jersseyke
01.12.16,07:54
Ahojte, chcem sa opýtať, ako viem vyradiť majetok z obstarania, ide o majetok, ktorý je tam už roky, mám učto po predchádzajúcej učtovníčke a má tam autá, stroje, dokonca pneumatiky ešte z roku 2008,2009...ten majetok už dávno ani vo firme nie je a ani sa už nedopátram ako prišiel odišiel atd....
napadá ma len jedna možnosť 551/082, 082/042 a 551 bude pripočitatelná položka...ale konateľ o tom nechce ani počuť , keďže je to celé asi v hodnote 40tis a z toho platiť daň nechce...poradte prosím ak je nejaká iná možnosť...
ďakujem krásne
Tweety
01.12.16,08:05
Nemôžeš odpisovať, majetok zaradený vlastne nemáš, len jeho obstaranie. AK sa nedá dopátrať po chybách v účtovaní, najschodnejšie je to zaúčtovať na 548/042 ako zmarené investície.
karakul
01.12.16,09:11
"...ten majetok už dávno ani vo firme nie je a ani sa už nedopátram ako prišiel odišiel atd....
napadá ma len jedna možnosť 551/082, 082/042 a 551 bude pripočitatelná položka...ale konateľ o tom nechce ani počuť , keďže je to celé asi v hodnote 40tis a z toho platiť daň nechce..."

... keď o tom nechce počuť ani platiť daň, tak nech ti dá históriu pohybu jednotlivých majetkov (však má podiel na zodpovednosti za predchádzajúce obdobia)... a následne urobiť vyčíslenie ich dopadov na daň z príjmov... a riešiť

a) buď cez DDP

b) zahrnúť v aktuálnom účtovnom/daňovom období, pokiaľ z titulu neúčtovania vyradenia/predaja obstaraných investícií firma vykázala vyšší hospodársky výsledok/ základ dane...

Predaj obstaraných investícií (t.j. nakúpených, ale nezaradených) sa neúčtuje ako zmarené investície, ale 541/042...
Tweety
01.12.16,09:22
nepredávajú ich lebo ich ani nemajú
karakul
01.12.16,09:28
nepísal som že ich predávajú... ale ich možno v minulosti predali...