marions
27.11.16,06:48
Dobrý deň,
prečítala som všetky príspevky ohľadom účtovania poštovného na faktúrach, napísala som aj dopyt na DRSR, kde mi bolo odpovedané, že sa poštovné účtuje na 315 alebo 378. Keďže by sa mi účty nevynulovali, lebo v cene dobierky je poštovné aj balné, rozhodla som sa účtovať poštovné na 602. Čítala som tiež, aže v tom prípade musíme mať v živnosti sprostredkovanie v oblasti služieb. Moja otázka: Keď máme v živnosti "Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu " mohla by som účtovať poštovné a balné na 602, alebo to musí byť sprostredkovateľská činnosť v službách.
TomasBugiy
30.11.16,07:44
Ja som mal podobnú požiadavku na finančnú správu. Odpoveď mi prišla nasledovná:
Z otázky je zrejmé, že kupujúcim fakturujete aj poštovné, ktoré účtujete do tržby na účet 604, aj keď to nie je Vaša tržba, pretože Vy pošte musíte tiež zaplatiť , teda máte náklad. A potom vykonávate preúčtovanie na účet 602. Takto môžete postupovať, ale podľa mňa 602 nie je Vaša tržba za poštovné, pretože Vy službu poštovného nerealizujete, realizuje to pošta, teda máte náklad 518, skôr by ste potom mali poštovné z účtu 604 preúčtovať na stranu Dal účtu 518 (ak Vám to program umožní), teda mali by ste si ponížiť náklady, ktoré nie sú Vašimi nákladmi, pretože Vám ich niekto iní uhradí.

K tejto problematike viď § 63 postupov účtovania pre podnikateľov v PÚ (Opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 v znení n.p.).
marions
30.11.16,16:39
Ďakujem, a v praxi to znamená, že tovar zaúčtujeme na 604, poštovné a balné na 602, oštovné vyčleníme a zaúčtujeme na 518. A čo v prípade keď nemáme doklad z poštovného?
TomasBugiy
30.11.16,16:58
Moja otázka na DÚ bola smerovaná tak, či je správne účtovať faktúru, na ktorom je aj poštovné ako tržbu z predaja tovaru a potom na konci mesiaca poštovné z účtu 604 preúčtovať na 602.... Z DÚ mi odpovedali tak, ako som uviedol vyššie. A to, že to môžem účtovať na 604 pokiaľ to odtiaľ na konci každého mesiaca vytiahnem von. Ale nemám to robiť na účet 602 (nakoľko to vraj nie je moja tržba) ale mínusom na Dal na 518. Keď Ti príde faktúra za poštovné napr. na sumu 100 eur a ty si vyučtovala 98 eur, tak Ti v konečnom dôsledku zostane 2 eura v nákladoch. Tržby budú iba na 604 a o účte 602 sa vôbec účtovať nebude.

Ak nemáš doklad z poštovného, tak mi logicky príde, že budeš mať mínusovú 518.
marions
01.12.16,02:08
Ďakujem za podrobnú odpoveď, som to včera akosi nechápala. A teda mohla by sa faktúra zaúčtovať MD: 311 a D: 604, 518. A nemuselo by sa nič preúčtovávať?
1maaja
01.12.16,12:43
Tomas, povedzme, ze tvoje uctovanie je spravne. Ale mozem si potom odpocitat dph z doslej fa zo slov.posty, ked dopravu nebudem mat vlastne v nakladoch? Robim PU.