samuel don
01.12.16,15:50
dobry den. Ake mate skusenosti s touto znackou ? kupil som liatinove kachle Dovre 640CB a mam par tem na diskusiu.
- Pri ich rozkureni na pracovnu teplotu co je okolo 350C a da sa povedat plnom nalozeni suchym drevom(cca 3rocny dub), uzatvoreni primarneho vzduchu, sekundar len trochu pootvoreny-kache nevydrzia horiet 6-8hodin ako sa pise na nete pri ich popise. max. tak 6 hodin s tym, ze je tam len minimum zeravych uhlikov a je vobec problem aby sa to chytilo horiet.
- Ked otvorim predne diverka, niekedy sa z nich vysype von popol , co je neprakticke na cistenie.
Bezrostove ohnisko mje mozno fajn, ale pri prehrabavani popola do popolniku sa dostanu aj zerave uhliky- ako mam postupovat?
- ked necham viac popola na roste ohniska a prilozim drevo,stava sa, ze otvor na primarny vzduch je upchaty popolom a tazsie sa rozkuruje- ako mam postupovat?
-kolko popola mam nechat na roste ohniska -ako casto cistit rost od popola?
-kedy je spravna doba na dalsie prilozenie do kachli? ja mam teplomer na plasti a prikladam tak po 4-5 hodinach od nalozenia a to uz je teplota tak na 100C.-nie je to neskoro koli opatovnemu rozkurovaniu kachiel na prevadzkovu teplotu?
ide aj o to- ked nalozim kachle drevom do tretiny, horiet to bude 2-3 hodiny akomu sa chce stale prikladat? horiet to ma dlho to pisu aj v popise kachiel. podobne ako jotulky.
Dakjem za rady !
buchač
01.12.16,15:12
Problém je daný ako otázka a nie ako diskusia, ktorú spomínaš...takže ?

S touto značkou nie, mám iné krbové kachle.
Pointa zostáva...všetko je o praxi, ktorú proste cez net nezískaš.
Dokonca mám aj manuál (Ty snáď nie ?), ktorý sa trochu rozchádza s mojimi skúsenosťami.
allgreen
01.12.16,16:11
Súhlasím s buchačom, prvú zimu som s kachlami "maturoval" (zn. Nordica)
Doplň či máš komínovú klapku, ja som ju prvú zimu nemal a po namontovaní mi naložené vydrží dlhšie
buchač
01.12.16,16:58
Ja mám Haassohn-Treviso.
Kúrim v nich už druhú zimu a ešte aj teraz mi pri naložení dreva občas nezareguje oheň tak, ako by som chcel.
Niekedy je na príčine drevo a niekedy vzduch...a niekedy oboje.

Komínovú klapku nemám, akurát po sezóne sa všetko prečistí.
arizona
01.12.16,18:35
Znacka kachli Dovre je jednou z najkvalitnejsich na nasom trhu. Je na urovni Jotul,ktora je ovela znamejsia.

Zaujalo ma toto " pri plnom nalozeni suchym drevom(cca 3rocny dub), uzatvoreni primarneho vzduchu, sekundar len trochu pootvoreny-kache nevydrzia horiet 6-8hodin ako sa pise na nete pri ich popise."
Mam taky dojem, ze nevies dobre kurit.Precital si si dokladne manual ku kachliam?

Tam sa zvacsa pise, ze podkuruje sa iba s mensim mnozstvom dreva,pri otvoreni primarneho,aj sekundarneho vzduchu.Ked mas uz dostatocnu pahrebu,dolozis dalsiu varku dreva,urcite nie doplna!
Do kachiel sa dava cca 2-3 kg dreva,priklada sa, az ked mas zeravu pahrebu a vsetko drevo zhorene.

Pri CB systeme spaliny este prebiehaju "okruh" vnutri kachiel,tie sa nadalej postupne spaluju,cim produkuju dalsie teplo a setri sa drevom.Takze netreba ponahlat s dokladanim dreva a urcite nie navalit kachle doplna!

Klapky sa uzatvaraju az ked su kachle dostatocne horuce,mas dostatatok pahreby,pri 2-3 dokladani dreva,nie hned. Kedze sa kachle spravne "nerozbehnu",mozu horsie horiet a bude sa ti ciernit sklo.

To zavalenie kachiel nadmernym mnozstvom dreva a nespravnym postupom pri kureni ti sposobuje aj to, ze ti popol vypadava cez predny deflektor.



Odloz teplomer a riad sa "sedliackym rozumom",pripadne si pogooli,ako spravne kurit v kachliach.Mas super kachle,tak ich vyuzivaj spravne. Aj kurit v kachlich vyzaduje urcite vedomosti a prax.
afrikánka
01.12.16,18:55
iba poznámočka - drevo skladované viac, ako 2 roky, stráca na výhrevnosti
samuel don
01.12.16,19:15
hm, este som o tom nepocul, ale do kaciel ma ist drevo o vlhkosti do 20% a to ma schnut 2-3 roky ..
afrikánka
01.12.16,19:19
No,veď 2-3 roky.....je zbytočné robiť viacročné zásoby
samuel don
01.12.16,19:23
manual mam. je to maly tenky zositok a podrobny popis nic moc za cemu kachiel 1500e. mam sa s nimi este co ucit,