AlaNR
03.07.06,15:33
Poprosím o radu:

do predajne sme dali zhotoviť klimatizáciu.
OC prevyšuje 30 tisíc.
Je pevne zabudovaná.
Predajňa je majetkom firmy, odpisuje sa už cca 10 rokov.

Teraz otázky:
Mohla by som klimatizáciu odpisovať samostatne v 3.odp. skupine (3-16 29.23.12 - Klimatizačné zariadenia)? Keď je pevne zabudovaná asi nie, že?

Alebo je nutné prirátať hodnotu klimatizácie do zostatkovej ceny predajne a odpisovať klímu spolu s ňou?

Vopred ďakujem za rady !!!:)
KEJKA
03.07.06,13:41
klímu prirátaš do obstarávacej ceny, aj do zostatkovej.
Ak odpisuješ zrýchlene, odpisy vypočítavaš zo zostatkovej.
Zoltán Kovács
03.07.06,19:34
klímu prirátaš do obstarávacej ceny, aj do zostatkovej.
Ak odpisuješ zrýchlene, odpisy vypočítavaš zo zostatkovej.

S týmto plne súhlasím. ALE. Ja tiež som účtoval klientovi klímu. Postavil si sídlo firmy (budovu, ktorá sa odpisuje asi 5 rokov). Ešte pred kolaudáciou dal si namontovať klímu (OC cca. 90.000,-). Zaradil som to ako súčasť budovi, pevne namontované, a odpisoval som to ako súčasť OC budovi.

Pri daňovej kontrole klimu preradili do 3. skupiny, aby sme to odpisovali samostatne, nakoľko klíma sa dá odmontovať zo steny. V stene sú napevno zabudované iba trubky.
Daňový dopad to nemal, nakoľko po rozdelení, odpisy klimy boli vyššie ako keď sa to zarátavalo do OC budovi.

Sám som bol zaskočený týmto verdiktom DÚ. Ale od tej kontroly klímu odpisujeme samostatne.
AlaNR
04.07.06,08:24
Ďakujem za rady, priznam sa ale, že múdra z toho teda nie som...
Dám na rady z príspevku od Kejky, ten daňovák asi bol nejak indisponovaný....
Zoltán Kovács
04.07.06,08:57
Ďakujem za rady, priznam sa ale, že múdra z toho teda nie som...
Dám na rady z príspevku od Kejky, ten daňovák asi bol nejak indisponovaný....

S tým plne súhlasím
JANA LC
12.03.12,07:46
Ja mám otázku k zaúčtovaniu klimatizácie:

Firma si dala namontovať 1 ks klimatizáciu, ale na DFA je rozpísané: 1 ks vonkajšia jednotka, 1 ks vnútorná jednotka, potrubie, konzola, cena za prácu.... celková suma bez DPH je 2 500,- €.
Mám to chápať tak, že tá celková suma, je vlastne OC tej klímy, len je rozpísaná na viacej položiek v DFA ?
Alebo mám zrátať materiálne položky a tie budú určovať cenu tej klímy a montáž dám do 518 - ostatné služby?
Tak, či tak, suma obstarania prevyšuje 1 750,- € /neviem presnú sumu/, takže to zaradím do DHM do 3 odpisovej skupiny, nemám však jasno tú montáž.

Ďakujem za odpoveď !
Tweety
12.03.12,08:00
Ja mám otázku k zaúčtovaniu klimatizácie:

Firma si dala namontovať 1 ks klimatizáciu, ale na DFA je rozpísané: 1 ks vonkajšia jednotka, 1 ks vnútorná jednotka, potrubie, konzola, cena za prácu.... celková suma bez DPH je 2 500,- €.
Mám to chápať tak, že tá celková suma, je vlastne OC tej klímy, len je rozpísaná na viacej položiek v DFA ? Áno, tak.
Alebo mám zrátať materiálne položky a tie budú určovať cenu tej klímy a montáž dám do 518 - ostatné služby?
Tak, či tak, suma obstarania prevyšuje 1 750,- € /neviem presnú sumu/, takže to zaradím do DHM do 3 odpisovej skupiny, nemám však jasno tú montáž. Do OC vstupuje aj montáž.

Ďakujem za odpoveď !
V texte.