JOZEF U
30.11.16,08:27
Mám problem s kotlom Buderus b11bs a myslím že problem je pre jeho menovitý výkon je 10,3 – 24 KW, pretože veľmi často sa zapína a zdá sa mi veľmi hlučný a podľa toho čo som čítal na fórach príliš výkonný na konkrétny byt.
Je to plynový kotol s prietokovým ohrevom vody umiestnený v kuchyni (pri sprchovaní kúpelňa je cca 7 m od kotla tak počas sprchovania striedavo tečie studená a teplá voda ako sa zapína a vypína a kým voda príde do kúpelne), splodiny idú do centrálneho komína. Byt je po prvom majiteľovi s výmerou 76 m2 na prízemí, výška stropov 2,6 m, sme tam dvaja. Bytový dom má 13 rokov, čiže je zateplený aj s plastovými oknami. Cez deň mám termostat na 22 stupňov a na noc nechávam na 17.
Vie niekto poradiť aký kotol by bol vhodný na byt s týmito parametrami, myslím aspoň výkonovo a typ? Viem že značiek je veľké množstvo.


Vopred dakujem za nazor
vicktor
30.11.16,09:56
Je pravda ze je "prilis vykonny", ale to nie je dovod hlucnosti. Zavolaj servis nech ho skontroluju ci je v poriadku. Aj to ze teplu vodu strieda studena je podivne.
afrikánka
30.11.16,11:29
Na uvedenú plochu 76m2, čo je pri výške 2,6 cca 200m3, je kotol skutočne predimenzonaný, postačoval by by s menším výkonom KW, ale výmena kotla by bola zbytočná investícia. Máte zanesený výmenník teplej vody, preto vám striedavo tečie studená a teplá voda. Časté spínanie kotla môže spôsobovať nastavenie termostatu s nastavením teploty na kotli, ktoré treba prekontrolovať, vyregulovať. Najlepšie urobíte, ak si zavoláte servisného pracovníka, ktorý vám vyčistí výmenník a nastaví kotol.
dmc
30.11.16,11:37
Idealne je zverit vypocet odbornikom - (ale dnes je kazdy odbornik) Moje skusenosti su nasledovne - na byt 76m3 zatepleny - ak nieje rohovy a ochladzovaný z 3-4 strán potrebujes kotol co s najnizsim spodnym vykonom - cca 2 - 2.5 a k dodavke teplej vody na vzdialenost 7 metrov bez velkych mien teploty tomu - aspon mensi zasobník teplej vody (idealne aj s cirkulackou). Kotol je v idealnom stave ak necykluje..to znamena ak dodavany vykon je takmer na rovnakej urovny ako je spotreba. Cím menej cyklov -tym lepsie. Stav bez cyklov vsak realne" nedosiahnes. Pri prietokovom ohreve nikdy nedosiahnes stabilnu teplotu ako pri zasobniku. Tvoje priority vsak nepoznam.
JOZEF U
30.11.16,14:57
ono to striedanie teplej a studenej vody som myslel tak že keď zastavím teplú vodu, počkám minútu, a znova ju pustím tak ide mi tá teplá čo zostala v obehu, kotol sa znova zapne a medzi tou "starou" a "novou" zohriatou vodou logicky kedže je to vzdialené od kotla ide chvíľu aj nozohriata voda. to teda neviem či môže byť tiež niečo s výmenníkom alebo je to pri takomto kotli normálne
afrikánka
30.11.16,15:17
Pri prietokovom ohreve a vzdialenosti 7 metrov je zmena teploty vody vždy prítomná, ide o aj to,koľko stupňov má voda, vami označená za studenú. Dajte si kotol prezrieť a nastaviť. Kupovať nový? Aby bola úplná spokojnosť s teplou vodou, to by chcelo iný typ kotla- so zásobníkom a tam sa už potrebuje i iný priestor na osadenie.