Pavlii
29.11.16,08:20
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, ako doplniť druhú osobu na list vlastníctva? Ide o to, že som pred pár rokmi kúpila byt na hypotéku, kde som jediný vlastník a teda aj dlžník. Polovicu bytu chcem dať prepísať na priateľa ešte pred svadbou. Ako sa to prosím robí? Musím upozorniť aj banku kde je hypotéka? Dá sa prepísať polovica bytu na druhú osobu bez hypotéky? Neskôr chceme kúpiť spoločne väčší byt. Tento aktuálny byt by sme dali na prenájom. Pri kúpe väčšieho bytu by teda bol on bez hypotéky, ako 1.majiteľ tohto menšieho bytu a ja by som bola s hypotékou, ako 2. majiteľ tohto menšieho bytu. Ako to čo najlepšie prosím spraviť? Viete poradiť? Ďakujem :)
ivka70
29.11.16,07:36
Priatelovi by si musela polovicu bytu predat alebo darovat, cize kupno-predajna alebo darovacia zmluva a zavkladovat na katastri.
Ak bytom rucis za hypoteku, tak na takuto transakciu treba suhlas banky.

Ci je to dobre riesenie, si musis rozmysliet ty.
V pripade rozchodu by tento byt bol stale iba tvoj, ak mu polovicu darujes ci predas, bude delenie ovela ovela komplikovanejsie.
A ty si do bytu uz doteraz dala dost penazi na to ,aby si sa delila.
Da sa to vyriesit aj inak, napr. tento byt ostane tebe a priatel kupi ten vacsi na seba, pripadne budes spoluvlastnik v mensom percente ako polovici (tak, aby hodnota tvojho bytu + tvojej casti na vacsom byte bola rovnaka ako hodnota priatelovho podielu.
misoft
29.11.16,11:58
Ako bolo skôr popísané - postup si dostala. Ale teraz sa prejde k dôsledkom, následkom.
Keďže máš byt, si jeho výlučným vlastníkom. Pokiaľ by ste sa s priateľom zosobášili - stále by to bolo TVOJE výlučné vlastníctvo (teda nedajbože v prípade krízy) by si mu nemusela platiť ani cent za 1/2 bytu.
Musíš uvažovať ekonomicky a do budúcnosti!
Môj názor - ponechaj si toto vlastníctvo! Priateľovi by som neodporúčal darovať/odpredávať 1/2 nehnuteľnosti - viď vyššie napísané.
vicktor
30.11.16,09:38
"Ci je to dobre riesenie, si musis rozmysliet ty" - veru tak, co ak je to sobasny podvodnik, t.j. skutok sa nestane?
Pavlii
30.11.16,09:45
Dakujem ivka za nazor aj reakciu :) Ono vlastne sme spolu uz viac rokov, prijmi si davame od zaciatku dokopy, berieme to ako spolocny 1 prijem, setrime si z toho slusne peniaze, financmajster som akoze ja, ale pristup ku vsetkemu uctom kartam mame rovnaky, byt sa kupoval tiez ked sme uz boli spolu a jeho ciastka sa platila zo spolocnych nasporenych penazi. Nedali sme byt ale na oboch kvoli zavazkom partnera, vychadzalo to jednoducho lepsie kvoli hypoteke..takze pocitovo to mam tak, ze je to nase, nie moje, rada by som to ale mala na poriadku...A vlastne som ale citala, ze keby chcem predat tento byt, tak musim byt vlastnik tusim 5 rokov, aby som nemusela platit dan z prijmu pri predaji..takze neviem, keby dam partnera ako vlastnika, ci potom sa to nepredlzi o tie roky zase..:D
Pavlii
30.11.16,09:47
Dakujem victor :) Tak ja hladam skor riesenie ako to co najlepsie ekonomicky spravit, ako na tom vsetkom usetrit a neviem presne ako to funguje s lehotami potom a povinnostami keby nastane takato zmena..sobasny podvodnik snad po tych rokoch nebude:) je to moje kridlo, je to jednoducho tak :)
ivka70
30.11.16,09:49
Jeho cast ano, tvoja nie ,ciza ak by ste predavali do 5 rokov, on by zo svojho podielu musel platit dan,ty nie, ak by si uz bola vlastnikom viac ak o5 rokov.
Ale chcete predavat?
Pavlii
30.11.16,09:52
Dakujem misoft, mas pravdu :) v dnesnej hnusnej dobe treba mysliet aj na tieto veci, to je jasne. Zvazila som skor taku moznost, ze by sa tento maly byt predal, zo zisku ktory by bol by sa vyplatila ciastka cash, ktora je potrebna pre ziskanie hypo, aj tak uz nedavaju 100% myslim a spotrebak by bol smrt a kupili by sme spolocne vacsi byt a bol by klud. Teraz by som sa obavala iba toho, ze keby ho tam dopisem, tak v pripade predaja skor ako po 5 rokoch vlastnictva bytu by nastal problem..ze ja by som bola vlastnik mozno tych 5 rokov ale on napr rok a potom co, asi by pripadny zisk z predaja aj zdanit bolo treba :D
Pavlii
30.11.16,09:59
Dakujem za info. Napadlo ma to ivka prave kvoli tomu, ze na byte je hypoteka, dal by sa prenajimat, ale moze sa stat, ze bude vypadok najomcov aj 2-3mesiace a to by sme museli potom platit akoze dve hypoteky..maly aj vacsi byt..hm, tak mi pride lepsie to jednoducho predat a zo zisku splatit xy % potrebnych pri hypo banke a zvysok hypo..nemuseli by sme brat spotrebak a lahsie by sa nam zilo...keby sa prenajima, za cca 12 rokov by sa inak dal byt splatit, ale zase..ak bude vypadok ludi, tak platit dve hypo by bolo dost..a keby kupime vacsi byt, tak by bol na nas oboch, ale potom banka asi bude prihliadat, ze napr ja mam byt s hypo..dali by nam asi horsie %..najlepsie mi vychadza predsalen predaj. Pri prenajme tusim pri zisku rocne do 500eur netreba platit dane, keby, tak byt prenajimam cisto ibatak, aby sa zaplatili poplatky, hypo atd, aby sa splatil a o 12 rokov ho mozeme predat a mat z toho peniaze..ale tak neviem..fakt, v dnesnej dobe vsetci vravia ze sa to velmi neoplati prenajimat
ivka70
30.11.16,10:02
Splatky hypoteky si do nakladov pri prenajme bytu dat nemozes, mozno max. uroky. Takze s tym nepocitaj.
fortunka
30.11.16,10:23
ja by som sa na takyto prepis nepadala :) je jedno co je teraz, to o rok dva tri nemusi byt... robenie poriadku a davanie takychto veci do poriadku nema ziadny vyznam, preco aj? Ak pojdete do vacsieho zariadite to potom pri tom vacsom.. naco si robit vydavky a starosti s prepismi, poplatkami a povoleniami...
misoft
30.11.16,13:57
Aj v prípade hypotéky - pokiaľ by sa muselo deliť, už by sa prihliadalo aj na to, že si tam vložila SVOJE (nie spoločné) peniaze z predaja SVOJHO majetku. Všetko sa zohľadňuje!
Ale ako píšem - ponechať, peniaze z tvojho majetku sú tvojim ziskom.