rasto77747989
29.11.16,16:48
komposesorat je napisany na moju sestru a ona vyplaca podiel sebe mne a nasej sestre.chcela by som svoj podiel darovat svojej dcere formou darovacej zmluvy.Je to mozne?
afrikánka
29.11.16,16:15
Pokiaľ je písaný na Tvoju sestru, tak nemáš aký podiel zabezpečiť darovacou zmluvou.To, že sestra delí podiel, závisí na jej vôli a dohode medzi vami súrodencami. Ty môžeš svojej dcére darovať iba vyplatený Tvoj podiel, ale do budúcna jej vyplácanie nemôžeš zabezpečiť darovacou zmluvou, pretože pozemky sú vo vlastníctve Tvojej sestry.
buchač
29.11.16,16:53
§ 2

(1) Spoločenstvom sa rozumie

a) lesné a pasienkové spoločenstvo vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti, na ktoré sa vzťahovali osobitné predpisy2) a ktoré vzniklo podľa osobitných predpisov,3)

b) lesné spoločenstvo, pasienkové spoločenstvo alebo pozemkové spoločenstvo založené podľa osobitných predpisov,4)

c) spoločenstvo vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti,

d) spoločenstvo založené vlastníkmi spoločne obhospodarovaných nehnuteľností; spoločne obhospodarovanou nehnuteľnosťou je poľnohospodársky pozemok alebo lesný pozemok, ktorého vlastník spolu s inými vlastníkmi takýchto pozemkov zakladá spoločenstvo s cieľom ich spoločného obhospodarovania a užívania.

(2) Na práva a povinnosti vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti a vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľností sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak § 8 ods. 1, § 9 ods. 1 až 3 a 7 až 10, § 10 ods. 4 a § 15 ods. 2 až 4 neustanovujú inak.

(3) Pri prevode podielu spoločnej nehnuteľnosti nesmie vzniknúť spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehnuteľnosti, ktorému zodpovedá výmera menšia ako 2 000 m2.

-------------------------------
...kde 2) znamená

Zákonný článok XIX/1898 o štátnom spravovaní obecných a niektorých iných lesov a hôľ, ako aj o úprave hospodárskej správy spoločne užívaných lesov a hôľ, ktoré sú nedielnym vlastníctvom komposesorátov a bývalých urbarialistov.
Zákonný článok X/1913 o nedielnych spoločných pasienkoch.
Zákonný článok XXXIII/1913 o predaji niektorých štátnych nemovitostí, poťažne o zamenení týchto.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-97
afrikánka
29.11.16,17:22
Tak ja ti buchač teraz neviem.......keby som bola zadavateľkou otázky? Šak by som musela ujovi Gúglovi....potom hybaj zasa na Poradu.