nokia901
03.07.06,18:49
Prosím Vás, ako zaučtujem prijatie nenávratného príspevku, ktorý prijal zamestnávateľ na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne podľa par. 60 zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti, ktorým mu vlastne refundovali oprávnnené náklady ako je čistá mzda na dvoch pracovníkov ZPS, odvody do SP a ZP z hrubej mzdy týchto dvoch ZPS pracovníkov uplatnené v nákladoch v roku 2005, príspevok mu prišiel na účet v 6/2006.

A tiež by som prosila o radu ako zaúčtujem v JU poskytnutý nenávratný príspevok formou jednorázovej paušálnej platby na podporu vytvárania pracovných miest v chránenej dielni v rámci tohto projektu, vyplatený zo zdrojov štátneho rozpočtu.
Na základe neho prijal jedného ZPS pracovníka na 3 roky s minimálnou mzdou 6900,- mesačne.
Ide o viac ako dvestotisíc. Podľa zákona by som to mala účtovať do príjmov neovplyvňujúcich daňový základ, ale neviem či mi na základe toho nevyplývajú aj iné úpravy v účtovaní miezd. Ako mám teda postupovať, vopred ďakujem za odpovede.
nokia901
04.07.06,19:08
Naozaj nevie nikto odpovedať, myslím, že takáto téma je tu dosť málo rozoberaná.
Martinbiro
06.07.06,18:28
ja mam tiez taky isty problem tiez som zamestnal takeho cloveka a neviem presne ako to zauctovat.
alexxandra
14.07.06,07:36
Neviem presne, o aku zmluvu ide,ale ja sa v pripade prispevku z uradu prace riadim podla §9 ods.2 pism.d, ktore mi hovori,ze tento prijem by aj bol oslobodeny,ale nie je, pretoze suvisi s prijmami podla §6, teda z podnikania. Potom dalej v §17 ods.3 pism.h sa pise,ako sa to ma robit :-)

Povedane ludskou recou - ano, prijem z aktivnej politiky trhu prace JE zdanitelnym prijmom,teda stat jednou rukou da a druhou 19% zoberie. V jednoduchom uctovnictve ide do prijmov proste vtedy,ked nabehne. Je tam jeden maly hacik. Ak peniazky sluzia na refundaciu miezd a fondov a na nakup veci, ktore sa neodpisuju, tak na jednej strane ide nakup tychto veci do vydavkov a na strane druhej ide ta refundacia potom do prijmov zahrnovanych do zakladu dane /iny zdanitelny prijem/.
Ak sa vsak peniazky pouziju na nakup niecoho,co sa odpisuje,tak samotny ten nakup je nedanovy vydavok,to je jasne, je to proste nakup DM, a refundacia je v momente prijmu tiez nedanovy prijem. Potom ale na konci roka urobime odpisy, to je rezia, a zaroven dalsim internym dokladom rozpustime cast tej refundacie do zdanitelnych prijmov. Toto treba sledovat po celu dobu, kym sa majetocek neodpise.

Neviem presne uplne konkretne,o aku zmluvu ide,ale predpokladam,ze to je tiez ono a nemyslim,ze by sme mali s prispevkami z EU nejaky iny rezim,ved v kazdom prispevku z uradu prace je v sucasnosti zamontovany uz aj prispevok z EU. Ak sa mylim,opravte ma :-)
karpis
14.07.06,11:00
My sme tiež dostali nenávratný finnančný príspevok a zaúčtovala som ho ako
príjem OZD ,v členení ostatné príjmy ,pretože tento príjem súvisí s príjmami podľa § 6.
Dipmomovka
22.03.08,15:29
Ja sa vraciam k tejto téme, lebo momentálne riešim rovnaký problém. Žiadame príspevok z ÚP na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne. Ide o mzdy, ktoré sme vyplatili v roku 2007. Sme štátna rozpočtová organizácia. Ako ste to účtovali?