IvanaIvana
30.11.16,13:25
Dobrý deň prajem, chcem poprosiť odborníkov o radu.
Bolo mi povedané, že po získaní osvedčenia technika BOZP si budem môcť otvoriť živnosť a vykonávať všetky odborné činnosti. Stalo sa a teraz prichádzam na to, že to asi celkom tak nebude. Pri vykonávaní tejto činnosti dodávateľským spôsobom mám zrejme ako "obyčajný" BT dosť obmedzené možnosti. Na školenia zamestnancov ako "dodávateľ" potrebujem projekt výchovy a vzdelávania schválený NIP. Avšak kým nie som ABT tak oň nemôžem požiadať. Takže nemôžem školiť ani zamestnancov trebárs v administratíve?
Ďakujem za čas a odpovede
frzanony
01.12.16,14:43
Bod 7. zákona č.118/2015 Z.z. o BOZP - § 27 odsek 4 písm. a) zákona znie:
„(4) Podmienkou na vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie je,
a) ak žiadateľom je fyzická osoba, odborná spôsobilosť a odborná prax podľa prílohy č. 2a a lektorská spôsobilosť,

Čo uvádza príloha č. 2a
Príloha č. 2a k zákonu č. 124/2006 Z. z.
ODBORNÁ SPÔSOBILOSŤ A ODBORNÁ PRAX, KTORÉ SÚ PODMIENKOU NA VYDANIE OPRÁVNENIA NA VÝCHOVU A VZDELÁVANIE
Odbornú spôsobilosť žiadateľa o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie podľa § 27 ods. 4 písm. a), odborného zástupcu a školiteľa na jednotlivé výchovné a vzdelávacie činnosti podľa prílohy č. 2 spĺňa: (viď tabuľka)
Na internete stránka: Zbierka zákonov – zákon 118/2015 Z.z.

Viď tiež Skupinu 01 Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a ustanovené pracovné podmienky vyhlášky 356/2007 Z.z.
01.1 Výchova a vzdelávanie zamestnancov a vedúcich zamestnancov.
Ak si otvoríte túto vyhlášku, tak v skupine 01.1sa nikde nedočítate, kto môže byť školiteľom. V tejto vyhláške pre skupinu 01.1 jedine je uvedené, že odborným zástupcom je autorizovaný bezpečnostný technik (ďalej už len ABT). O školiteľovi žiadna zmienka.

O školiteľovi hovorí jedine zákon a zákon uvádza, že školiteľom podľa Prílohy č. 2a k zákonu č. 124/2006 Z. z. môže byť(viď tabuľka) :
– autorizovaný bezpečnostný technik
– osoba s príslušným dokladom
– iná odborne spôsobilá osoba

Podľa toho i Vy ako bezpečnostný technik by ste mohli byť školiteľom ako iná odborne spôsobilá osoba s príslušným dokladom. Prečo nie? S ktorým ustanovením zákona je to v rozpore?

Teraz k Vášmu dotazu. Neviem, skutočne Vám neviem odborne odpovedať. Myslím si, že na tak dokonale dobastardený 11 krát novelizovaný predpis nie je možné odborne odpovedať. Kto je osoba ako školiteľ s príslušným dokladom? Akým dokladom pri skupine 01.1, kto ho má vydať? Ja neviem, vie to aspoň tvorca zákona? Veď bezpečnostný technik, ABT dostávajú OSVEDČENIE (zákon to uvádza). Kto je iná odborne spôsobilá osoba?, bezpečnostný technik? to by malo logiku (tak, ako Vy správne uvažujete, ale verte mi tej logike bolo dané zbohom) , preto neviem. Za ďalšie, o akom školiteľovi pre praktickú časť zákon hovorí, keď vykonávacia vyhláška k zákonu to neuvádza. Nemá význam tie nezmysli ďalej rozpitvávať.
A preto doporučujem sa obrátiť priamo na Odbor ochrany práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Bratislava a vyžiadať si ich stanovisko. Uvediem ešte jeden poznatok. Oprávnenie na Výchovu a vzdelávanie zamestnancov a vedúcich zamestnancov vydáva Národný inšpektorát práce a ...