. Náhradné pozemky ťa trápiť nemusia.
Pokiaľ niekto na nich "hospodári" bez tvojho vedomia - domáhaj sa vydania veci súdnou cestou + doplatenie náhrady za užívanie.

P.S. Geodeti ti presne vymerajú tvoj pozemok, zatlč si kolíky, vycap "Sukromný pozemok" - uvidíš, aká sranda bude.
Doplnenie: pokiaľ tvoj otec prenajal pozemky "podnikateľovi", musí byť o tom zmluva. Ak prešli pri dedičskom konaní pozemky na teba - pôvodná zmluva je ukončená (prenajímateľ je nebohý) a podnikateľ mal povinnosť uzatvoriť novú zmluvu o prenájme s novým vlastníkom (tebou) - inak sa podnikateľ dopúšťa TČ neoprávneného užívania cudzej veci.
Prehľadaj všetky písomnosti, nájdi tú pôvodnú zmluvu.
A potom máš tri možnosti - 1) uzatvorenie novej zmluvy (t.č. asi nerealizovateľné, lebo podnikateľ skrachoval), 2) pokiaľ sú na tvojom pozemku nejaké stavby, cez súd dosiahnuť rozhodnutie o odstránení stavby a vypratanie pozemku, 3) žiadať o pridelenie náhradných pozemkov miesto pôvodných cez SPF v rovnakej rozlohe a bonite.
marleau
20.11.16,18:01
Mal som podobný problém, napokon vysvitlo, že prebehla komasácia, na ktorú naši nereagovali. Ak je to tvoj prípad, tak staré pozemky nemáš šancu dostať späť.
pavol54
20.11.16,18:22
Otec mal tie pozemky na liste vlastníctva že(neuvádzaš výmeru)? zrejme ich od zmeny režimu nemal vymerané, len ich zmluvne prenajal agrofirme. Dnes sa dožaduješ svojich pozemkov, ale vzhľadom na to že Slovensko bolo z hľadiska dedenia založené na uhorskom systéme, kde dedil každý pozostalý takže tých parciel môže byť aj 50 ich súčet pár hektárov, aby bola pôda obrobiteľná tak sa po revolúcii rozhodlo že oprávnení vlastníci budú dostávať náhradné pozemky v jednom kuse Tieto pozemky prideľuje Okresný pozemkový úrad a vymeriava geodet prvý raz zadarmo. Vlastník ktorému sú prideľované musí s nimi súhlasiť, alebo sa môže zohľadniť jeho návrh na výber lokality(napr. aj podľa LV) ale musí byť zachovaná celistvosť v prospech odovzdávajúceho aj preberajúceho. Na pôvodných miestach ťažko ale závisí od celkovej výmery
pavol54
20.11.16,18:27
SPF v rámci katastrálneho územia nerieši nič
misoft
20.11.16,20:40
Ja som nepísal nič o katastrálnom území. SPF môže prideliť náhradné pozemky vo svojej správe kdekoľvek na Slovensku. Trebárs západniarovi niekde na východe a naopak....