magdalena ceskova
24.11.16,12:54
Prosím o vyjadrenie k mojej situácii. Mám už dlhšie založenú živnosť. Od začiatku budúceho roku mám zadaný predplatok do VSZP cca 100€ (doteraz som mala nanižšiu sumu) a od leta 2017 začnem platiť už aj do SP. Od januára 2017 sa chcem zamestnať na TPP, pričom živnosť si chcem ponechať, aj keď príjem na ňu sa mi výrazne zníži. Ako budem mať od nástupu na TPP nastavené poplatky do SP a VSZP? ďakujem M
mondes
24.11.16,12:18
Ak sa v januári zamestnáte, navštívte pobočku VšZP a požiadajte o zníženie preddavkov na platenie odvodov do ZP, z dôvodu zamestnania sa a že neočakávate zo živnosti vysoké príjmy. V ZP Vám určite vyhovejú.

Čo sa týka SP, tak od 1.7.2017 ste povinná platiť odvody do SP vypočítané z DP za rok 2016, podané do konca marca 2017. Tu sa nedá nijako znížiť, až potom, ak podáte DP za r. 2017 do konca marca 2018, tak od toho príjmu závisí, či budete od 1.7.2018 povinná platiť odvody do SP a v akej výške.
veronikasad
24.11.16,13:03
Píše,ze bude platiť viac ako z minima, súbeh zamestnania a podnikania výšku preddavku ovplyvní len v prípade, ak celkový vymeriavací základ bude vyšší ako maximálny...
mondes
24.11.16,13:11
Ale píše aj to, že zo živnosti, ak sa zamestná, bude mať nižšie príjmy, teda aspoň moji klienti týmto argumentujú, že nepredpokladajú v tom roku vysoký príjem. Zatiaľ im bolo stále vyhovené. Totižto, ak by ten príjem predsa bol vyšší, tak si to doplatí zase v RZZP. Takže poisťovňa o nič nepríde. :)
veronikasad
24.11.16,13:14
Ale tie sa prejavia až po vykonaní ďalšieho RZZP. V roku 2017 bude preddavky platiť z príjmu roku 2015
mondes
24.11.16,13:16
Áno Veronika, to viem. No doteraz takto moji klienti robili, a bolo im vyhovené. Ak im vyšli vysoké odvody a v januári - februári ešte nevedeli, ako to bude s prácou, tak si išli na ZP požiadať o zníženie odvodov na minimum.
veronikasad
24.11.16,13:19
Možné to je, nemám s tým skusenost
blondy
24.11.16,13:21
keď je súbeh živnosti a TPP tak treba písomne požiadať zdravotku o zníženie odvodov. Tiež s tým mám skúsenosť. bolo to schválené.
veronikasad
24.11.16,13:24
Pokiaľ je vymeriavací základ nižší ako minimum, je to OK, v tomto prípade je vyšší ako minimum. Nemám s tým skúsenosť, ale ako píše mondes, zrejme aj v tomto prípade vychádzajú poisťovne v ustrety