martin921
20.11.16,23:23
Dobry den, viem, ze je toho plny internet, snad sa najde niekto, kto mi to polopate vysvetli, lebo uz zacinam mat z toho trochu gulas. Chcem popri studovani zacat vyskusat podnikat, zatial nieco male rozbehnut, nemam hned ruzove okuliare. Kedze neviem ako to pojde, potreboval by som poradit co presne by ma stala zivnost a sroocka.

Pri sroocke viem, ze potrebujem zaplati zapis do obchodneho registra, danovu licenciu, registraciu na danovom urade. Ak som spravne pochopil, ak teda nebudem platcom DPH a budem jediny konatel nemusim platit ani mesacne do socialnej poistovne? Inak by som nemal mat ziadne ine naklady.

Co sa tyka zivnosti, tam je lacnejsie zalozenie, no ako je to vlastne s tyma odvodami? Viem, ze prvy rok neplatim, ale co potom? Niekde citam, ze musim potom platit aspon minimum odvody, inde ze ak nepresiahnem obrat 5000eur za rok, tak nemusim platit nikomu nic. Predpokladam, ze v tom bdue nejaky rozdiel, ale neviem aky. Nasiel by sa niekto kto by mi to vysvetlil? Dakujem velmi pekne
jslancik
21.11.16,06:26
keby si čas venovaný napísaniu otázky venoval hľadaniu na porade, tak by si už túto otázku nepoložil...
maryt
21.11.16,08:54
ešte by si mohol napísať akým spôsobom budeš vyplácať seba.
kapitalista
21.11.16,20:57
Na začiatok by som si zriadil živnosť. Ak si študent denného štúdia, tak tvoje počiatočné náklady budú len zopár € za zriadenie živnosti...5€ za každú voľnú živnosť a 15€ za každú remeselnú a viazanú živnosť.

Do zdravotnej poisťovne ako študent neplatíš mesačne, ale podľa tvojho obratu ti zdravotná poisťovňa vyráta koľko im máš doplatiť na konci zúčtovacieho obdobia...čiže ak tvoj ročný obrat bude 0€, tak zdravotnej poisťovni nezaplatíš nič.

Do sociálnej poisťovni neplatíš, pokiaľ neprekročíš ročný obrat 5000€ (presnú sumu si musíš nájsť, myslí že je to 51xx€...každý rok sa to o pár € zvyšuje)

Čiže ak tvoj ročný obrat nebude vyšší ako 5000€ tak je pre teba oveľa výhodnejšia živnosť. Akonáhle by si mal túto hranicu (5tis.€) prekročiť a budeš chcieť podnikať aj v budúcnosti tak si založ s.r.o.
martin921
23.11.16,18:38
Dakujem velmi pekne, presne toto som potreboval, inak, koncim bakalarske studium teraz v zimnom semestri, a pokracovat budem az od septembra na magisterskom. Budem teda musiet zrejme platit zdravotnu, ze?
zk24
23.11.16,18:55
Pri zivnosti sa nemusi vyplacat
kapitalista
27.11.16,07:02
to som ti ešte zabudol napísať...Ak si študent a máš zároveň aj živnosť a nechceš platiť do zdravotnej poisťovne, tak musíš na poisťovňu doniesť potvrdenie o návšteve školy. To znamená, že pokiaľ máš to potvrdenie na celé obdobie aj medzi bakalárom a mgr. štúdiom, tak platiť nemusíš ani vtedy, ak v tom období študent nebudeš tak to doplatíš...ja som to doplácal asi po 3 mesiacoch a nikoho to vôbec netrápilo :)