macokovac
24.11.16,19:56
Clovek ktory daroval objekt je este medzi nami a dufam ze to tak aj dlho ostane.
Objekt bol nadobudnuty darovacou zmluvou, vznika tu moznost namietky darovacej zmluvy zo strany surodencov. Ako sa da zabranit moznosti namietania po smrti darcu? Spravi to nasledovne:
Objekt sa preda kupno-predajnou zmluvou manzelke - zanikne moznost namietat surodencami majitela objektu?

Dakujem
arizona
24.11.16,19:09
Vysvetli podrobnejsie,ako to presne bolo " Objekt bol darovany v dedicskom konani darovacou zmluvou. Lebo nejako divne si to napisal.

Ale predpoklam, ze ak je nieco tvoj majetok, tak si s nim mozes urobit co chces,teda aj pradat.Je jedno,ako si ho nadobudol, ci kupou,dedenim,alebo darovanim.

...a este ma napadlo..nemas v tej zmluve nejaku klauzulu,ze v pripade predaja,musis vyplatit niekoho z rodiny? Iba ma to tak napadlo, kedze sa pytas nejako zahadne :-/
macokovac
24.11.16,19:12
Objekt bol nadobudnuty proste darovacou zmluvou, ziadna klauzula tam nebola, ziadna podmienka, nic. Moze sa takyto objekt predat manzelke za 1euro? Vdaka Arizona
buchač
24.11.16,19:15
Zbytočný úkon, nakoľko :

Darovaciu zmluvu je možné napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Dôvod neplatnosti však nemôže byť hocijaký. Návrh musí byť riadne odôvodnený. Bezdôvodne napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech. Súd by žalobu, ktorou sa napadne darovacia zmluva bez dôvodu, zamietol. Dôvody pre napadnutie sú napríklad, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že darca bol nespôsobilý na právne úkony.
macokovac
24.11.16,19:16
A hlavne potrebujem vediet ci sa rusi pravo namietat kedze objekt bude predany kupno predajnou zmluvou?
Katy a R
24.11.16,19:18
ak bola chata darovaná - tak čo do toho pletieš dedičské konanie?
macokovac
24.11.16,19:20
Preco zbytocny ukon, bolo to darovane a predsa je to vikendova chata a preto tam mozu vzniknut urcite spekulacie preco by to mohli napadnut, chcu to proste uzivat na vikendy atd. Nechceme aby to bolo napadnutelne za ziadnych okolnosti takze sa spytam, moze sa darovany objekt predat kupno predajnou zmluvou za 1euro? (toto by zabezpecilo ze tak nevznikne moznos namietat)
macokovac
24.11.16,19:22
Nemoze to byt darovane na dedicskom konani?
Katy a R
24.11.16,19:22
nie - tam sa dedí ...
arizona
24.11.16,19:30
Dostal si ho darom,mas ho 10 rokov,kludne ho mozes predat,darca nemoze nic namietat. Ved je to tvoj majetok, je na tebe, co si s nim urobis. Kludne ho mozes aj prepit,alebo prehrat v kartach, kebyze ideme do krajnosti...Za 1 euro?Hmmm... Preco ho radsej nepodarujes aj ty?
dmc
24.11.16,19:35
kazda zmluva - aj kupno-predajna je napadnutelna. Snazia sa ti tu vysvetlit za na napadnutie darovacej zmluvy musi byt "echt-sakra" dovod a nieje jednoduche dosiahnut jej zrusenie. Dokazne bremeno je na zalobcovi - a musi preukazat jej neplatnost. Aj keby si nehnutelnost predal a doslo by k nelatnosti darovacej zmluvy tak to sposobi automaticky aj neplatnost naslednej kupno-predajnej zmluvy.

Pokial predas nehnutelnost za 1 € a jej hodnota je zjavne ina pojde o zastrety pravny ukon a si zase na zaciatku.


"Nejhorsi je smrt z vydeseni"

Pokial darca zije..... moze darovaciu zmluvu napadnut iba darca
info aj tu http://ficek.sk/pravna-poradna/316-ako-napadnut-darovaciu-zmluvu
macokovac
24.11.16,19:35
OK to mi staci D. Vdaka.
macokovac
24.11.16,19:36
lol, OK teda. V tom pripade to meni situaciu. Vdaka.
buchač
24.11.16,19:42
Odpovedal som na otázku a nie na vzťahy medzi súrodencami.
1. Ak je to raz darované tak je to majetok manželky.
2. Špekulovať môžu, napadnutie je už horšie-viď vyššie.
3. Medziľudské vzťahy, dokonca súrodenecké sú k nezaplateniu.
Neviem, čo viedlo darcu, aby obdaroval iba manželku. No na druhej strane by som sa opýtal..."čo bráni tomu,aby občas nemohli ostatní raz za čas využiť onú chatu ?"
Ale asi by som veľa chcel...či ?
mareko
25.11.16,08:40
Ak chce rodina (neobdarovaná) užívať chatu, tak alebo im to dovolíš alebo im to nedovolíš. Je to tvoj majetok, môžeš si rozhodovať ako chceš. Ak by si ho aj predal manželke, aj tak sa môže rodina chcieť chodiť rekreovať. Zasa je to o tom, či im to manželka dovolí alebo nie. Zbytočne budeš čachrovať s predajom za 1 € a vyvolávať rôzne podozrenie okolia ...
mareko
25.11.16,17:06
Odpoveď je : áno, môžeš predať za 1 € (komu chceš)