daniela_tn
03.12.16,12:04
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Máme zamestnancov z ČR, ktorí majú v prac.zmluve uvedené miesto výkonu práce v zahraničí - ich bydlisko v ČR. Denne cestujú z miesta bydliska po celej ČR a vracajú sa späť domov. Aká výška stravného im prináleží? Viem, že stravné ako pri zahr.služobnej ceste, ale počítať len tie hodiny, ktoré pracuje, či celý deň? Ak pracuje denne 8 hodín, bude mať nárok na pásmo 6-12 hodín t.j. 50% stravného t.j. 300 CZK?
vďaka
avalik
03.12.16,12:34
§ 18
(1) Zamestnancovi s miestom výkonu práce dohodnutom v pracovnej zmluve v zahraničí patrí za dni cesty do miesta výkonu práce v zahraničí a späť a pri pracovných cestách v zahraničí náhrada ako pri zahraničnej pracovnej ceste; pri pracovných cestách na územie Slovenskej republiky za čas strávený na území Slovenskej republiky patria zamestnancovi náhrady ako pri pracovnej ceste.

a teda stravné podľa § 13 - za čas od začiatku ZPC do skončenia ZPC
daniela_tn
03.12.16,12:42
Sme slovenská firma a zamestnanci sú českí občania s výkonom práce v ČR. Odvody budeme platiť v ČR (to vieme), ale keďže prac.zmluvu majú s nami ako slovenskou firmou, vzťahuje sa na nich slovenský zákonník práce a aj slovenský zákon o cestovných náhradách. Preto sa pýtam na výšku stravného podľa § 18.
daniela_tn
03.12.16,12:43
ahoj, ďakujem za radu. vedela som, že idú podľa tohto paragrafu, len my nebolo celkom jasné, či ten výpočet a teda nárok je vždy za celý deň, alebo len za pracovný čas počas dňa t.j. za tých 8 hodín a teda pásmo 6-12 h. Je to prosím tak?
avalik
03.12.16,13:15
od casu zaciatku cesty - z domu, po cas skoncenia cesty - doma ... uvedom si, ze tu ide o stravne, nie o odmenu za pracu
daniela_tn
03.12.16,16:21
viem, viem :-) len sa mi tá výška zdá príliš vysoká 300 CZK v porovnaní s tým, že českí zametnávatelia vyplácajú pri tuz.prac.ceste min. 70 CZK.
ivka70
03.12.16,17:56
Ak pracuju. CR, mali by ste tam mat prevadzku a postupovat podla ceskych zakonov. Ako mozu mat miesto vykonu prace v SR? Mozu mat stale pracoviskoo doma, ale v SR? Potom su na pracovnej ceste 24 hodin denne, 365 dni v roku, co nie je mozne.
Na zaklade coho vlastne odvadzate odvody do ceskej poistovne?
ivka70
03.12.16,18:00
Lenze ty tvrdis, ze nemaju miesto vykonu prace v zahranici, Takze si najskor vyjasni, co chces. Tymto sa mozes riadit, ked budu mat miesto vykonu prace v CR
ivka70
03.12.16,18:06
Tu tvrdis nieco uplne ine, tak ako vlastne maju definovane to miesto vykonu prace? Ci len skusas, co ti na ktory variant poradaci povedia? http://www.porada.sk/t291495-zamestnavanie-obcanov-cr-s-miestom-vykonu-prace-v-cr-a-odvody-v-sr.html
daniela_tn
03.12.16,18:18
myslim, ze stale tvrdim to iste - česky obcan s trvalym bydliskom v CR vykonavajuci pracu v CR a zamestnany u slovenskeho zamestnavatela.. jedna vec su odvody a druha cestovne nahrady. S odvodmi idu podla ceskych zakonov (cl. 11 ods. 3 pism. a) nariadenia EU c. 883/2004), ale kedze prac.zmluvu maju so slovenskou firmou, zakonnik prace a zakon o cest.nahradach sa na nich vztahuje nas. CI nie? ved sa chcem len poradit :-(
avalik
03.12.16,18:53
ivka, citaj este raz zadanie, miesto vykonu prace je v CR
avalik
03.12.16,18:55
vysoka, nevysoka, maju narok podla zakona
ivka70
03.12.16,19:46
podstatne je miesto vykonu prace v zmluve, podla toho sa risdia aj ZP