tomas158
22.11.16,15:21
Ahojte,

V blízkej dobe planujem začať s podnikaním. Chcem založiť jednoosobovú S.R.O v ktorej budem konatelom. Na podnikanie okrem mna budem potrebovať aj jedného zamestnanca, ktorý je zaroven člen rodiny.

Chcem sa spýtať ako čo najviac znížiť mesačné náklady na mzdy keďže obaja vieme pracovať prvé mesiace aj bez toho aby sme dostavali z firmy plat. Ako konatel si viem nastaviť nulový plat z ktorého budem iba platit zdravotnú poistovnu ? Ako je to so zamestnancom ? Mam ho zamestnat na TPP s minimálnou mzdou 405€/mesacne čo je superhrubom 515€. Alebo radšej ako brigádnika ?

Zamestnanec by mesacne odpracoval priblizne 180hodín. Vztahuje sa minimalna hodinova sadza aj na dohode o práci ? Alebo je možne spisat dohodu o praci 180 hodin za odmenu 200€/mesiac a znižiť tak odvody ?

Ďakujem
jslancik
22.11.16,14:35
v prvom rade si preštuduj kódex porady a neklaď otázky v rozpore s ním (v súvislosti so snahou o obchádzanie zákona).
po druhé: o odmenách konateľov, ich rodinných príslušníkov je tu xyz tém. Myslieť si, že si prvý, kto rieši takýto "problém", je veľmi scestné.
po tretie: predpokladáme, že máš niekoho, kto ti robí účtovníctvo a mzdy. v rámci utužovania vzťahov, vzájomného spoznávania sa a v neposlednom rade kvôli otestovaniu, či sa ako-tak vyzná, by si mal tieto otázky konzultovať s ním. zistiť od neho napr. čo hovorí na zmenu podmienok pre dohodu.
tomas158
22.11.16,14:45
Ja sa nesnažím obchádzať zákon. Neplanujem zamestnancov vyplacať "mimo záznam". Ako som pisal obaja v prvých mesiacov nepotrebujeme dostavať plat preto ma zaujima ake je to legálne minimum ktore mu budem napriek tomu musiet vyplacat. Písal som že plánujem podnikat v blízkej dobe, neviem kto si platí účtovníka už pol roka pred tým len aby si snim par krat pokecal. A celkovo nechapem ten utočny ton ako by som sa snažil vytunelovať polku repoubliky. Nato vo volbach vyhrali iní.
jslancik
22.11.16,14:58
ale zamestnancov treba vyplácať. zadarmo u teba nik pracovať nemôže. môže ti pomáhať blízky rodinný príslušník, ale iba za určitých podmienok. na porade to máš všetko x-krát napísané.
tomas158
22.11.16,15:09
Vygooglil som si že ak sa jedna o rodinneho prislusnika pomoze to iba ak podnikam na živnost. Ak sa jedna o SRO je potrebna pracovna zmluva. Aka je pre tento pripad najvyhodnejšia toho sa už dopatrať neviem a preto som zalozil tuto temu. Hladal som aj na porade ale nič podobne som nenasiel. Dalsia vec je že to tu može byt X krat napisane ale zakony si menia z roka na rok ako sa im zachce, takže aj ked najdem temu z roku 2010 može mi byt uplne zbytočna a to je dalsi dovod prečo som zakladal temu
kukučka
22.11.16,15:14
Je tu nováčik.
avalik
22.11.16,15:56
Ako buduci zamestnavatel by si si mal nastudovat aspon Zakonnik prace, tam okrem ineho najdes:

§ 119
(1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

- to plati aj pre dohodarov - najdes v § 223 ods. 2.

Tiez si prestuduj ustanovenia o dohode o vykonani prace a dohode o pracovnej cinnosti - rozdiel medzi nimi tu bol uz niekolkokrat vysvetlovany.

Aktualne znenie ZP najdes napr. na strankach slov-lex.sk alebo zakonypreludi.sk
veronikasad
22.11.16,16:12
Aký druh práce bude vykonávať?
tomas158
22.11.16,16:17
Pekár / Cukrár
avalik
22.11.16,16:29
tak to jedine na dohodu o pracovnej cinnosti - ale tam 180 hodin mesacne nemoze odpracovat
veronikasad
22.11.16,16:57
Pokiaľ je rodinný príslušník dôchodca alebo inak dôchodkovo poistený a chceš ušetriť na odvodoch, nezakladaj s.r.o., aké začni podnikať ako živnostník. Ak sa ti podnikanie rozbehne, môžeš kedykoľvek prejsť na s.r.o.

Ako SZCO nebudeš platiť v prvom roku podnikania, minimálne do 30.6.2017 povinné odvody do sociálnej poisťovne a do 31.12.2017 minimálne preddavky do zdr.poistovne.
ivka70
22.11.16,19:32
to neplati pri sro, len pri zivnosti, ze rodinny prislusnik za istych okolnosti moze pomahat bezplatne