martuľa
03.12.16,17:49
Ako to vyriešiť ak v pokladni PÚ jednoosobovej s.r.o.vzniklo -mínus. Ak by to mal dotovať konateľ musí najprv vložiť na účet napr.: 221 xxx / 365 xxx a potom výber do pokladne 261 xxx / 221 xxx a následne dotácie vkladom podnikateľa 211 xxx / 365 xxx? V prípade, že si požičia od inej osoby, musí to byť tiež cez účet, alebo môže priamo do pokladne? Myslím tým blízku osobu napr, manželku....a pod.
mondes
03.12.16,18:12
Dá sa to riešiť poskytnutím pôžičky osobou mimo účtovnej jednotky a účtovanie bude 211/249. Tu to máš krásne rozpísané:
http://uctuj.sk/uctovnictvo/pozicka-spolocnika-svojej-spolocnosti-od-aprila-2015/9306/
Nezabudnúť ku každej pôžičke zmluvu o pôžičke.
martuľa
03.12.16,18:26
Ďakujem splatenie potom 249/211 áno ? Prosím ťa a aj v tomto prípade platí do pokladne max do 5.000,00 ?
avalik
03.12.16,20:06
pozor na hotovostny vklad - citaj § 121 ods. 2 Obchodneho zakonnika
a tiez obmedzenie platieb v hotovosti
mondes
03.12.16,21:50
áno, jasné že aj tu platí obmedzenie platieb v hotovosti
martuľa
04.12.16,11:56
podľa tohto blízki príbuzní konateľovi nemôžu poskytnúť pôžičku v hotovosti, ale na účet áno - či to chápem zle?
avalik
04.12.16,13:58
pozicku neposkytuju konatelovi ale firme ... ano na ucet mozu vsetci .... a pri vrateni pozor ak je spolocnost v krize
martuľa
04.12.16,14:14
áno firme-zle som sa vyjadrila, díík
pavol54
04.12.16,14:49
Len nezabudni že to musíš účtovať cez pokladničnú knihu, ja som takto riešil vklad cez účtovný denník a pokladňa furt mínusová,
martuľa
04.12.16,15:45
áno je to PÚ, výber do pokladne z BÚ a následne príjem do pokladne. Len stále mi vrta v hlave, blízky príbuzný (napr. manželka konateľa s.r.o.) nemôže poskytnúť pôžičku vkladom do pokladne?
avalik
04.12.16,16:09
martula, ten § 121 uz citala? ak ano co je tam nejasne?
martuľa
04.12.16,16:15
čítala a pochopila som to tak, že do pokladne osoby blízke konateľovi nemôžu poskytnúť pôžičku iba vkladom, alebo prevodom na fir. účet - tak?
avalik
04.12.16,16:29
je tam uvedene "...môže poskytnúť spoločnosti úver ... ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti." a nie "... nemôžu poskytnúť pôžičku iba vkladom, ..."
martuľa
04.12.16,16:38
avalik a nie je to v podstate to, čo som písala, že do pokladne priamo nie, iba cez účet? Ja som to písala ako som pochopila, tak jednoduchšie som napísala..