ment2137
21.11.16,09:18
Dobrý deň,
Môj bratranec vybavil živnostenský list, bude robiť stavebné práce v tíme pre objednávateľa "XY s.r.o". (objednávateľ požiadal aby mali vybavené živnostenský list, zrejme aby nemusel plaitiť odvody), a tak budú robiť rôzne murárenské práce na rôznom mieste. Materiál a montážne stroje dodá objednávateľ "XY s.r.o". Na objednávke (stavebné práce v Nitre 8 Eur/hod) čo dostal môj bratranec od "XY s.r.o" je že záruka je na 36 mesaicov. Mojou otázkou je že v tom prípade kto nesie zodpovednosť za stavbu, ked napr. po 20 mesiacov vyskytne tam nijaká chyba? Objednávateľ, čiže "XY s.r.o" alebo živnostník, ktorí pracoval na stavbe?

dakujem pekne
jslancik
21.11.16,09:00
nerozumiem tvojej otázke... A ty očividne rozdielu medzi živnostníkom a zamestnancom. Živnostník je subdodávateľ a nesie si zodpovednosť za dielo, ktoré spraví. preto to treba zahrnúť do ceny (mimochodom, robiť stavebné práce na živnosť za 8€/hod je veľmi podhodnotené. jedine, že by robil "pomocné práce").
druhá vec je, ako si objednávateľ dokáže uplatniť záruku. po x rokoch ťažko zistiť, ktorú časť diela robil ktorý živnostník. Predpokladám, že na faktúre nie je presne špecifikovaný druh práce a konkrétna časť stavby, na ktorej to robil.