xSPIDERx
26.11.16,16:39
Včera som bol v nemenovanom podniku a šiel som platiť účet. 10 centov som vyskladal z 1,2 a 5 centových mincí a pani mi na to povedala, že také nebere, že to nemusia brať ak nemajú v ponuke tovar, ktorý je zaokrúhlený na centy (0,01€) ale len na 10 centy (0,1€). Nechcel som sa tam sňou hádať keď o tom nič neviem, tak moja otázka je či je na to nejaký zákon alebo predpis. A či to tak platí aj napr keby ja mám podnik a mám tam ceny len v celých eurách, či nemusím zobrať nižšie mince ako napr 50 centové a iné. vďaka za každú odpoveď k téme.
buchač
26.11.16,15:45
NBS vraví

Podľa § 17a ods. 1 zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") je v Slovenskej republike pri peňažných platbách v hotovosti zakázané bez zákonného dôvodu odmietnuť prijatie zákonných platidiel v ich nominálnej hodnote. To sa vzťahuje na eurobankovky a euromince všetkých nominálnych hodnôt. Zároveň je potrebné upozorniť, že ak niekto v rozpore s citovaným ustanovením zákona odmietne bez zákonného dôvodu prijatie zákonných platidiel, dopúšťa sa konania, ktoré napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa § 273 Trestného zákona (Ohrozovanie obehu peňazí).

V zmysle § 17a ods. 2 zákona sú právnické osoby a fyzické osoby v Slovenskej republike pri peňažných platbách vykonaných odo dňa zavedenia eura povinné prijímať zákonné platidlá, a odmietnuť ich prijatie môžu len podľa osobitných predpisov platných v eurozóne a v rozsahu vymedzenom týmito osobitnými predpismi, ako aj za podmienok ustanovených zákonom alebo inými osobitnými predpismi.

V zmysle uvedených európskych a slovenských právnych predpisov môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS a bánk) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť len prijatie platných zberateľských euromincí vyrobených z drahých kovov (§ 17a ods. 3 zákona). Okrem toho môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí [čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 10/zv. 01)].

http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina-otazok/_bankovky-a-mince
jelalim
26.11.16,15:47
Zatial aj 1cent je zakonne a platne platidlo, musia ho zobrat v kazdej prevadzke, ktora pracuje s hotovostou.

Inac vec je, ze to iste plati aj o 500eurovej bankovke.

Realne si ale neviem predstavit, vynucovat si povinnu zakonnost takejto platby uplne kdekolvek. Napr. u trhovnikov, ale aj v beznych obchodok s potravinami, alebo obuvou.
zk24
26.11.16,15:50
Nemoze.
jslancik
26.11.16,18:09
lenže rovnako aj obchodník je oprávnený vydať ti xyz jednocentoviek namiesto "normálnych" peňazí... a kupujúci nemôže povedať ani mäkké f...
dmc
26.11.16,18:32
Jedine obmedzenie pri platbe hotovostou je pocet Eurominci. Pravna prava limituje platbu mincami maximalne na 50 ks eurominci. Obchodnik preto moze odmietnut prijat platbu mincami iba v pripade, ak pri jednej penaznej platbe v hotovosti ide o platbu viac ako 50 ks eurominci.

zdroj: http://www.ulpianus.sk/blog/8600/

Nabuduce v tomto podniku odporucam vyskladat 50 centov s 1 centrovych minci. Nech sa obchodnik trosku pozabava.
bettylou
27.11.16,06:52
Tých max. 50 euromicí platí aj v prípade výdavku?
jelalim
07.12.16,18:50
suhlasim s tebou. Druha vec je, ze ak ma akykolvek obchodnik za kybel minci, je to jeho starost ako to rozmeni a nema to co prenasat na jeho zakaznikov.
jslancik
07.12.16,19:48
Prečo? Je to normálny peniaz pre kupujúceho aj predávajúceho...