edúlik
20.11.16,19:50
Dobrý deň, potrebujem radu ... viem si už teraz zhruba zistiť aká bude výška odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovni od 1.7.17? Vypočíta sa to podľa DP za predchádzajúci rok riadok 43 Základ dane. Ale z čoho sa vypočíta výška odvodov ked mi vychádza pravdepodobne danová strata aj v tomto roku? Účtujem v JU a nie som platca DPH. Ďakujem
zk24
20.11.16,20:09
Bude hruby prijem za rok 2016 vyssi ako 5.298 €?
mondes
20.11.16,20:10
Do ZP budeš platiť od 1.1.2017 sumu 61,81 eur a do SP ti vznikne povinnosť platiť odvody od 1.7.2017 v prípade, že tvoj príjem (nie základ dane) presiahne sumu 5298 eur. Teda ak máš príjem za rok 2016 resp. tržby viac ako 5 298 eur, vznikne ti povinnosť platiť odvody od 1.7.2017 v minimálnej výške, t.j. 146,35 eur.
avalik
20.11.16,20:15
za 2016 v tab. 1 DPFO B prijmy nad 5298 eur,

ak bude v strate odvody bude mat z minimalneho vymeriavacieho zakladu v r. 2017 zo sumy 441,50 eur, t. j. minimalne poistne na SP 146,35 eur.
zk24
20.11.16,20:28
Paci sa mi formulacia "vznikne narok na platenie odvodov" :) Mile :)
mondes
20.11.16,20:30
Ach jaj, idem to opraviť. Trocha som sa "poľabdala". :)
Žabinka
20.11.16,20:35
neopravuj, aké milé..;):)
edúlik
20.11.16,20:36
Určite bude
zk24
20.11.16,20:37
Este 1x nam to tam ostalo :) Myslim ze to potesi viacerych zivnostnikov:)
edúlik
20.11.16,20:39
Ďakujem pekne. A neexistuje nejaká výnimka v prípade, že mám živnosť a zároveň poberám rodičovský príspevok? Viem, že vtedy odvody do ZP neplatím, ale ako je to s odvodmi do sociálnej poisťovni ?
zk24
20.11.16,20:51
Samostatne zárobkovo činnej osobe sa podľa § 26 ods. 4 v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok, prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie ak podľa čestného vyhlásenia (jeho formulár je zverejnený na stránke Sociálnej poisťovni) nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. V tomto období rovnako nie je povinná platiť ani poistenie do rezervného fondu solidarity. Znamená to, že ak samostatne zárobkovo činná osoba počas poberania rodičovského príspevku nepodniká, nemusí platiť žiadne sociálne odvody. Ak však počas poberania rodičovského príspevku takéto čestné vyhlásenie Sociálnej poisťovni neposkytnete alebo v priebehu prerušenia sociálneho poistenia podnikať znova začnete, stávate sa ako samostatne zárobkovo činná osoba povinne poistenou na účely sociálneho poistenia (samozrejme len vtedy, ak Váš príjem za predchádzajúci kalendárny rok prekročil stanovenú hranicu). - See more at: https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/2529/category/pravne-formy/article/podnikanie-rodicovsky-prispevok.xhtml#sthash.O8bO6JwZ.dpuf