dada2
03.07.06,13:27
Chcem sa spýtať má niekto skúsenosť s účtovaním u advokáta ? Mám príležitosť takéto niečo začať robiť , no neviem ani aké účtovné prípady tam môžu byť. Je to s.r.o. Ďakujem.
tsatsiki
03.07.06,11:35
ja robim v advokatskej kancelarie, ale jednoduche ucto. uctovne pripady su klasika - mzdy, odvody, poskytnute pravne sluzby, nakupy materialu, nemalo by to byt nic specialne, len sa uctuju prijate zalohy, vyuctovania zaloh..
Natka
03.07.06,11:40
Chcem sa spýtať má niekto skúsenosť s účtovaním u advokáta ? Mám príležitosť takéto niečo začať robiť , no neviem ani aké účtovné prípady tam môžu byť. Je to s.r.o. Ďakujem.Mám verejnú obchodnú spoločnosť advokátov, je to trošku inakšie ako v s.r.o. hlavne pri podávaní daňového priznania. Vo v.o.s. si každý spoločník zisk zdaní sám na tlačive B, alebo uplatní stratu. V s.r.o. neviem, ale každopádne účtovanie by malo byť také isté ako vo v.o.s. Čo konkrétne ťa zaujíma? Ak budem vedieť, samozrejme pomôžem.
dada2
03.07.06,14:08
ja robim v advokatskej kancelarie, ale jednoduche ucto. uctovne pripady su klasika - mzdy, odvody, poskytnute pravne sluzby, nakupy materialu, nemalo by to byt nic specialne, len sa uctuju prijate zalohy, vyuctovania zaloh..

o aké zálohy tam ide? Našla som tu už aj iné príspevky ,kedy a ako faktúrovať kedy uplatniť DPH ,zdá sa mi to zložité asi sa na to nedám.
Zoltán Kovács
03.07.06,14:28
o aké zálohy tam ide?

Prijate zálohy na súdne trovy, na samotné súdne procesy, poplatky.... ktoré po dokončen prípadu samozrejme vyúčtuje advokát klientovi, a odráta si to z pohľadávky voči tomu klientovi. Inak je to klasické PÚ.
dada2
03.07.06,14:33
Prijate zálohy na súdne trovy, na samotné súdne procesy, poplatky.... ktoré po dokončen prípadu samozrejme vyúčtuje advokát klientovi, a odráta si to z pohľadávky voči tomu klientovi. Inak je to klasické PÚ.

čiže klient platí dopredu ešte pred začatím procesu nejakú zálohu?
Zoltán Kovács
03.07.06,14:43
čiže klient platí dopredu ešte pred začatím procesu nejakú zálohu?

Áno advokáti si zvyknú zobrať zálohu na vykonanie právnych úkonov. Tak isto keď napr. stavebná firma si vyžiadá zálohu na vyhotovenie plast.okien. Bez tej zálohy ani nezačnú robiť. Tie zálohy advokáti väčšinou použíjú prednostne na zaplatenie poplatkov, ktoré sa platia pri súdnych konaniach.
Johanka
03.07.06,18:39
čiže klient platí dopredu ešte pred začatím procesu nejakú zálohu?
V účtovníctve advokáta netreba hľadať nič zvláštne. Služba ako služba :D .
Zoltán Kovács
03.07.06,18:55
V účtovníctve advokáta netreba hľadať nič zvláštne. Služba ako služba :D .
Plne s tým súhlasím. Možno, že by som tak pouvažoval nad časovým rozlíšením, nakoľko súdne procesy sa môžu ťahať aj roky.
ucetni_fantozzi
03.07.06,21:16
uctovnictvo advokata je v principe rovnake ako u inych poskytovatelov sluzieb. u advokata odporucam davat si pozor na sledovanie vzniku pohladovok (advokat sa casto dohodne s klientom, ze svoju odmenu si zinkasuje na zaklade sudneho rozhodnutia od povinneho) a v tejto suvislosti aj sledovanie vzniku danovej povinnosti, ak sa jedna o platitela DPH...
dada2
04.07.06,04:11
uctovnictvo advokata je v principe rovnake ako u inych poskytovatelov sluzieb. u advokata odporucam davat si pozor na sledovanie vzniku pohladovok (advokat sa casto dohodne s klientom, ze svoju odmenu si zinkasuje na zaklade sudneho rozhodnutia od povinneho) a v tejto suvislosti aj sledovanie vzniku danovej povinnosti, ak sa jedna o platitela DPH...
Mohol by si prosím podrobnejšie napísať ako je to s ´tými pohľadávkami a odmenami na zákl.súdńeho rozh. a povinného ?Tiež je plátcom DPH.
ucetni_fantozzi
04.07.06,05:12
Mohol by si prosím podrobnejšie napísať ako je to s ´tými pohľadávkami a odmenami na zákl.súdńeho rozh. a povinného ?Tiež je plátcom DPH.

1/ advokatovi spravidla tazko vysvetlis, kedy vznika danova povinnost, t.j. v den poskytnutia sluzby - toto si obzvlast u platitela dobre podchyt... - stretol som, podotykam, ze u renomovanej advokatskej kancelarie s pripadom, ked pripad bol uzatvoreny napr. v januari a faktura aj s DPH dosla v oktobri...

2/ co sa tyka odmeny uhradenej povinnym na zaklade sudneho rozhodnutia, prax je casto taka, ze advokat sa so svojim klientom dohodne tak, ze odmenu si ponecha z penazi, ktore vymoze (od povinneho) - vyzera to potom tak, ze advokat v konani uplatni napr.:
- pohladavka klienta 1 000 000 Sk
- trovy pravneho zastupenia 100 000 Sk
...sud by nasledne mal vydat rozhodnutie, kde povinneho zaviaze uhradit celu sumu (1 100 000 Sk), pripadne nieco z trov neuzna. a tu treba dat pozor - v okamihu nadobudnutia pravoplatnosti takehoto uznesenia, vznika povinnemu povinnost uhradit pohladavku ako aj trovy opravnenemu (klientovi), co znamena ze tieto trovy by u klienta mali existovat - cize je potrebne, aby advokat vystavil fakturu na klienta (a samozrejme odviedol DPH - v tomto pripade 100 000 = 84 033,60 + 15 966,40 DPH) a tuto nasledne uspokojil z uhrady od povinneho.

dufam, ze som to vysvetlil dobre, je k tomu aj clanok, stiahol som ho myslim z drsr.sk, tak ho pre istotu prikladam (dufam, ze neporusujem autorske, ci ine prava...):

Ak advokát zastupoval účastníka, ktorému bola prisúdená náhrada trov konania, je ten, ktorému bola uložená náhrada týchto trov, povinný zaplatiť ju advokátovi. V zmysle tohto ustanovenia pri podaní žaloby a návrhu na vydanie platobného rozkazu uplatní advokát v zastúpení klienta nárok na náhradu trov v mene klienta na svoj účet. U advokáta je teda iba platobné miesto na zaplatenie trov klienta. V takýchto prípadoch je nejasné, kedy a v ktorom zdaňovacom období má advokát zahrnúť dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) do daňového priznania Je potrebné v tom zdaňovacom období, kedy boli trovy zahrnuté do daňového priznania, vyhotoviť faktúru, ak bola platba poukázaná na účet, alebo je týmto dokladom príjmový doklad pri platbe v hotovosti ?


Odpoveď:
V občianskom súdnom konaní súd nepriznáva náhradu trov konania advokátovi, ale priznáva náhradu trov konania účastníkovi súdneho sporu, ktorý mal vo veci úspech t.j. osobe, ktorú advokát zastupoval - § 142 Občianskeho súdneho poriadku /ďalej len OSP/, čiže predmetné trovy nie sú vlastníctvom advokáta, ale jeho klienta, ktorého zastupoval. Na uvedenom tvrdení nič nemení skutočnosť, že podľa § 149 ods. c/ OSP ten, ktorému bola uložená náhrada trov konania, je povinný ju zaplatiť advokátovi. Právne služby poskytuje advokát (komerčný právnik) svojmu klientovi, ktorého zastupuje v konaní. Daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) vzniká dňom dodania služby, pričom určenie tohto dňa je záležitosťou dohody obchodných partnerov. V nadväznosti na § 4 Vyhlášky MS SR o odmenách a náhradách advokátov za poskytnutie jednotlivých úkonov právnych služieb alebo úplné vybavenie veci alebo poskytovanie právnych služieb v určitom rozsahu alebo po určitý čas patrí advokátovi odmena. Dodanie právnej služby môže byť vymedzené splnením niektorej z citovaných podmienok. V prípade, že klient poskytne advokátovi preddavok na odmenu, daňová povinnosť vzniká podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. V praxi je väčšinou ustálené, že právne služby advokáta podľa dohody sú klientovi poskytnuté dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu, t.j. advokátovi vzniká týmto dňom daňová povinnosť a do 15 dní v prospech klienta - platiteľa DPH je povinný vyhotoviť faktúru.
dada2
04.07.06,05:43
odpoveď je s u p e r , vďaka
Natka
04.07.06,06:13
1/ V praxi je väčšinou ustálené, že právne služby advokáta podľa dohody sú klientovi poskytnuté dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu, t.j. advokátovi vzniká týmto dňom daňová povinnosť a do 15 dní v prospech klienta - platiteľa DPH je povinný vyhotoviť faktúru.A čo v tom prípade, ak právoplatnosť rozsudku je v máji, ale súdna úradníčka vám ho pošle v septembri? (je to úplne bežný postup, s ktorým sa stretávam každý mesiac)
dada2
04.07.06,06:23
Natka a Ty to riešiš ako ?
ucetni_fantozzi
04.07.06,07:03
A čo v tom prípade, ak právoplatnosť rozsudku je v máji, ale súdna úradníčka vám ho pošle v septembri? (je to úplne bežný postup, s ktorým sa stretávam každý mesiac)

ano, o tejto "spolahlivosti" sudov viem, s tymto zial nic nenarobime - advokata je treba naucit aby daval informacie o ukoncenych konaniach, pravoplatnost sa sleduje v zmysle uznesenie - 15 dni po jeho vydani, ak sa ziadna strana neodvola... uvedeny text mam stiahnuty ako stanovisko z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), cize by som ho povazoval za zavazny...
Natka
04.07.06,12:10
ano, o tejto "spolahlivosti" sudov viem, s tymto zial nic nenarobime - advokata je treba naucit aby daval informacie o ukoncenych konaniach, pravoplatnost sa sleduje v zmysle uznesenie - 15 dni po jeho vydani, ak sa ziadna strana neodvola... uvedeny text mam stiahnuty ako stanovisko z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), cize by som ho povazoval za zavazny...Mohla by som ťa poprosiť o to stanovisko z drsr? Máme veľa rozsudkov, či platobných rozkazov, dokonca v apríli, máji a dokonca aj v júni mi prišli rozhodnutia s právoplatnosťou novembrovou, či decembrovou 2005. To znamená, keby som išla podľa zákona do 15 dní vystavovať faktúry od právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutí, musela by som každý mesiac dávať dookola opravné daňové a aj DPH priznania. Robím to tak, že spravím faktúru, keď mi príde rozhodnutie, ale či aj kontrola mi to uzná, neviem, ale dúfam, že áno, lebo neustále opravné priznania podávať sa mi zdá nelogické. Aký máte vy názor?
Zoltán Kovács
04.07.06,12:39
Mohla by som ťa poprosiť o to stanovisko z drsr? Máme veľa rozsudkov, či platobných rozkazov, dokonca v apríli, máji a dokonca aj v júni mi prišli rozhodnutia s právoplatnosťou novembrovou, či decembrovou 2005. To znamená, keby som išla podľa zákona do 15 dní vystavovať faktúry od právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutí, musela by som každý mesiac dávať dookola opravné daňové a aj DPH priznania. Robím to tak, že spravím faktúru, keď mi príde rozhodnutie, ale či aj kontrola mi to uzná, neviem, ale dúfam, že áno, lebo neustále opravné priznania podávať sa mi zdá nelogické. Aký máte vy názor?

Ja by som odporúčal odkladať aj obálky z tých rozhodnutí. Väčšinou je na ních pečiatka podania. Tým by si mohol aj argumentovať pri vystavovaní faktúr, že prečo až tak neskoro ich vystavuješ. Keď jednoducho nemáš v ruke právoplatné rozhodnutie súdu, potom nevieš určiť ani dátum na vystavenie.
zaphira
04.07.06,15:40
Ja mam este take prípady, ked sa pohladávka vymáha cez exekútora a ten posiela vymožené sumy postupne na účet advokáta, nikdy neviem co je to za suma, ci su to trovy advokáta alebo pohladávka klienta. Ci to mám zdaniť alebo preposlať na účet klietna. A zvlást ked je tých exekúcií celá hrba, tak mi lieta suma cez sumu. Ale uz sa zacínam pomaly orientovať :-)
dada2
05.07.06,15:01
Ja mam este take prípady, ked sa pohladávka vymáha cez exekútora a ten posiela vymožené sumy postupne na účet advokáta, nikdy neviem co je to za suma, ci su to trovy advokáta alebo pohladávka klienta. Ci to mám zdaniť alebo preposlať na účet klietna. A zvlást ked je tých exekúcií celá hrba, tak mi lieta suma cez sumu. Ale uz sa zacínam pomaly orientovať :-)
a ty ako dlho už robíš túto prácu?
lifik
27.04.08,09:23
Ahoooj... potrebovala by som vediet, ako uctujete prijate trovy na ucet advokata, pricom nie vsetko z prijatych trov patri jemu, ale cast platieb patri spolocnosti pre ktoru vymaha pohladavky. Je v tom strasny chaos, lebo DPH ide len z platieb patriacich jemu. Ale o nejake 4 mesiace sa zisti, ze aj ta platba, co bola v DPH nepatrila nam ale sa ma odviest tej spolocnosti....
Dufam, ze ste to ako-tak pochopili :-))).. Dakujem za info...
nika.sum
21.12.11,07:05
Ahoj, potrebujem ozivit tuto temu. Mala by som zacat uctovat v JU pravničku, platitel DPH. Zmenilo sa nieco na povinnosti platit DPH tak ako je to v prispevku č.12?
Ked som to spravne pochopila advokat ma povinnost odviest DPH z poskytnutych sluzieb po dohode s klientom ale najneskor dnom pravoplatnosti rozsudku sudu, cize do 15 dni musi vystavit klientovi fakturu, nemylim sa?
nika.sum
21.12.11,12:02
posuvam... prosim uctujete niekto pravnikov?
nika.sum
21.12.11,12:55
Ahoj, potrebujem ozivit tuto temu. Mala by som zacat uctovat v JU pravničku, platitel DPH. Zmenilo sa nieco na povinnosti platit DPH tak ako je to v prispevku č.12?
Ked som to spravne pochopila advokat ma povinnost odviest DPH z poskytnutych sluzieb po dohode s klientom ale najneskor dnom pravoplatnosti rozsudku sudu, cize do 15 dni musi vystavit klientovi fakturu, nemylim sa?

Otazku posuvam dopredu a este pridavam. Dnes som prebrala papiere spominanej pravnicky (ma to sice uctovane v PU, ale o to nejde). Ak je platitel DPH od 20.8. a ma uzavretu zmluvu ze bude pausalne fakturovat za pravnicke sluzby, fakturu vystavi 5.9. za 8. mesiac vystavi ju naraz za cely mesiac hoci len cast bola platitelom DPH napr. 1000+200? A druha otazka na ktoru odpoved viem, ale dost ma prekvapuje uctovanie uctovej firmy : za 9.mesiac vystavim fakturu 5.10., danova povinnost je 30.9. nie? U pravnikov je to tak ako u ostatnych sluzieb ci? Ja viem, ze su to asi hlupe otazky, ale pri preberani papierov som narazila na zauctovanie predch. firmou....
nika.sum
10.01.12,13:21
Ahoj. Prosim mate skusenosti s uctovanim spravcu konkurznej podstaty. Neviem ci tomu dobre rozumiem. Mam v rukach uznesenie kde je napisane, ze uhrada preukazanych vydavkov sa nepriznava a potom je tu vyska odmeny za vykon funkcie predbezneho spravcu. Ide mi o zauctovanie vydavkov a odmeny. Vydavky ma advokat postupne pocas vykonu tejto funkcie, podla dokladov by sa mali zauctovat do nakladov nie? Ak su to vydavky kde je vycislena DPH, tak ma narok na odpocet DPH. Ked pride uznesenie ak je tam suma priznanych vydavkov - to zauctujem ako prijem a tiez ako prijem zauctujem odmenu, ale nie je v uzneseni odmena s DPH, no kedze je advokat platitel DPH tak musi z tej odmeny odviest DPH (cize suma na uzneseni je zaklad+DPH)? Neviem, ci uvazujem spravne. Prosim ak je tu niekto kto s tym ma skusenost poradte.
nika.sum
10.01.12,20:00
Prosim, prosim nie je tu nikto kto uctuje advokatov?
nika.sum
21.04.12,16:40
Ahoj, skusim znova o ozivenie temy. Stale mam problem s uctovanim advokata, lepsie povedane, nie vsetko mi je jasne...klientka-advokatka robi aj spravcu konkurznej podstaty. Mam trosku chaos v adresach. Ako advokatka ma sidlo odlisne od trvaleho bydliska, tomu rozumiem, na DU ked sa registrovala kvoli DPH ma adresu trvaleho bydliska. Na prijatych ale aj vystavenych fakturach vsak udava adresu sidla. Ked vsak poskytuje sluzby ako spravca konkurznej podstaty, tam mava rozdielne adresy - neviete mi prosim vysvetlit ako to funguje u advokatov-spravcov konkurznej podstaty? Nechcem sa hned pytat jej, chcela by som vediet, ci je to normalne takto fakturovat (podla § 71 o DPH)
Dáša_
21.04.12,17:17
Ahoj, skusim znova o ozivenie temy. Stale mam problem s uctovanim advokata, lepsie povedane, nie vsetko mi je jasne...klientka-advokatka robi aj spravcu konkurznej podstaty. Mam trosku chaos v adresach. Ako advokatka ma sidlo odlisne od trvaleho bydliska, tomu rozumiem, na DU ked sa registrovala kvoli DPH ma adresu trvaleho bydliska. Na prijatych ale aj vystavenych fakturach vsak udava adresu sidla. Ked vsak poskytuje sluzby ako spravca konkurznej podstaty, tam mava rozdielne adresy - neviete mi prosim vysvetlit ako to funguje u advokatov-spravcov konkurznej podstaty? Nechcem sa hned pytat jej, chcela by som vediet, ci je to normalne takto fakturovat (podla § 71 o DPH)

aké "služby" poskytuje ako správca? Nejde náhodou o prevádzkovanie podniku po vyhlásení podniku? Pod akým IČOm sú tie faktúry vystavované?
nika.sum
22.04.12,06:17
aké "služby" poskytuje ako správca? Nejde náhodou o prevádzkovanie podniku po vyhlásení podniku? Pod akým IČOm sú tie faktúry vystavované?

ide o cinnost spravcu v konkurze, vystavovane su pod ICOm advokata, ktory robi toho spravcu. Na zaklade uzneseni sudov mu je priznana nejaka odmena + vydavky (prevadzne ide o poplatky bankam aspon zatial co mam).
Teraz som hladala v zozname spravcov a zistila som, ze klient tam je vedeny nie pod ICOm ale len s datumom narodenia- je toto spravne?
Dáša_
22.04.12,09:55
no, treba to celé rozobrať na drobné
Činnosť správcu v konkurze sa delí na dva rozdielne časové úseky:
1. činnosť predbežného správcu do vyhlásenia konkurzu
2. činnosť správcu

1. Pokiaľ robí predbežného správcu, náklady vzniknuté touto činnosťou uhrádza zo svojho. Potom ich preukazuje súdu, ten rozhodne o ich oprávnenosti a náhrade. Tieto potom súd alebo súdom určená osoba na základe uznesenia "prepláca" správcovi. Tam by mali byť napríklad aj poplatky bánk za oznámenie, či dlžník má alebo nemá u nich evidovaný účet. okrem toho advokát dostáva aj odmenu ako predbežný správca. (na toto sa použijú peniaze z praddavku, ktorý navrhovateľ skladá pri návrhu na vyhlásenie konkurzu)

2. Ak súd zistí, že je dostatočný majetok a spoločnosť "posunie" do konkurzu, tak už všetky náklady sú náklady proti podstate. Tam ale v podstate nemá advokát čo fakturovať - všetky náklady by už mali ísť na meno úpadcu ( s prídavkom v konkurze).
činnosť správcu sa ešte delí na dve časti - do 1. schôdze veriteľov (tu môže veritelia správcu vymeniť) a po 1. schôdzi až do ukončenia konkurzu, t.j. do schválenia konečného rozvrhu. Za činnosť do 1. schôdze je paušálna odmena, jej výška je stanovená vyhláškou, priznáva ju súd (podobne ako trovy konania v bežných prípadoch).

Za činnosť po 1. schôdzi má správca nárok na odmenu, ktorá sa počíta ako % z výťažku, ktorý získal.

Takže v prvom rade bude treba asi vedieť, za čo konkrétne tie faktúry sú
nika.sum
22.04.12,12:02
Takze podla tohoto som aspon trosku v obraze, klient robi predbezneho spravcu, mam rozhodnutia sudu a tiez faktury z bank. Tiez ma jednu fakturu za cinnost do 1.schodze vystavenu za zaklade uznesenia sudu.
Mala som problem s adresami: nakolko ako advokat ma sidlo v BA, ale ako spravca bol vedeny v Ziline. Tiez by to malo byt tak ako pri prevadzkach, ze na DU by mal oznamit, ze vykonava spravcu s odlisnou adresou ako ma sidlo?
Dáša_
22.04.12,12:56
Takze podla tohoto som aspon trosku v obraze, klient robi predbezneho spravcu, mam rozhodnutia sudu a tiez faktury z bank. Tiez ma jednu fakturu za cinnost do 1.schodze vystavenu za zaklade uznesenia sudu.
Mala som problem s adresami: nakolko ako advokat ma sidlo v BA, ale ako spravca bol vedeny v Ziline. Tiez by to malo byt tak ako pri prevadzkach, ze na DU by mal oznamit, ze vykonava spravcu s odlisnou adresou ako ma sidlo?

Tu faktúru si zrejme vystavila iba pre potreby účtovníctva, tá nejde vlastne nikam. Tam je základ uznesenie súdu. Zrejme je to aj podklad pre DPH.

Čo sa týka Žiliny, tak tam by mala byť reálna kancelária, ak je vedený ako správca. Dokonca sú celkom presné predpisy aj na to, ako by mala kancelária vyzerať. A teraz je otázka, kde by sa mala daná kancelária nahlasovať. To momentálne netuším.
nika.sum
22.04.12,14:28
Tu faktúru si zrejme vystavila iba pre potreby účtovníctva, tá nejde vlastne nikam. Tam je základ uznesenie súdu. Zrejme je to aj podklad pre DPH.

Čo sa týka Žiliny, tak tam by mala byť reálna kancelária, ak je vedený ako správca. Dokonca sú celkom presné predpisy aj na to, ako by mala kancelária vyzerať. A teraz je otázka, kde by sa mala daná kancelária nahlasovať. To momentálne netuším.

Fakturu ohladne cinnosti spravcu vystavila na zaklade uznesenia sudu kvoli tomu ze je platitelom DPH, tak ako pises. Nemam potuchy o tom ako vyzera kancelaria v Ziline, ale to je problem advokatky, ktora by mala ovladat svoje povinnosti spravcu nie? Co sa tyka nahlasenia, ide na DU v pondelok, tak chce sa na toto spytat, ale podla mna by to mala mat aspon ohlasene na DU. Dakujem velmi pekne za objasnenie. Prajem pekny zbytok vikendu
Dáša_
22.04.12,15:48
Dakujem velmi pekne za objasnenie. Prajem pekny zbytok vikendu

Po pravde, aj ja si pri tom niektoré veci ujasňujem. Takže takúto diskusiu vítam.
basha_V
05.06.12,14:27
ahojte poraďáci,

mňa by v tejto téme zaujímalo:

či ručenie u advokáta je rovnaké ako u živnostníka (celým svojim majetkom),
či musí mať ičo ak vykonáva IBA advokátsku činnosť alebo stačí DIč,
či mi viete z praxe povedať aké účto je najlepšie si vybrať (pausal, jednoduche, podvojne)
a to je asi zatiaľ aj všetko, ostatné som si už vypátrala :)

ďakujem vám veľmi pekne