ZuskaM.
29.11.16,16:26
Máme internetový obchod a chceli by sme zákazníkom umožniť kúpu darčekových poukážok v určitej sume (ktoré by mohli dať niekomu napr. ako vianočný darček). Objednávateľ poukážky by ju vyplatil vo vopred určenej sume a konečný príjemca poukážky by si za ňu následne mohol vybrať tovar z našej ponuky (prípadne ak by si vybral tovar vo vyššej sume, rozdiel by doplatil). Išlo by teda o viacúčelové poukážky, pretože vopred by nebolo stanovené čo si za ne nakoniec zákazník, ktorý ju dostane, vyberie. V ponuke máme okrem tovaru v 20 % sadzbe DPH aj knihy v 10 % sadzbe DPH. Nikde som nenašla nejaký postup ako by bolo toto možné vyriešiť v jednoduchom účtovníctve. Vedel by niekto poradiť?

Mohlo by to byť takto? :
1.Vystavím faktúru č. 1 za nákup darčekovej poukážky na osobu A (ten kto si objednávku kupuje a zaplatí). Suma na faktúre bude v nulovej sadzbe DPH a úhradu zaúčtujem medzi ostatné príjmy neovplyvňujúce základ dane.
2 Zároveň s faktúrou č. 1 vystavím aj záväzok v rovnakej sume na osobu B (konečného príjemcu poukážky). Záväzok tiež zaúčtujem v 0 sadzbe DPH a ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
3. Keď si osoba B bude chcieť uplatniť poukážku, vystavím na neho faktúru č. 2 so sumou podľa jeho objednávky (ale väčšou alebo rovnou sume poukážky) a zaúčtujem ju už ako príjem za tovar v sadzbe DPH podľa objednaného tovaru.
4. Následne vytvorím interný doklad - zápočet záväzku voči osobe B a faktúry za tovar vystavenej na osobu B a prípadný zostatok mi osoba B uhradí.
Týmto dosiahnem, že DPH bude zúčtovaná až pri predaji tovaru podľa toho aký tovar bude reálne zakúpený, a tiež príjem za tovar vstupujúci do základu dane z príjmu by mal byť správny a bude zaúčtovaný až pri objednaní tovaru.
Neviem len či môžem tú prijatú platbu za poukážku na začiatku účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
1maaja
29.11.16,15:46
Musite najskor rozlisit, ci ponukate jednoucelove alebo viacucelove. Je v tom rozdiel. Jednouc.poukazky-DPH sa odvedie uz pri vystaveni Fa za predaj poukazky. Potom sa DPH zuctuje pri predaji tovaru. Viacucelove pouk.-DPH sa zuctuje az pri predaji tovaru.
ZuskaM.
29.11.16,15:49
Ano toto som uz niekde nasla, cize by to boli viacucelove poukazky... konecny prijemca by si za ne mohol vybrat akykolvek tovar z nasej ponuky (vacsina produktov je s dph 20 %, ale mame aj nejake knihy s 10 % DPH), cize to je asi ta komplikovanejsia moznost ....
1maaja
29.11.16,16:32
Uctujem e-shop PU. Tiez mame darc.poukazky. Ale viacucelove sa mi javili pri uctovani ako menej komplikovane.
ZuskaM.
29.11.16,16:42
No mne sa to cele zda velmi komplikovane a nejako neviem vobec ako zacat .... Na darcekovu poukazku vystavit normalnu fakturu s 0 % DPH ? A jej uhradu brat ako prijem za tovar ? Ak ano, co dalej? Ked si potom ten konecny prijemca nieco objedna , tak jemu vo fakture len jednoducho doplnim polozku - uplatnenie poukazky v minusovej sume? Alebo tu prvu uhradu za poukazku brat ako zalohu, ktoru potom zuctujem v tej fakture za tovar? Nejak sa v tom stracam