alexxandra
03.07.06,11:46
Ahojte,chcela by som sa opytat, ci sa III.pilier dochodkoveho poistenia nejako dotyka mzdarok ... Este som nejako zblbnuta z RZ do ZP,tak mi to nemysli :-) Pri II.pilieri stale plati,ze mzdarky sa to netyka,akurat by mala na paske uviest v ramci ceny prace tuto polozku? Vdaka,papa :-)
Tweety
03.07.06,09:54
Ahojte,chcela by som sa opytat, ci sa III.pilier dochodkoveho poistenia nejako dotyka mzdarok ... Este som nejako zblbnuta z RZ do ZP,tak mi to nemysli :-) Pri II.pilieri stale plati,ze mzdarky sa to netyka,akurat by mala na paske uviest v ramci ceny prace tuto polozku? Vdaka,papa :-) AK má zamestnancov, tak je potrebné im zrážať na DDP, odvádzať aj za zamestnávateľa a zamestn., pri II. je potrebné rozčleniť platený príspevok na výplatnej páske.
alexxandra
03.07.06,09:57
a ako sa dozviem,ci niekto zo zamestnancov ma III.pilier? Resp.mozu ho mat bez toho,aby o tom zamestnavatel vedel? Nemal by s tym zamestnavatel suhlasit,ak im ma nieco navyse doplacat? Ked sa zamestnanca opytam,ci ma druhy pilier alebo treti,tak nevie ... nevie,co sa pytam :-)
Tweety
03.07.06,10:01
a ako sa dozviem,ci niekto zo zamestnancov ma III.pilier? Resp.mozu ho mat bez toho,aby o tom zamestnavatel vedel? Nemal by s tym zamestnavatel suhlasit,ak im ma nieco navyse doplacat? Ked sa zamestnanca opytam,ci ma druhy pilier alebo treti,tak nevie ... nevie,co sa pytam :-)III. pilier: Ak organizácia uzatvorila zmluvu s DDP, vtedy firma prispieva a prispieva si aj zamestnanec(dohoda o zrážke zo mzdy). AK nie je zmluva s organizáciou, platí si zamestnanec sám, rovnako podpíše dohodu o zrážke a príspevok sa zrazí z ČM.
Chobot
03.07.06,10:05
a ako sa dozviem,ci niekto zo zamestnancov ma III.pilier? Resp.mozu ho mat bez toho,aby o tom zamestnavatel vedel? Nemal by s tym zamestnavatel suhlasit,ak im ma nieco navyse doplacat? Ked sa zamestnanca opytam,ci ma druhy pilier alebo treti,tak nevie ... nevie,co sa pytam :-)

Áno, môžu ho mať aj bez toho, aby o tom zamestnávateľ vedel - ak si odvádza príspevky sám prevodom z účtu a zamestnávateľ neprispieva zamestnancom.

Ak zamestnávateľ prispieva, tak logicky vie, komu prispieva, teda kto má uzatvorený III. pilier. Taktiež vie o tom, ak zamestnanec požiada o zrážky zo mzdy pre III. pilier, ak si sporí len sám. Inak sa nemusíš starať o to, či zamestnanci majú alebo nemajú III. pilier. Rovnako aj pri zúčtovaní dane je to v ich záujme, aby si uplatnili nezdaniteľnú čiastku, nemusí ich zamestnávateľ upozorňovať.

Čo sa týka II. piliera, tak pri uzatvorení by sporiteľ mal oznámiť zamestnávateľovi, že uzatvoril zmluvu s DSS (povinnosť je v zákone). Zatiaľ zamestnávateľovi z toho žiadne povinnosti nevznikajú, jedine ak má taký softvér na spracovanie miezd, ktorý uvádza osobitne príspevky do SP a na DSS, tak mu ich na výplatnej páske uvedie osbitne. Ak taký soft nemajú, nie je to povinnosť rozdeľovať.
alexxandra
03.07.06,10:07
aha,takze sa mi nemoze stat,ze pride novy zamestnanec, nenahlasi mi,ze ma III. pilier a zamestnavatelovi vzniknu nejake nedoplatky? Takze bud NAJPRV zmluvu uzavrie zamestnavatel a potom plati zamestnanec aj zamestnavatel,alebo zamestnavatel nema zaujem a tak si plati zamestnanec sam. Cize ak mi to nenahlasi,tak maximalne ma zamestnanec sam za seba nedoplatok. Pochopila som to spravne? :-) Existuje nejaka jednoducha otazka,ktoru zamestnanec pochopi,ked chcem zistit,ci ma druhy alebo treti pilier? Nepodcenujem,ved kazdy sme odbornik na nieco ine a ako tu uz bolo pisane,niektori si pletu aj socialnu a zdravotnu poistovnu... Inak dakujem,padol mi kamen zo srdca :-)
Chobot
03.07.06,10:14
aha,takze sa mi nemoze stat,ze pride novy zamestnanec, nenahlasi mi,ze ma III. pilier a zamestnavatelovi vzniknu nejake nedoplatky? Takze bud NAJPRV zmluvu uzavrie zamestnavatel a potom plati zamestnanec aj zamestnavatel,alebo zamestnavatel nema zaujem a tak si plati zamestnanec sam. Cize ak mi to nenahlasi,tak maximalne ma zamestnanec sam za seba nedoplatok. Pochopila som to spravne? :-) Existuje nejaka jednoducha otazka,ktoru zamestnanec pochopi,ked chcem zistit,ci ma druhy alebo treti pilier? Nepodcenujem,ved kazdy sme odbornik na nieco ine a ako tu uz bolo pisane,niektori si pletu aj socialnu a zdravotnu poistovnu... Inak dakujem,padol mi kamen zo srdca :-)

Áno, v podstate je to tak, ako si uviedla na začiatku. Akurát že zamestnávateľ môže začať prispievať aj zamestnancovi, ktorému už beží DDS (III. pilier), teda si platí sám. Ale nie je to povinnosť zamestnávateľa, je to na jeho rozhodnutí.

Univerzálna otázka neexistuje, jedine sa priamo na rovinu opýtať, či majú uzatvorenú zmluvu s nejakou DDS alebo DSS. Ak to sami nebudú vedieť, nech prinesú zmluvu, z tej je to jasné, o čo ide. Alebo sa ich opýtaj, či si platia na dôchodok - ak majú III. pilier, tak si musia niečo platiť, II. pilier ani nevedia, že platia (cez SP), lebo im to ide priamo zo mzdy ako odvody.

Ale ako som uviedol, Ty sa o to iniciatívne nemusíš zaujímať. Pokiaľ nič nehlási a ani nepožiada o úhradu sporenia zo mzdy, zamestnávateľ nemá žiane povinnosti voči zamestnancovi.
alexxandra
03.07.06,10:15
uz viem,opytam sa,ci si na zaklade tej zmluvy nieco mesacne sami platia :-) Ak povedia ze ano,je to treti pilier,ak povedia ze nie,tam si nic nemusia platit,je to druhy pilier :-) Vdaka vdaka vdaka za pomoc,chvilu som ostala na rozpakoch,ci som na nieco v tom zhońe nezabudla :-) papa
Tweety
03.07.06,10:18
uz viem,opytam sa,ci si na zaklade tej zmluvy nieco mesacne sami platia :-) Ak povedia ze ano,je to treti pilier,ak povedia ze nie,tam si nic nemusia platit,je to druhy pilier :-) Vdaka vdaka vdaka za pomoc,chvilu som ostala na rozpakoch,ci som na nieco v tom zhońe nezabudla :-) papa
AK povedia, že neplatia, nemusí to byť ešte druhý pilier, pretože aj pri I. sa nič naviac neplatí, podstatné je , že či majú uzatvorené zmluvu s DSS.
alexxandra
03.07.06,10:22
Jasne, to sa opytam,az ked povedia,ze maju uzavretu zmluvu :-) Ono to totiz funguje tak,ze mi zatelefonuju a povedia,dobry den,vy ste nasa mzdarka? ja vam chcem nahlasit,ze mam to dochodkove sporenie :-) A ja poviem ze aha, gratulujem ;-) Takze tak. Aj ked zartujem,pretoze ste mi perfektne zdvihli naladu,ale bola to nocna mora posledneho tyzdna a naozaj dakujem :-) Prajem pekny den :-)
Viera123
03.07.06,10:45
Alexxandra, ja to teda trochu ešte rozvediem, ale naozaj len trochu, pretože všetko tu už bolo napísané.
I. pilier - to je sociálna poisťovňa, tam sú všetci zamestnanci, SZČO, ktorým vzniká povinnosť platiť si povinné odvody.... Sú to všetci, ktorí si cez zamestnávateľa alebo ako SZČO platia odvody do SP.
II. pilier - to je starobné dôchodkové sporenie - musí byť uzatvorená zmluva s niektorou z momentálne 6. správcovských spoločností - na toto reagujú "tv." zamestnanci, proste ti len oznamujú, že sú v II. pilieri
III. pilier - to je už zrovnoprávnené Doplnkové dôchodkové sporenie s niektorým z ďalších produktov, či je vo forme doplnkového dôchodkového sporenia, alebo životného poistenia, či nejaký sporivý produkt napr. v podielovom fonde, lebo aj to sa považuje za III. pilier.
III. pilier vlastne znamená, že si človek sám sporí na dôchodok. Môže mať aj zamestnávateľ uzatvorenú zmluvu o Doplnkovom dôchodkovom sporení s niektorou zo spoločností, ale o tom by si určite ako mzdárka vedela. Vtedy zamestnávateľ prispieva svojim zamestnancom určitou čiastkou na dôchodok a zamestnanec si platí tiež. Ale keď zamestnávateľ nemá zmluvu s niektorou z doplnkových dôchodkových spoločností, zamestnanec si môže sám uzatvoriť zmluvu so spoločnosťou a sám si platí. Ak si chce dať stŕhať tieto platby zo mzdy, tak ťa o to požiada a ty mu na účet niektorej z týchto spoločností odvádzaš túto platbu. Alebo si to platí nezávisle cez prevodný príkaz v banke alebo na pošte.
Čiže podľa mňa ťa III. pilier nemusí moc trápiť, lebo by si o ňom určite vedela. Na konci zdaňovacieho obdobia, resp. v januári ti zamestnanec prinesie potvrdenie zo spoločnosti, v ktorej si prispieva na dôchodok, že spĺňa podmienky na odpočítateľnú položku z daňového základu a zníži si tým daň až do výšky 2280,- Sk, pokiaľ si mesačne pravidelne platí 1000 sk, čiže ročne 12000 sk. A ty mu pri daňovom priznaní tieto skutočnosti uvedieš....
endrju
03.07.06,19:14
Budem trochu mimotemy , ale nemôžem nevyjadriť nesúhlas s tvrdením:

Čo sa týka II. piliera, ... Zatiaľ zamestnávateľovi z toho žiadne povinnosti nevznikajú, jedine ak má taký softvér na spracovanie miezd, ktorý uvádza osobitne príspevky do SP a na DSS, tak mu ich na výplatnej páske uvedie osbitne. Ak taký soft nemajú, nie je to povinnosť rozdeľovať.
Je to nepresná interpretácia §130 ods. 5) Zákonníka práce.
Zákonník práce nepodmieňuje plnenie tejto povinnosti vlastníctvom zodpovedajúceho mzdového programu.
Pozrite si, prosím, podrobnejšie príslušné ustanovenie Zákonníka práce.
Alebo aj takúto tému:
http://www.porada.sk/showthread.php?goto=newpost&t=28990
Chobot
03.07.06,21:48
Budem trochu mimotemy , ale nemôžem nevyjadriť nesúhlas s tvrdením:

Je to nepresná interpretácia §130 ods. 5) Zákonníka práce.
Zákonník práce nepodmieňuje plnenie tejto povinnosti vlastníctvom zodpovedajúceho mzdového programu.
Pozrite si, prosím, podrobnejšie príslušné ustanovenie Zákonníka práce.
Alebo aj takúto tému:
http://www.porada.sk/showthread.php?goto=newpost&t=28990

Myslím, že máme rozdielny názor na interpretáciu toho § 130 ods. 5. Najprv, aby sa vedelo, ako znie:

"(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."

Ja si ho vysvetľujem nasledovne:

Prvá veta jasne hovorí, čo má obsahovať doklad o vyúčtovaní mzdy, a to:údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce.

Druhá veta len definuje, čo je to "celková cena práce", nedáva povinnosť uvádzať všetky tieto náležitosti na výplatnej páske. Napríklad na mojej páske nie je uvedený údaj o príspevku na starobné dôch. sporenie ani napr. poistné do rezervného fondu. Tieto sumy sú obsiahnuté v jenej čiastke a to v položke "celková cena práce". Na páske sú uvedené len poistné, ktoré platí zamestnanec, to, čo platí zamestnávateľ (starobné, zdravotné, garančné, úrazové, rezervný fond, ...) tam uvedené nie je. Niektorí zamestnávatelia to možno rozpisujú, ale pozrite sa doma na výplatnú pásku, koľkí máte všetky tie údaje uvedené? To potom všetci porušujú ZP?
endrju
04.07.06,04:37
Myslím, že máme rozdielny názor na interpretáciu toho § 130 ods. 5. Najprv, aby sa vedelo, ako znie:

"(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."

Ja si ho vysvetľujem nasledovne:

Prvá veta jasne hovorí, čo má obsahovať doklad o vyúčtovaní mzdy, a to:údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce.

Druhá veta len definuje, čo je to "celková cena práce", nedáva povinnosť uvádzať všetky tieto náležitosti na výplatnej páske. Napríklad na mojej páske nie je uvedený údaj o príspevku na starobné dôch. sporenie ani napr. poistné do rezervného fondu. Tieto sumy sú obsiahnuté v jenej čiastke a to v položke "celková cena práce". Na páske sú uvedené len poistné, ktoré platí zamestnanec, to, čo platí zamestnávateľ (starobné, zdravotné, garančné, úrazové, rezervný fond, ...) tam uvedené nie je. Niektorí zamestnávatelia to možno rozpisujú, ale pozrite sa doma na výplatnú pásku, koľkí máte všetky tie údaje uvedené? To potom všetci porušujú ZP?
Nebudem sa hádať. O tejto téme sme na Porade pred rokom diskutovali dosť dlho. Ak sa nemýlim, slovíčko "osobitne" v druhej vete citovaného ustanovenia bolo v tej diskusii považované za dôkaz toho, že rozpisovanie po jednotlivých položkách je povinné. Toto slovíčko sa tam objavilo až pri druhom pokuse pána exministra o uzákonenie práve takejto povinnosti. Považujem tiež túto povinnosť za nezmysel, ale už som sa odučil hľadať zmysel v ustanoveniach zákonov. :)
K tej výplatnej páske:
Ani na mojej výplatnej páske sa takýto rozpis neobjavuje, ale nie je to zapríčinené chýbajúcou funkciou v mzdovom programe. Je to tým, že môj zamestnávateľ nemá náladu drasticky zvyšovať spotrebu papiera. Zamestnancom to bolo vysvetlené a ak sa niekto bude dožadovať, dostane pásku s rozpísanými položkami. Kto sa nedožaduje, dostáva pásku s jedným údajom - úhrnnou celkovou cenou práce. :D
Chobot
04.07.06,05:46
Nebudem sa hádať. O tejto téme sme na Porade pred rokom diskutovali dosť dlho. Ak sa nemýlim, slovíčko "osobitne" v druhej vete citovaného ustanovenia bolo v tej diskusii považované za dôkaz toho, že rozpisovanie po jednotlivých položkách je povinné. Toto slovíčko sa tam objavilo až pri druhom pokuse pána exministra o uzákonenie práve takejto povinnosti. Považujem tiež túto povinnosť za nezmysel, ale už som sa odučil hľadať zmysel v ustanoveniach zákonov. :)
K tej výplatnej páske:
Ani na mojej výplatnej páske sa takýto rozpis neobjavuje, ale nie je to zapríčinené chýbajúcou funkciou v mzdovom programe. Je to tým, že môj zamestnávateľ nemá náladu drasticky zvyšovať spotrebu papiera. Zamestnancom to bolo vysvetlené a ak sa niekto bude dožadovať, dostane pásku s rozpísanými položkami. Kto sa nedožaduje, dostáva pásku s jedným údajom - úhrnnou celkovou cenou práce. :D

OK, v podstate s Tebou súhlasím, najmä s tými nezmyslami v zákonoch. Nestojím si na 100% za tou mojou interpretáciou, pripúšťam, že sa môžem mýliť. ;)
NICOLETTA
12.05.08,10:34
Prosím Vás o radu,
pripočítavajú sa príspevky zamestnávateľa na DDS k hrubej mzde? Ovplyvni to odvody?
Chobot
12.05.08,12:40
Prosím Vás o radu,
pripočítavajú sa príspevky zamestnávateľa na DDS k hrubej mzde? Ovplyvni to odvody?

Áno ovplyvní. Z príspevkov zamestnávateľa sa odvádza daň a platí sa ZP. Príspevky na SP sa z toho neplatia, pokiaľ je to v zákonom stanovenej výške (teraz neviem presne, či 3 alebo 6 % z hrubej mzdy).
Zoltán Kovács
12.05.08,12:42
Áno ovplyvní. Z príspevkov zamestnávateľa sa odvádza daň a platí sa ZP. Príspevky na SP sa z toho neplatia, pokiaľ je to v zákonom stanovenej výške (teraz neviem presne, či 3 alebo 6 % z hrubej mzdy).

Je to max 6%. ;)
dendoz
19.09.08,10:00
Vznika zamestnavatelovi povinnost prispievat rizikovym zamestnancom /parcujucim v zdraviu skodlivom prostredi/ do 3.piliera?
Chobot
19.09.08,10:03
Vznika zamestnavatelovi povinnost prispievat rizikovym zamestnancom /parcujucim v zdraviu skodlivom prostredi/ do 3.piliera?

Áno.
Tweety
19.09.08,10:24
Áno.
Doplním: podľa § 5 odst. 2 Zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.
dendoz
23.09.08,06:08
A ako donutim zamestnanca, ktory nema zaujem uzatvorit si zmluvu o doplnkovom dochodkovom sporeni, aby si ju uzatvoril. A ako si ma potom zamestnavatel splnit povinnost zo zakona - prispievat na doplnkove dochodkove sporenie /3.pilier/ zamestnancovi, ktory pracuje v zdraviu skodlivom prostredi /3. a 4. kategoria/
Tweety
23.09.08,06:09
A ako donutim zamestnanca, ktory nema zaujem uzatvorit si zmluvu o doplnkovom dochodkovom sporeni, aby si ju uzatvoril. A ako si ma potom zamestnavatel splnit povinnost zo zakona - prispievat na doplnkove dochodkove sporenie /3.pilier/ zamestnancovi, ktory pracuje v zdraviu skodlivom prostredi /3. a 4. kategoria/
Zamestnanec sám prispievať nemusí, vtedy prispeje len zamestnávateľ na základe zamestnávateľskej zmluvy.
Chobot
23.09.08,11:11
A ako donutim zamestnanca, ktory nema zaujem uzatvorit si zmluvu o doplnkovom dochodkovom sporeni, aby si ju uzatvoril. A ako si ma potom zamestnavatel splnit povinnost zo zakona - prispievat na doplnkove dochodkove sporenie /3.pilier/ zamestnancovi, ktory pracuje v zdraviu skodlivom prostredi /3. a 4. kategoria/

Zamestnanec v 3. a 4. kategórii je zo zákona povinný si uzatvoriť zmluvu - viď § 5 ods. 2 zákon od DDS:

(2) Zamestnanec, ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanec, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, sú povinní uzatvoriť účastnícku zmluvu a ich zamestnávatelia sú povinní uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu, a to do ôsmich dní od začatia výkonu týchto prác.
matoking
02.10.08,06:01
mam otazku.....zamestnavatel podla zakona pouziva na prispievanie do 3. piliera zamestnancom socialny fond, do ktoreho je povinny odvod od 0,5% do 1%. Odkial ma brat zamestnavatel prostriedky ak chce prispievat do 3. piliera, ked minimal. vyska prispevku su 2% z hrubej mzdy zamestnanca??
matoking
02.10.08,06:27
Ma zamestnanec povinnu spoluucast na prispievani do 3. piliera? Priklad: Zamestnavatel mu prispieva 2 % z jeho hrubej mzdy co je 365 Sk a on ma zmluvu s DDS na 350 Sk mesacne.....????
Diky
dendoz
08.10.08,05:30
To je dobra otazka. Mna zaujima presne to iste. A aj aj to ako docielit aby si zamestnanec uzatvoril ucastnicku zmluvu /3. pilier/, ked on jednoducho nechce, iked ma zo zakonoa povinnost. Ja ho asi tazko donutim. Ako si mam potom ja ako zamestnanec splnit svoju povinnost a prispievat mu na 3. pilier?
Chobot
08.10.08,06:29
Ma zamestnanec povinnu spoluucast na prispievani do 3. piliera? Priklad: Zamestnavatel mu prispieva 2 % z jeho hrubej mzdy co je 365 Sk a on ma zmluvu s DDS na 350 Sk mesacne.....????
Diky

Príspevok zamestnanca nie je povinný. Povinný je len príspevok zamestnávateľa.
Misicka21
08.10.08,11:47
Chcem sa spýtať,
prispievame zamestnancovi 2% z jeho hrubej mzdy, odvediem zdravotné poistenie 4% a 10% a mám teraz zdaniť celú sumu alebo zníženú o 4% ??
Tweety
08.10.08,12:02
Chcem sa spýtať,
prispievame zamestnancovi 2% z jeho hrubej mzdy, odvediem zdravotné poistenie 4% a 10% a mám teraz zdaniť celú sumu alebo zníženú o 4% ??
Áno zdaníš sumu zníženú o odvody.
JajaFabša
24.10.08,09:52
V súčasnosti sú vklady občanov garantované do určitej výšky. V súvislosti s finančnou krízou vo svete sa vo vláde rokuje o zvýšení tejto garancie. Neviete náhodou, či aj vklady II. a III. piliera budú spadať do tejto garancie?
Zuzka2510
13.01.11,20:27
Dobrý večer. Môže mi prosím niekto poradiť, rátam výplaty pre novú spoločnosť a zamestnanci majú 3.pilier, niečo prispieva zamestnávateľ a niečo zamestnanec. Môžte mi poradiť ako to uvediem vo výplatnej páske? Ešte som takýto prípad nemala a netuším ako na to. Ďakujem
lefa
14.01.11,05:58
Dobrý večer. Môže mi prosím niekto poradiť, rátam výplaty pre novú spoločnosť a zamestnanci majú 3.pilier, niečo prispieva zamestnávateľ a niečo zamestnanec. Môžte mi poradiť ako to uvediem vo výplatnej páske? Ešte som takýto prípad nemala a netuším ako na to. Ďakujem

To , co si prispieva zamestnanec bude ako zrazka - sporenie z cisteho prijmu.a odvedene na ucet prislusnej DDS-ky.
Prispevok zamestnavatela sa zahrnie do VZ pre zdravotnu poistovnu a tiez sa o tuto sumu musi zvysit zaklad dane, aby to bolo zdanene.
Ak som nieco zle vysvetlila, tak prosim ostatnych poradakov opravit.