anazu
22.11.16,08:42
Dobry den, mam fakturu na proviziu za sprostredkovanie obchodu, spolocnost, ktora fakturu vystavila dohodla obchodneho partnera nam ako odberatelovi. Ide o jednorazovu odmenu za "dohodenie" klienta.
K fakture bol prijmovy pokladnicny doklad. Chcem sa opytat, ci je to spravne a ci si nemal dodavatel zriadit virtualnu registracnu pokladnu. Ked som pozerala prilohu zakona o pouzivani elektronickej registracnej pokladne, kde su uvedene sluzby, na ktore sa VRP vztahuje, tak ziadnu takuto sluzby som nenasla. Len sa chcem uistit, ci mame PPD akceptovat alebo nie.
A este podotazka, musi byt provizia za sprostredkovanie obchodu doriesena aj zmluvne?
1maaja
23.11.16,07:02
Nižšie posielam odpoveď z FS na môj dopyt, ktorý sa týkal, či má autobazár povinnosť používať reg.pokladňu na príjem provízie /provízie sa u nás dohodli zmluvne za sprostredkovanie predaja auta/ . My ku každej platbe za províziu máme aj zmluvy o sprostredkovaní predaja. Odpoveď prišla v 4/2016.

"Ak predaj vozidla realizujete prostredníctvom zmluvy o sprostredkovaní na základe oprávnenia na podnikanie, povinnosť používať registračnú pokladnicu na prijatie provízie Vám nevzniká, a to z dôvodu, že služba "sprostredkovanie" nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.
Avšak prijatú tržbu v hotovosti za predaja vozidla, ktorý realizujete na základe oprávnenia na podnikanie, ste povinný evidovať v registračnej pokladnici".

Z toho vyplýva, že na príjem provízie sa nevzťahuje povinnosť použivať reg.pokladňu. Bavíme sa tu o hotovosti do 5000 eur.