RobertoDCA
27.11.16,13:19
Chcem pol roka poberat podporu a zaroven sa dobrovolne dochodkovo poistim, tak mozem pokracovat v praci pre "byvaleho zamestnavatela" na otcovu zivnost??? Podla mojho pochopenia zakonov by to malo byt legalne kedze praca priameho rodinneho prislusnika ktory nepobera odmenu nie je povazovane za ciernu pracu. Je to tak?
veronikasad
27.11.16,12:21
Vysvetli pre bývalého zamestnávateľa na otcovu živnosť ...
ivka70
27.11.16,12:22
veronikasad
27.11.16,12:22
Samotné dôchodkové poistenie sa platiť nedá, musíš sa prihlásiť na celý balík poistenia
RobertoDCA
27.11.16,14:46
a v akom smere to je mimo pravidiel porady? tu o nic nezakonne nejde ale o zistenie ako docielit vec ktoru chcem legalne v mantineloch zakonov.
RobertoDCA
27.11.16,14:47
ten u ktoreho som teraz, ale od noveho roka nechcem prenho robit ako zamestnanec ale ako zivnostnik, ale zaroven nechcem prist o podporu v nezamestnanosti.
veronikasad
27.11.16,14:59
Bohužiaľ, živnostník nemôže byť evidovaný na Úrade práce. Ak bude schválená novela zákona o službách zamestnanosti, nebudeš u tohto zamestnávateľa môcť robiť ani na dohodu.
veronikasad
27.11.16,15:01
Zadanie tvojej otázky má veľmi ďaleko od mantinelov zakonov
veronikasad
27.11.16,15:06
Ako rodinný príslušník môžeš otca zastúpiť niekde v rodinnej firme, bez nároku na odmenu, a nie chodiť pracovať do firmy, v ktorej si bol predtým riadne zamestnaný. To ti pri kontrole nelegálnej práce neprejde, aj keď budes dobrovoľne dôchodkovo poisteny
jslancik
27.11.16,15:13
z toľkých tém, čo si tu založil, by ti už malo byť všetko jasné. snáď nečakáš, že ti schválime všetky tvoje nápady, ktoré sú ďaleko za hranicami zákona.
veronikasad
27.11.16,15:15
Nejako sa zamotavas, pred rokom si písal že máš založenu s.r.o., ktoru chceš prepísať na otca. Teraz píšeš, že chceš robiť na otcovu živnosť ...
RobertoDCA
27.11.16,15:18
ved preto chcem pocas tej doby vydavat faktury na otcovu zivnost. A podla zakona č. 82/2005 Z. z. o nelegalnej praci sa hovori ze:
- priamy rodinny prislusnik moze pracovat pre zivnostnika aj bez zmluvy ak nepobera za to ziadnu odmenu a je dochodkovo pripoisteny (to bych si dobrovolne platil sam)
RobertoDCA
27.11.16,15:20
nie zalozena ale od noveho roku ju chcem zalozit, ale kedze pred tyzdnom schvalili zakon o zvyseni pausalnych vydavkov na 20tis pre zivnostnikov tak sa mi javi este lepsie zalozit zivnost na otca nez sro, kedze ja nemam skoro ziadne naklady
veronikasad
27.11.16,15:27
Prečítaj si tému, ktorú si založil pred rokom ... Porada má aj archív, nerob si z poradakov srandu
RobertoDCA
27.11.16,15:27
vo vsetkych tych otazkach do porady co som tu za posledne mesiace dal ide stale dokola o to iste Ako si LEGALNE vybrat podporu nemienim ju nechat prepadnut statu 5400eur.(ci uz sro na otca a praca na dohodu v nej alebo zivnost na otca a robit bez zmluvy ako priamy rodinny prislusnik to je jedno). Preto sa to pytam tuto vo fore lebo chcem vediet legalnu cestu a nie pocuvat jak porusujem nejake prava porady. Keby som chcel robit nieco nelegalne tak to tu nepisem ale rovno robim nacierno
afrikánka
27.11.16,15:30
Tak si vyhľadaj plateného poradcu, keď ťa tu neuspokojujú odpovede
RobertoDCA
27.11.16,15:32
Nikto si nerobi z nikoho srandu ja som praveze velmi vdacny za KAZDY nazor, mozno ta otazka vyznela ze ju mam ale to bolo len v rovine teorie ze mam sro a co by sa udialo keby bolo keby....podla zakona. Len zistujem kde su ake mantinely kedze som neni pravnik. Preto to pisem sem do porady lebo prave od ludi tu som chcel nazor, keby si robim srandu tak mam aj ine veci na praci jak tu zabijat cas vypisovanim. Vdaka
veronikasad
27.11.16,15:36
Neviem z tabletu prikladať odkazy, naozaj si nerob srandu a vyhľadaj si v archíve tému, ktorú si založil 11.11.2015
jslancik
27.11.16,15:37
my vieme, že sa pýtaš stále to isté. a chceš od nás, aby sme ti pomohli nájsť medzery medzi paragrafmi. z predošlých tém si nepochopil, že to, čo chceš, je ľahko realizovateľné, aj sa to bude tváriť ako legálne (resp. nik nedokáže opak), ale legálne to nebude. Ty budeš de facto normálne pracovať, a teda podpora v nezamestnanosti ti nepatrí. A zo zdravotného poistenia nechceš niečo vytiahnuť? veď tie peniaze ti tiež patria, či?

dúfam, že ťa tetka na úrade práce bude dobre preháňať a nútiť ti kdejaké školenia, pohovory, kurzy, atď. ktoré nemôžeš odmietnuť, ak chceš ostať v evidencii. A ver tomu, že tetky si radi zgustnú na takých, ktorí si očividne myslia, že majú každé tri roky nárok na pol roka podpory.
ďakujem za mínusky.
veronikasad
27.11.16,15:43
Veď som mu už napísala, že jediným legálnym spôsobom ako neprísť o podporu z aktuálneho príjmu je zaevidovať sa na UP hneď po skončení prác.pomeru. založiť si živnosť alebo s.r.o., na základe čoho ho vyradia z evidencie, koncom roka 2017 živnosť zrušiť a znovu sa zaevidovať na UP. Dávka v nezamestnanosti bude vyplácaná v pôvodnej výške ...
RobertoDCA
27.11.16,15:44
ja nehovorim ze som taku temu nezalozil som povedal ze hej ale bola mozno myslena v teoretickej rovine ze mam zalozenu sro a co by bolo keby.....ja ju stale nemam a stale robim ako zamestnanec, tak ako minuly rok pred koncom roka tak aj tento rok pred koncom roka sa zaujimam o tu istu temu, zakony sa menia neustale. Ja si z ludi srandu nerobim a preto tu pisem do fora lebo som vdacny a vazim si kazdy nazor od ludi ktory sa tomu trochu rozumeju!!!! Dakujem
jslancik
27.11.16,15:46
napríklad. ale jeho problém by sa iba posunul o rok. alebo o rok nebude mať problém byť doma na podpore a nič nerobiť?
RobertoDCA
27.11.16,15:53
Ja nepotrebujem davat nikomu minusky, ani sa to vyvrsovat na ludoch ze si maju citat pravidla porady. Ja si vazim aj tento Vas nazor, sam ste to povedali teraz nikto nedokaze ze to nie je legalne cize je to legalne (ako hovori zakon co nie je zakazane je povolene). A ja isto nemienim vyberat kazde 3 roky podporu, od ukoncena skoly nonstop robim a toto bude moja prva a posledna podpora vybrata v zivote, kedze uz v zivote nechcem pre tento stat robit ako zamestnanec radsej budem szco a platit si rizikove zivotne poistenia a na vlastny dochodok sporit, nez polovicu platu mi ma brat stat od ktoreho ked raz za 20 rokov sa dostanem do nemocnice sa dockam akurat toho ze si musim este wc papier doniest a dochodku dokedy sa dozijem tak ho o Tolko predlzia ze nas vsetkych vykoti rovno pred dochodkom.
RobertoDCA
27.11.16,15:55
p. veronikasad ja si pamatam tuto odpoved a som Vam za nu VDACNY a nerobim si ziadnu srandu, ale presne ako p. jslancik hovori to mi nic nevyriesi iba posunie o rok, a uz o dalsi rok to bych to posunut nemohol lebo tusim do 2 rokov narok na podporu zanikne ked si ju nevyberiem.
jslancik
27.11.16,15:57
mladý muž, nik nevraví, že to nie je zakázané. je to striktne zakázané. ale keď sa to spraví dobre, tak na to nik nepríde, nik nemá šancu dokázať, že sa porušuje zákon. aj keď postupne, postupne sa takéto medzery odstraňujú.
RobertoDCA
27.11.16,16:12
presne tak, suhlasim. Preto sa tu furt pytam ako to spravit nech to je legalne aj ked mozno na hrane zakona. Ale aspon som v ramci zakona aj ked je mozno ten zakon nedobry a s dierami a niekomu sa tu nepaci ze budem robit a brat aj podporu, narozdiel od zlodejov v state ktory kradnu jasne mimo zakonov a nikto ich nepostihuje a ja im mam odvadzat polovicu svojho zamestnaneckeho platu aby mali z coho kradnut dalej, tak to nie. Mne len islo o to keby nahodou pride inspektorat prace na kontrolu, tak ci je zakonom obhajitelne ze som neni v tej firme nacierno, ale dam obciansky ze ta firma ma zmluvu s otcom zivnostnikom a ja som jeho syn takze som tam legalne.
RobertoDCA
27.11.16,16:16
a ktory zakon hovori o tom ze by to nepreslo? jediny zakon co som nasiel o nelegalnej praci je č. 82/2005 Z. z, ktory hovori ze ked som priamy prislusnik, nepoberam odmenu a som dochodkovo poisteny, tak to nie je nelegalna praca ked robim pre otca zivnostnika.