Robert Pekar
21.11.16,14:57
Dobrý deň,
neviem kam to mám umiestniť a ako to presne nazvať, ak bude zle, dajte mi to prosím na správne miesto, ale...obraciam sa na vás s prosbou...Za posledné týždne niekto úmyselne poškodzuje moje auto tým, že mi poškodzuje lak ostrým predmetom. Podal som už tri trestne oznámenia, ale asi mi to bude figu platné, pretože dolapiť páchateľa pri čine je asi nemožné bez kamerového systému so sledovaním online.
A tu je moja otázka...moje auto je bohužiaľ zaparkované pred bytovkou, kde nie je oficiálne parkovisko, ale je to vedené ako voľné priestranstvo a akási nepísaná dohoda nám dovoľuje parkovať na okraji vozovky. Mesto a ani polícia tu ale nemajú nainštalované žiadne kamery a tým pádom je to veľmi ľahko prístupné miesto na páchanie trestného činu. Policajné hliadky sa tu síce raz za čas ukážu, ale chcel by som vidieť človeka, ktorý by sa nechal chytiť priamo pri čine keď uvidí hliadku vykonávajúce auto.
Z toho dôvodu som sa rozhodol namontovať si na balkón kameru, ktorá by snímala moje auto 24 hodín denne v čase, keď by bolo zaparkované a narazil som na problém. Ako súkromná osoba nesmiem vytvárať a následne použiť takýto záznam ako dôkazový materiál a dokonca môžem byt postihovaný za neoprávnené vytváranie kamerového záznamu na verejnom mieste. Povolenie sa vydáva len zložkám činným v trestnom konaní, policajným zložkám, zložkám záchranného systému a hasičom.
Ako mám teda postupovať pri ochrane môjho majetku dočasne postavenom na verejnom priestranstve pred mojim bytom, keď mesto a ani nik iný nezodpovedá za škody vzniknuté na mojom majetku? Keď nemôžem nasnímať páchateľa priamo pri čine ako poškodzuje môj majetok? Mesto môže odo mňa na základe takýchto dôkazov požadovať náhradu škody, ale kto škodu uhradí mne?*
Resp. ako mám postupovať v prípade, keď si namontujem takúto kameru aby som nebol právne postihnuteľný pri ochrane svojho auta? Pretože čakať niekde v úkryte na páchateľa a potom volať políciu...to už bude dávno v inom okrese...
Chobot
21.11.16,14:09
Oficiálne ju nemôžeš namontovať, nemáš na to súhlas z úradu na ochranu os. údajov.

Ale čo keby si si ju tam dal a ak kamera nasníma páchateľa, povieš, že si ho videl z balkóna a natočil si si ho pri páchaní prečinu. Kto ti dokáže, že si snímal auto trvale?

Iná rada asi neexistuje.
misoft
21.11.16,14:09
Parkovať inde. A kamera ti aj tak nepomôže. I keď zistíš, kto to robí, záznam ako dôkaz je neprípustný. Navyše by si za to mohol byť stíhaný a škodca by ešte od teba odškodné dostal. A ty by si mal záznam v registri trestov.
Robert Pekar
21.11.16,14:32
Parkovat inde...aj to ma napadlo, tak isto ako kupit alebo prenajat garaz. len proňblem je v tom, ze byvam v centre mesta a tu sa garaz neda zohnat...a parkovat inde...a kde? Na kraji mesta? ;-((
misoft
21.11.16,14:33
No ja ti nové miesto hľadať nebudem....
Robert Pekar
21.11.16,14:33
Ved prave o to mi ide, ako namontovat tu kameru legalne aby ma nik nemohol pravne napadnut za jej montaz...
dmc
21.11.16,14:36
mne by bohate stacilo vediet kto to robi......... a v pripade poskodzovania mojho auta by som sa na instalaciu kamery nikoho na suhlas nepytal. Odpoved pre suseda by bola ze je to atrapa a nic nenahrava.
sosak
21.11.16,14:36
Chobot
21.11.16,14:41
Nijako. Nedá sa. Nemá to riešenie. Je to verejné priestranstvo. Jedine si prenajať garáž a tam parkovať auto.
Robert Pekar
21.11.16,14:43
takze tam namontujem kameru a budem dufat, ze toho hajzla jednoducho najdem. A budem postupovat tak, ze kamera nenahrava, je len atrapa a ak nahodou nieco zistim, jednoducho som ho pristihol pri cine a oznamil policii svoje podozrenie na mozneho pachatela.
Robert Pekar
21.11.16,14:44
to by stacilo aj mne...vediet kto to je...
sosak
21.11.16,14:46
Pomôž si sám, nič iné ti neostáva. V tomto prípade poškodzovateľa áut polícia obvinila. Záznam z kamery s páchateľom by som prehral na monitore a obraz z monitoru by som snímal na telefón, ale nesmú tam byť vidieť okraje monitora. Potom by si mohol tvrdiť, že si ho nahral na telefón počas fajčenia cigarety na balkóne.
bettylou
21.11.16,16:23
šak si tú kameru zamaskuj do dákeho kvetu na balkóne alebo do dajakej haraburdy napr skrine, poličky...