joey1986
23.11.16,18:59
ahojte Poraďáci,

chcel by som sa Vás opýtať, či ste sa už stretli vo svojej praxi s firmou, ktorej účtovníctvo viedla firma usadené v zahraničí (moderná je India) akým spôsobom je legislatívne možné, aby to fungovalo, aký je kolobeh dokladov, evidencia, nakoľko účtujú v sape, žiadna chronologia účtovných dokladov, kníh došlých faktúr a podpisovanie účtovných dokladov, ako to funguje v praxi, pretože naša spoločnosť je na prahu novej výzvy (matka rozhodla, že budú väčšinu operácií vykonávať z indie) si to neviem úplne predstaviť. vopred ďakujem za akúkoľvek skúsenosť prípadne názor.

Joey 1986
Soňa K
24.11.16,10:37
Jedine a všetko cez internet, budete zosieťovaní a vystavovanie, evidencia, odsúhlasovanie, účtovanie, podpisovanie, všetko, čo si niečo z toho ani nevieš predstaviť, bude fungovať a určite občas nefungovať na sieti. V Indii si ľudia určení na účtovanie SK, nabiflia základy legislatívy, software bude mať nastavenia na SK legislatívu a zachytí väčšinu procesov. Keď Vám niečo, čo nebude ošetrené, spokutujú, tak pokuta bude rádovo nižšia, než keby platila matka odborníkov v domovskej krajine. Ja to nepropagujem ani neobhajujem, ale keby to tak nebolo, tak by tak nefungovali celosvetové firmy, napr. IBM.
elisabeth
24.11.16,10:51
teoreticky to možné je, ale bude tam bordel jak v tanku. Ja som kedysi robila pre SK firmu, čo dodávala tovar do veľkých reťazcov. Neviem teraz ktorý, ale tuším hypernova mala zúčtovacie a účtovné centrum v Poľsku. Tiež sa účtovalo v SAPe. Faktúry, saldo, a úhrady som riešila vždy s Poľkou, ale tá vedela po česky. Aj tak sme sa vždy dohadovali, lebo nič nesedelo, ale skôr boli rozdiely kvôli komunikácii medzi obchodom a tým zúčtovacím centrom,. Vo vašom prípade to asi bude prebiehať v angličtine. Doklady sa určite posielajú naskenované a mailom, nie fyzicky. Na dokladoch bola klauzula, že doklad bol vyhotovený elektronicky a nevyžaduje podpis. Dnes sa to už dá podpisovať elektronicky.
Závierku robila účtovníčka v Bratislave, lebo som niečo s ňou riešila a pamätám si, že na tom vtedy pracovala.
A vlastne aj ja som tak fungovala - účto našej firmy sa robilo v Prahe, ja som spracúvala len mzdy, pokladňu,interné doklady, evidenciu došlých faktúr a mailom som to poslala Prahy. Pred závierkou som vždy šla do Prahy na týždňovku a uzavreli sme účto a urobili DP a výkazy.
joey1986
24.11.16,18:38
no dobre, ale akým spôsobom robia evidenciu dokladov, či si to len stiahnu z excelu 520 tisí riadkov a tvária sa, že účtovný denník, žiadne knihy došlých faktúr, evidencia interných dokladov, chronológia dokladov?
joey1986
24.11.16,18:42
no dobre, ale akým spôsobom robia evidenciu dokladov, či si to len stiahnu z excelu 520 tisí riadkov a tvária sa, že účtovný denník, žiadne knihy došlých faktúr, evidencia interných dokladov, chronológia dokladov?
Soňa K
24.11.16,19:40
Aká kniha došlých faktúr ? Všetko je otázka nastavenia softwaru a výstupov, prepojenie databáz, komunikácia medzi ľuđmi podľa ich úlohy v procesoch. Príde faktúra, jeden ju dostane cez skener /zrejme/ do systému, ostatní v rade na nej na sieti robia svoju časť. Napr.
joey1986
25.11.16,17:52
no napr, ak ešte niektoré fa chodia iba poštou, na základe čoho bude chronologia ich ukladania? a archivovania? či vôbec, naskenuje sa a vyhodí? detto interné doklady a najmä podklady k tomu, naskenujem podklad k nemu a vyhodím ho, kedže chronologia čísiel žiadna...a tak? detto expenses, naskenujeme bločky a vyhodíme ich?
Soňa K
29.11.16,09:25
Ty nechceš rozumieť alebo sa sústavne potrebuješ ubezpečovať, že to nie je možné. Veď si predstav model, ako by to mohlo fungovať. Tak, ako doteraz, len do toho zapoj techniku. Matka Vám to prikáže a nič iné Ti neostane. Nikto Ti nekáže vyhadzovať doklady.