miriam2209
02.12.16,08:45
poprosila by som Vás o radu ohľadom nejakej štátnej dávky pre moju neter ktorá sa ocitla v hmotnej núdzi. Popíšem situáciu : neter má 30 rokov , veľmi zlý zdrav. stav, zo sociálnej poisťovne je uznaná ako invalidná dôchodkyňa na 80 %, nakoľko nemá odpracovaných 5 rokov , sociálna poisťovňa nebude vyplácať invalidný dôchodok nakoľko má odrobených len 1 rok 93 dní, doplatenie do doby 5 rokov je nemysliteľné , nemá žiadny príjem , žije len vďaka tomu , že sa o ňu ako rodina staráme a finančne ju podporujeme strava, nájomné, lieky...momentálne je vydatá , návrh na rozvodové konanie je podané 6.7.2016 doposiaľ nebolo stanovené pojednávanie, s manželom nežije už 5 rokov , manžel je alkoholik , nikde nerobí , prosím Vás čo máme robiť už nevieme ako ďalej , mala by na niečo nárok od štátu ???
ivka70
02.12.16,07:48
Pokial je vydata, nema narok na davku v hmotnej nudzi, ak spolu s manzelom nesplnaju hranicu prijmu.
Ma ale naro kna vyzivne od maznela, o ktore moze sud poziadat okamzite, kedze nema zadny prijem.
Pri tak zavaznom zdravotnom stave bude mat narok na vyzivne este aj 5 rokov po rozvode.
Davky v hmotnej nudzi by pocas manzelstva museli vybavovat spolu.
Ani manzel nema ziadny prijem? Z coho zije on?
veronikasad
02.12.16,07:51
Kým nie je to, nie je možné aby sa pri nároku na dávku v hmotnej núdzi posudzovala samostatne. Posudzuje sa príjem celej rodiny, teda aj manžela. Problém bude asi v tom, že manžel nie je evidovaný na UP a bude ťažké preukázať jeho príjem...
miriam2209
02.12.16,08:30
určite nie je evidovaný na úrade práce čo máme robiť , to nie je žiadne východisko ?
Mária27
02.12.16,08:59
Niečo jej môže prispieť aj obec - nech sa obráti na sociálne oddelenie.
veronikasad
02.12.16,09:03
Požiadať súd o stanovenie výživného na manželku ...
miriam2209
02.12.16,09:33
jeho podporuje jeho mama
miriam2209
02.12.16,09:36
nárok na výživné od manžela podáva na súde ? a keď bude mať opečiatkovaný papier zo súdu o tom, že si nárokuje výživné od manžela , môže jej úrad vyplácať výživné preddavkovo za manžela ? a úrad si to potom bude nárokovať od neho ?
veronikasad
02.12.16,09:47
Takto to určite nefunguje ... až keď súd stanoví výšku výživného s manžel ho nebude platiť, to môže začať riesit...