beh
23.11.16,09:07
dobrý den, máme designera, ktorý je registrovaný pre DPH v zmysle §7a. Poslal nám 1. čast faktury na vytvorenie návrhu noveho výrobku pre nasu výrobnu spolocnosť v sume 1000 € (má to byť záloha, ale faktura je vystavená ako riadna). Na fakture má uvedené, že v zmysle §73 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná. Čo to znamená pre nás ako platitela dph? My máme odviesť DPH ? Alebo po prijatí platby (zálohy) nám musí designer poslať riadny dań. doklad s vyčíslením dph t.j. cbd 833,33 , dph 166,67 eur ? dakujeme za pomoc
zk24
23.11.16,09:20
Vy ste obaja slovenske firmy?

Kedze dodavatel je podla §7a registrovany, tak tipujem ze je slovensky podnikatel. Ak ste aj vy slovensky odberatel, tak faktura je zla. Faktura ma byt bez dph, uvedene ze on je neplatitel dph. Ziaden prenos, prenos on pouziva iba na dodavky do clenskych statov EU.

A osobou povinnou platit dan podla §73? Ked uz tak podla 69 ods.3.
Ziadat prerobit fakturu.

Ak sa mylim, opravte ma
beh
23.11.16,09:36
veď práve, my sme obaja slovenské s.r.o., takže mal aspon napísať, že je to zálohová faktúra a potom, ked dostane od nás platbu, tak má vystaviť fa s dph, chcela som vedieť či v zákone niesú výniky ako pri stavebných činnostiach...
zk24
23.11.16,09:37
Ziadna FA s dph. On je neplatitel dph, dph nema figurovat nikde.
KloferHladny
23.11.16,09:38
1. § 73 Zákona 222/2004 nehovorí o prenose daňovej povinnosti
2. Váš dodávateľ má zrejme text "Prenos daňovej ..." nastavený ako štandard, zrejme dodáva služby zahraničným odberateľom
3. Váš dodávateľ je "zdaniteľnou osobou" a nie platiteľom (nie je registrovaný podľa §4) - dá sa to overiť na stránke FS.

A teda táto faktúra sa dá považovať za čiastočne dodanú službu v sume 1000 EUR. Váš dodávateľ nemá povinnosť platiť daň v zmysle ustanovení § 69 a teda Vy nemáte možnosť si daň odpočítať.
beh
23.11.16,09:39
Na fakture má uvedené aj IČ DPH.
zk24
23.11.16,09:40
Ten prenos pri stavebych pracas je iba medzi platitelmi.
zk24
23.11.16,09:41
Mozno zvykne dodavat sluzby aj do EU a na vystavenie faktury pouzil teraz zly vzor. Kontaktujte ho
beh
23.11.16,09:43
Overovali sme si, on je platiteľ DPH, IČ DPH má správne. Registracia podla §7a, cize v tomto prípade pri obchodovaní s nami má postavenie ako NEPLATCA ? A v prípade, že by robil so zahraničím, tak musí odviesť DPH, tak?
zk24
23.11.16,09:45
Registracia podla §7a nie je platitel. Ak by dodaval do EU mimo SK tak odberatel by samozdanoval. To sa neuplatnuje pri dodavkach na SK, jeho Ic dph na fakture nema byt a ma byt uvedene ze je neplagitel dph
beh
23.11.16,09:54
dakujeme, ano obchoduje so zahraničím, preto nám poslal riadnu fakturu, myslím, že tú vetu môžme odignorovať, keďže nás sa netýka. Pri podpísaní zmluvy o dielo povedal, že nieje platiteľ DPH, takže do kontrolného výkazu NEMAME DAVAT ANI JEHO IC DPH vsak?
KloferHladny
23.11.16,09:55
túto faktúru vôbec nedávajte do DPH (ani do KV)
zk24
23.11.16,09:57
Ja by som neignorovala, ziadala by som prerobit fakturu. Do Kv sa nezahrna, nejde ani odanovu povinnost ani odpocitanie dane
beh
23.11.16,09:57
dakujeme
beh
23.11.16,10:21
ano, takto by to malo byť, suhlasím a dakujem
promont maja
24.11.16,08:10
.. pre úplnosť priložím ... ak by teda existovala písomná dohoda ..

§ 73 zákona o DPH
Osoby povinné vyhotoviť faktúru
(4) Faktúru môže v mene a na účet dodávateľa tovaru alebo služby vyhotoviť odberateľ alebo tretia osoba. Odberateľ môže vyhotoviť faktúru v mene a na účet dodávateľa, ak medzi dodávateľom a odberateľom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené odberateľom. Faktúru v mene a na účet dodávateľa vyhotovuje odberateľ podľa zákona členského štátu, v ktorom je miesto dodania tovaru alebo služby.