srdiecko#
24.11.16,18:38
Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť. Počas rodičovskej dovolenky som sa zamestnala v inej spoločnosti, z ktorej som momentálne na PN, zároveň mi končí rodičovská dovolenka v pôvodnom zamestnaní. Čo mám teraz robiť. Mám požiadať lekára, aby mi vystavil PN aj na pôvodného zamestnávateľa a ide to vôbec. Alebo mám ukončiť PN a znova nastúpiť, len to sa bojím, aby to v novej práci nebrali, ako nejaké vymýšľanie z mojej strany, keď tak spravím. Ďakujem.
ivka70
24.11.16,17:44
a ako to chces riesit, budes stihat obe zamestnania sucasne?
veronikasad
24.11.16,17:44
U pôvodného zamestnávateľa máš prerušené nemocenské poistenie, nárok na nemocenské z tohto poistenia ti nevznikne.
Požiadaj po ukončení rodičovskej dovolenky o čerpanie riadnej dovolenky aspoň jeden deň a ak nepriaznivý stav bude trvať naďalej potom si daj vypísať PN-ku. Len dúfam, že vymeriavací základ z čerpacej dovolenky nebude dôvodom na odňatie nem.davok u druhého zamestnavatela
srdiecko#
24.11.16,17:50
ja mám v pôvodnom skrátený uväzok a v tomto pracujem len 3 hodiny denne, čo to má spoločné s mojím problémom, som po operácii a takto to hlúpo vyšlo, neviem čo robiť, keď som PN a v pôvodnom mi končí rodičovská dovolenka
srdiecko#
24.11.16,17:53
Mne končí rodičovský teraz a preto by som mala nastúpiť, resp. najskôr čerpať dovolenku, ale som PN, aj mňa to napadlo prerušiť PN-ku a znovu sa vypísať, ale nechcem, aby to v zamestnaní brali ako nejakú špekuláciu...prečo by mal byť vymeriavací základ z čerpania dovolenky dôvodom na odňatie dávok u druhého zamestnávateľa???
veronikasad
24.11.16,17:58
Lebo by si mala počas PN príjem zo zamestnania. Pred pár rokmi takto odňali zamestnankyni jednej klientke nemocenské, ked jej bolo pri skončení prác.pomeru vyplatené odstupne a preplatená dovolenka. Neviem či to ešte platí aj teraz
srdiecko#
24.11.16,18:10
môže mi lekár vypísať ďalšiu PN-ku, keď už som vypísaná?
veronikasad
24.11.16,18:12
U nového zamestnávateľa áno, len ako to bude s výplatou nemocenského, neviem.
veronikasad
24.11.16,18:15
Po ukončení PN sa plánuješ vrátiť k pôvodnému zamestnávateľovi?
srdiecko#
24.11.16,18:24
mala by som tam čerpať dovolenku, neviem, či som mnou počítajú aj po rodičovskom, dala som im oznámenie o nástupe a nevyjadrili sa mi k tomu, v novom zamestnaní mám len 3-hodinový úväzok
Katy a R
24.11.16,18:40
Ak chceš pokračovať v tvojom prvom PP - tak by bolo dobre nejako sa ospravedlniť, ke´d nenastúpiš.
Ak máš dva pracovné pomery - tak lekár ti musí vypísať dve PNky - zvlášť pre každé zamestnanie. ale v tvojom prípade je problém, že v prvom PP máš prerušené poistenie - takže tým dňom dovolenky (ako veronika píše) si ho obnovíš. a až potom si vyžiadaš druhú PNku.
Možno SP bude treba nejaké zdôvodnenie (celkom bežné to nie je) - ale ty ľahko zdôvodníš, že si liečebný režim neporušila. No a ako to bude brať zamestnávateľ? - ty si povinná dodržiavať liečebný režim;))
No a k príjmu zo stránky SP http://www.socpoist.sk/podmienky-naroku-tli/1292s#04 - podmienky nároku
... absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu) ...
veronikasad
24.11.16,18:59
Pokiaľ išlo o planovanu operaciu, mohla sa s pôvodným zamestnávateľom dohodnúť na ukončení rod.dovolenky pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Vyčerpať jeden den dovolenky a pokračovať v PN v oboch zamestnaniach súčasne, v súbehu s poberanim rod.prispevku
ivka70
24.11.16,19:02
ak by si totiz ten PP chcela ukoncit, tak nema zmysel PN prerusovat a vybavovat, to je ale iny pripad
srdiecko#
24.11.16,19:28
Nebola to plánovaná operácia, všetko sa to zbehlo rýchlo, tak som teraz v takej čudnej situácii. Ak by mi teda lekár vypísal ďalšiu PN hneď bez čerpania dovolenky, aj keď som už PN, tak by to malo byť v poriadku? Tým by som mala ospravedlnené, že nenastúpim do práce a nebudem mať vymeriavací základ počas PN z čerpania dovolenky?
Katy a R
24.11.16,19:48
nie - nebolo by to v poriadku - lebo bez poistenia nemáš nárok na dávku ! (asi nechceš neplatenú?)
Ale nikto ťa nenúti žiadať aj druhú DPN - povinná si dodržiavať liečebný režim. môžeš si aj dovolenku čerpať, ak chceš ?
srdiecko#
25.11.16,09:17
Tak ja chcem, ale u súkromníka nie je podstatné, čo chce zamestnanec a už vôbec nie po rodičovskej dovolenke s malým dieťaťom. Volala som tam dnes a že už so mnou nepočítajú, ale mám si dať sama výpoveď, lebo firma nemá na odstupné. Ak si nedám sama výpoveď, tak môžem ísť robiť upratovačku, že tam im teraz vypadla. To si nerobím srandu.
veronikasad
25.11.16,14:57
Aj pre súkromníka platí Zákonník práce. Po skončení rod.dovolenky máš nárok vrátiť sa na miesto zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ pre teba takú pracu nema, musí ti dať výpoveď on s nárokom na odstupné. V žiadnom prípade si nedávaj výpoveď sama, ani nepodpisuj dohodu o skončení pracovného.pomeru, v ktorej nebude uvedený výpovedný dôvod.
srdiecko#
28.11.16,06:04
Toto viem, ale ako sa mám brániť tomu, že ak nepodpíšem, tak nastúpim do prostredia, kde ma čaká buzering, aby som to zabalila a odišla aj tak sama??? Zákon je jedna vec, realita bohužiaľ druhá....