karina24
24.11.16,15:20
Mám manžela, spolu máme 2 deti do troch rokov. Z predošlého vzťahu má manžel 5 ročného syna. Doteraz na neho riadne neplatil, to znamená, že neplatil pravidelne a vznikla mu značná dlžná suma. Prvé tri roky neplatil z dôvodu, že jeho ex-partnerka mu oznámila, že má novú známosť(preto ho aj opustila v čase tehotenstva) a že si neželá aby jeho syn poznal svojho otca. Neumožnovala mu kontakt so synom. Po troch rokoch sa mu ozvala, pozvala ho do jej bydliska, kde sa prvy krat stretol so synom. Tam sa dohodli aj na podpise priznaní otcovstva, lebo ani to mu neumožnila do tých troch rokov. V tom čase sme sa zosobášili. Trpím schizofréniou a depresiami, užívam silmé lieky a z toho dôvodu manžel asi 6 x prišiel o prácu, pretože bol s deťmi doma, ked som to ja nezvládala. Dostali sme sa do obrovských fin.problémov. Preto sa mu aj prehlbil dlh na výživnom. Súd mu stanovil vyrovnanie celého vyzivneho od narodenia syna cca 300 eur ale doteraz to cele nesplatil, plati po castiach. Ex na neho podala trestne oznamenie, je vysetrovany. Chcem sa preto opytat, ked nebol nikdy sudne stihany, len nesplnil sudom stanovenu platbu v 2014, co mu realne hrozi pri tomto sude? Aky moze sud uloziť trest? Môže sa môj zdr.stav radiť ako poľahčujúca okolnosť? Ďakujem
buchač
24.11.16,15:44
Čo mu hrozi, čo mu môže hroziť......dokonca reálne.

Pri takýchto otázkach sa predsa nedá zodpovedať zodpovedne a dokonca reálne.
Jedna vec je neplatenie a druhá sú "poľahčujúce" okolnosti.
Súd prihliada (mal by) na všetky okolnosti celého prípadu a až po vyšetrení, po dôkaznom bremene náležite rozhodne.

Zákon vraví :

Podľa § 207 ods. 1 Trestného zákona č. 300/2005 Z.z. v znení neskorších predpisov platí, že kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V tomto prípade povinný môže naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu z nedbanlivosti. Stačí, aby si tri mesiace v priebehu dvoch rokov neplnil svoju vyživovaciu povinnosť.
Trestný zákon prísnejšie postihuje úmyselné vyhýbanie sa vyživovacej povinnosti. Podľa dikcie zákona, že kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej vyživovacej povinnosti, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Podľa všetkých okolností manžel MOŽE ísť do basy...no MOŽE fásnuť len podmienku.
Ale ako vravím...je na súde, ako rozhodne.