KVETA1
05.12.16,11:18
Som slobodná matka osemnásť ročného puberťáka ktorý nechce chodiť do školy ani hľadať si prácu a ani prispievať do domácnosti ,keď ho posielam do školy začne si podrezávať žily a skákať z okna .Už naozaj neviem čo s ním robiť keďže je plnoletý.Ak niekto vie pomôcť s týmto problémom budem mu veľmi vďačná.
evuš
05.12.16,10:21
Prepáč mi, ale čo si robila doteraz???
jslancik
05.12.16,10:34
nemáme ju predsa komentovať ani vyčítať jej nič. ona chce odpovede, ideálne nejaký zázrak... čo ti poviem... ohýbaj ma, mamko...
BXLmiami
05.12.16,10:37
Malý vydierač.Ked to nabuduce skúsiť,volať pohotovosť a zavrieť na psychiatriu.Rozmyslí si to opakovať.
Martuk
05.12.16,10:40
skús si s ním sadnúť a v kľude sa porozprávať, možno trpí nejakou psychickou poruchou alebo niečím podobným, ak áno, skús mu navrhnúť liečbu alebo konzultáciu u odborníka. V najhoršom možnom prípade, keď všetko zlyhá, tak zbavenie svojprávnosti a ústavná liečba. Toto ti však najlepšie povie doktor, prípadne právnik, ak by to došlo do extrému.
jslancik
05.12.16,10:47
niečím podobným - napr. nemá zmysel života a nevie si ceniť vôbec nič, životom začínajúc.
korela
05.12.16,11:25
Prečo nechce navštevovať školu? Ak si ju aj vybral sám, možno je sklamaný z vyučujúcich, al. celej školy, proste iné predstavy, nemusí vládať, depresie a pod. Možno by pomohlo preradenie na inú školu mimo bydliska, čo škola, iná úroveň. Zisti, čo mu tam prekáža, a či nie je šikanovaný, problém s láskou a pod.
Napísala si to pomerne dramaticky, ale snáď to bude mať reálny základ. Inak máš čo zvládať. V puberte u každého iné prejavy. Poradiť sa s odborníkom, a skúsiť nelámať nad ním palicu.
Moja zásada - všetko prečo má svoje preto.
korela
05.12.16,11:27
A s pečiatkou na čele po celý život.
buchač
05.12.16,11:39
Prečo s pečiatkou ?

Pokiaľ nie je fakt chorý (to zistia odborníci), tak čo je potom ?
Nie je vydieračom ?
To rodič má po celý život živiť (a aj trpieť fanty) mladého ???

Ale som aj zvedavý na doplňujúce informácie ohľadom skokana s prerezanýmii žilami.
BXLmiami
05.12.16,11:43
korela ty si myslíš,že zdravý človek takto vystrája?Ked nie je po jeho,ide sa zabiť?
Dav
05.12.16,11:47
Nič nerob. Prestať mu variť, prať, prispievať na jeho aktivity a robiť celý servis okolo neho. Ani nenúť chodiť do školy. Ak sa začne pýtať, POKOJNE mu vysvetli, že máš trochu iné predstavy o živote, ako on. Ak bude skúšať samovraždy, volaj mu záchranku a nech sa lieči.
korela
05.12.16,11:49
Nemá nárok na krízu? Muži stredného veku majú svoju krízu, ktorá sa im ktovie z akého dôvodu "akceptuje", že pri tom mnohí rozmlátia vo svojom zaláskovanom šialenstve svoje rodiny nadobro, to ako spoločnosť prijíma?
Kde je napísané, že ho bude po celý život živiť? Treba mu dať šancu, aby školu skončil, alebo nejakú inú, málo info od matky.
Mladý z niečoho tie hysáky musím mať.
buchač
05.12.16,11:52
....že pri tom mnohí rozmlátia vo svojom zaláskovanom šialenstve svoje rodiny nadobro....
=======================
Hehehehe....ale neskáču z okna a nerežú si žily...;)
kopretinka
05.12.16,12:02
som minule,keď zadávateľka otázky ani nevedela,čo vlastne chce, dostala na svoj komentár takúto odpoveď:
ivka70 (02.12.16 15:00) Etiketa porady: ...neodsudzujem pýtajúceho a nemoralizujem nad otázkou....
a pre mínuskovačov...keď už,tak toto nie je komentár,ale otázka :D
Dav
05.12.16,12:07
Rečnícka :D
korela
05.12.16,12:09
...možno tí, čo po ňom ostanú. Prašť ako uhoď.
evuš
05.12.16,12:48
Kopretinka..nezvyknem odsudzovať...poznáš ma...ale toto ??? V 18??
alaya1
05.12.16,13:30
Psychicka choroba je ako kazda ina. Preco by sa nemal liecit. Pri tychto prejavoch samoposkodzovania aj keby bola chyba aj v niecom v skole, ma sa to diagnostikovat. A aka peciatka. Myslis, ze to bude mat napisane v obcianskom?
mareko
05.12.16,13:56
korela, lenže on nechce chodiť do školy, nechce pracovať ani prispievať do domácnosti..... papať mu zrejme chutí :(
jslancik
05.12.16,15:07
uvediem ti niekoľko 100% "prečo" - chýbajú mu rodičia (obaja), matka na neho nemala času, keď ho živila sama. sama matka asi nemá zmysel života (resp. ním je syn, čo je asi ešte horšie), na syna nekládla žiadne nároky, preto sa s tým nedokáže vysporiadať. syna bol vychovaný tak, že vie, čo na mamu platí a patrične to využíva. a matka nevie, čo s tým, už dlhé roky.
nemusí každý súhlasiť. ale takýchto rodín je xyz. a samozrejme, matka si toho nie je vedomá, lebo to tak určite nebolo... neustále pribúda ľudí, ktorí odmietajú zodpovednosť za svoje činy. na modrej sliepke sú desiatky žien, ktorým sa deti "prihodili" bez toho, aby to nejak mohli ovplyvniť. a ešte s takými chlapmi, že dovi dopo. ale žena za to vôbec nemôže, kdeže... a ešte horšie je, že sa vôbec nepoučia, lebo ony za to nemôžu predsa. a majú x detí s x otcami, jeden väčší debil ako druhý. ale už som troška odbočil...

tabletky na depresiu pre matku aj syna to "vyriešia".
jslancik
05.12.16,15:09
očividne už dve desiatky rokov jej chýba rozhodnosť (a chlap, ktorý by ju podporil). kde by asi teraz po xx rokoch v sebe nabrala odvahu spraviť takýto razantný krok? keď ju má chalan omotanú okolo prsta.
Ale prajem jej to. Chce to ale obrovskú silu k takému zásadnému obratu vo vzťahu k synovi.
korela
05.12.16,15:19
Diagnostika na diaľku, čoraz lepšie. Čo vieš o ich živote?
Vraj očividne. A nezabudni to vymazať ako naposledy, moja reakcia ostala visieť.
jslancik
05.12.16,15:22
ako si písala vyššie, všetko má svoju príčinu. to, že je dieťa nevychované, znamená, že malo nedostatok výchovy.
korela
05.12.16,15:29
Asi pôjdem proti všem.
Matka podala príliš málo informácií, nevie sa nič o chlapcovom fyzickom zdraví, preto na ňom paušalizovať určité "vžité" praktiky, nemusí byť správne, dokonca môže rapídne zhoršiť jeho fyzický stav, ktorý by sa možno dal klasifikovať aj ako týranie.
Zaujímalo by ma, kto takúto tortúru zažil z vás tu radiacich so svojím potomkom. Predpokladám, že nikto.
Možno by mladík potreboval aj trochu uznania, dobré slovo, pretože mi také dieťa "vyrastalo" pred očami od jeho narodenia, videla som, ako sa k nemu správa súrodenec (týranie každý deň), našťastie matka mala toľko chochmesu, že mu platila doučovanie, a previedla ho cez maturitu, inak si neviem predstaviť, čo by dnes robil bez školy. Bolo by to ešte horšie. Počas školy nepomohli žiadne vyhrážky, ani nekonečné dobré rady.
To čo doma zažíval bolo každodenné peklo. Cez psychológov prešiel, boli aj nejaké sedenia ešte na ZŠ, ale pochybujem, že by vyplávali na povrch skutočné príčiny jeho správania. Tieto veci sa v rodinách väčšinou tabuizujú.
Paradoxom je, že finančne aj vizážou ďaleko brata predbehol, ak sa stretnú, tak starší na neho reaguje podnes stále rovnako.
Matka zadala tému, ale neviete komu odpovedáte. Ani ja. Ja ju neviním z ničoho, ale nič nie je iba biele al. čierne.
Predstavy o jeho živote nemá mať jeho matka, ale on. Ona mohla mať predstavy predovšetkým o jeho výchove. Ktovie, ako sú na tom obaja so zrelosťou, a či pozná svojho otca, či sa podieľa na jeho výchove.
V hre môže ísť o príliš veľa faktorov, a preto ho nechať odviezť v záchvate ako zviera niekde na príjem, je pre mňa nepredstaviteľné. Dobré slovo a skutočný láskavý prístup dokáže urobiť s človekom divy a nie ho nechať zavrieť v špitáli a ládovať do neho utlmujúce lieky.
Je ťažké niekoho vyprovokovať do nepríčetnosti?
Nikde som tu nespomenula, že by nemohol byť diagnostikovaný, ale so zohľadnením situácie. Nemusí sa vyhrotiť, lebo o to ťažšie sa niekedy zblížia.
korela
05.12.16,15:34
jslancik, mať tak tvoju istotu, kde ju berieš?
jslancik
05.12.16,15:38
z toho, čo o ich živote napísala. dala dostatok relevantných informácii. chápem to presne tak, ako to vykreslila. si predstav, že jej informáciám verím a beriem ju za slovo.
ak úmyselne zatajila či skreslila dôležité informácie, môj problém to nie je. ale málokto skreslí informácie tým smerom, aby vyzeral horšie ako v skutočnosti je.
buchač
05.12.16,16:13
korela (Dnes 16:29)
Zaujímalo by ma, kto takúto tortúru zažil z vás tu radiacich so svojím potomkom. Predpokladám, že nikto.
==================
Hehehe...príspevok dlhý jak sviňa.
ALE ako je u Teba zvykom, tak zasa píšeš LEN a len o niekom inom.
Je úplne vedľajšie, že vyrastalo to dieťa pred Tvojimi očami.
TY si nezažila, TY !
Mila123
05.12.16,16:23
ja to poznám (z praxe...) pozn pre JURAJA
čo by jej radili zdravotníci? aby ak ho chytíí amok, že skoncuje so životom mala by zavolať RZP, či RLP a nech im oznámi, že si chce siahnúť na svoj život, je pre seba nebezpečný......
hospitalizujú ho aj proti jeho vôli, na 24 hodín na lôžkovom oddelení, ak by vystrájal aj po príchode RZP, RLP zavolajú štátnych policajtov, a tí urobia doprovod takejto osobe na lôžkové oddelenie - psychiatria.....
ak po vyšetrení a pozorovaní psychiatri sa zhodnú, že už nie je nebezpečný,
- v tom prípade ak sa nepodrobí domácim "nariadeniam"- podmienka je chodenie do školy a úspešné ukončenie školy, popr. nech ide pracovať, nech mu matka zruší trvalý pobyt a je ďalší na ulici.....
afrikánka
05.12.16,16:46
jslančík máte skutočne dobrý prehľad a náhľad na dnešnú situáciu slobodných matiek, samostatne žijúcich rozvedených matiek....pridala by som ešte jeden možný dôvod správania mladíka. Odmieta chodiť do školy, odmieta pracovať, dáva sa živiť matkou. Zrejme si uvedomuje svoje hmotné zaradenie v spoločnosti rovesníkov, ktorí sú finančne vďaka rodičom na tom lepšie, majú to, čo jemu matka nie je schopná poskytnúť. Vlastne závidí, je z toho frustrovaný a matku obviňuje z hmotnej situácie. Uvedomuje si daný stav, ktorý matka nie je schopná vyriešiť a cíti, že ani on sám nemá "recept" na lepší život. Stratil zmysel života, matku si vnútorne neváži a jeho vlastná neschopnosť ho ubíja. To chce viacero sedení u odborníka, aby mu pomohol nájsť miesto v živote a zmysel bytia.
Mila123
05.12.16,16:50
ZP mu zaplatí 25 sedení a nie za jeden rok, ostatné sedenia je potrebné písomne žiadať....
ale ak sám nepochopí, že nielen sebe ale i matke ubližuje, zbytočne bude chodiť na sedenia, už na chodbe si nebude pamätať čo a ako by mal....
buchač
05.12.16,16:53
Mila123 (Dnes 17:23) ja to poznám (z praxe...) pozn pre JURAJA
čo by jej radili zdravotníci?
=================
Si odpusť poznámky na moju adresu, hééééj...;)
:D :D :D :D :D :D :D :D

Miluš, mne sú tieto fakty známe, že čo a ako.
Viď vyššie koment k BXL...zatiaľ sa bavím v intenciách, že mladý je proste vydierač. Keby mal psycho problémy, tak to je predsa iné.

Dám na rovinu ???
Ak by sa niečo podobné stalo môjmu (bez psycho problémov) decku ? Že by nás s 1/2 začalo vydierať vyššie popísaným spôsobom ?
Nuž ja by som nabrúsil najväčšiu kudlu a manželka by išla otvoriť balkón (odtiaľ sa lepšie skáče). ;)
afrikánka
05.12.16,17:04
Ja by som nevidela zbytočnosť sedení. Dobrý psychológ vie "obnažiť" vnútro a správnymi slovami, vetami ovplyvniť správanie. Možno ani sám mladík poriadne nevie, prečo sa vlastne takto správa. Vyhodiť ho z domu nie je šťastné riešenie, matka nepíše, že by bral drogy.
arizona
05.12.16,17:56
Syn bol asi doteraz nauceny na komplet "mama hotel".
Nie je nauceny vazit si, co mama pre neho robi,nie je nauceny dostavat od zivota "nieco za nieco",vsetko asi dostaval od mamicky automaticky...

Tie jeho vyhrazky samovrazdou sa mi nezdaju ako nejaka psychicka choroba,ale skor ako citove vydieranie.

Zial, ine ti nezostava,iba si s nim sadnut a urcit si pravidla. Je dospely,ako pises, takze ak chce nadalej zit pod tvojou strechou,musi dodrziavat tvoje pravidla.Ak nebude suhlasit,moze z domu odist a skusit zit sam podla svojich predstav...

Mozno trochu tvrde riesenie,ale inak to nepojde, lebo ti bude nadalej skakat po hlave :-(
Terezia13
05.12.16,18:39
v tomto veku to už sama nezvládneš, bolo potrebné vyhľadať odborníkov už oveľa skôr, navštív psychiatra - prvýkrát keď aj bez neho, na tento problém ale vyhľadaj dobrého odborníka, potom uvidíš, čo ti poradí ďalej, pri takomto jeho záchvate by som určite zavolala aj policajtov, príčiny už musí hľadať odborník psychiater, keď je to už takto vystupňované, ťažko sa ti začne zdôverovať
arizona
05.12.16,19:59
pozdravujem minuskara a zelam pokoj v dusi .-)
BXLmiami
06.12.16,08:47
Korela,pokiaľ človeku s takýmto psychickým nastavením nedáš hranice,tak mu veľmi ubližuješ.Je mladý a takýto preplesk by sa mu zišiel,ak mama nebude dosť silná na razantné riešenie a bude to riešiť typom tut mutu,tak si zakladá na jeden veľký problém do buducna,ked bude mať pri sebe agresora a je jedno,že je to syn,týranie rodiča je u nás bežná vec.Neposudzujem,neodsudzujem,nepýtam sa matky,ale ak 18 ročný chlap vyžaduje od matky kompletný servis,pričom sám sa nechystá nič robiť a vydiera ju samovraždou,vyžaduje to psychiatra a pevnú ruku hned a ihned.
Ing. Ľubomír Janoška
06.12.16,09:21
Máš zásadu, že do každej medicísnkej témy musíš ťahať svoje neodborné názory a že môžeš polemizovať s lekármi?
Určite si v niečom dobrá, ale medicína to nie je.
Tvoje "rady" môžu narobiť veľa zla.
taiko
06.12.16,10:02
hmm, toto nemusi byt nutne medicinska tema, napr aj preto, ze zadavatelka nepise, ci mladik svoje vyhrazky aj naplnil. Nie som odbornik, ale keby uz z okna skocil, ci si podrezal zily, tak by uz hadam bol pod dohladom.
afrikánka
06.12.16,10:17
taiko, keby mladík vyskočil, alebo podrezal žily, bol by pod dohľadom hrobára. Všetky takéto prejavy patria odborníkovi. Psychicky zdravý jedinec sa vie vysporiadať so životnými situáciami, čo chlapec zjavne nezvláda a upozorňuje na svoje problémy vyhrážaním samovraždou. Pri vyhrotení situácie môže tieto suicidálne sklony dokonať.
Ing. Ľubomír Janoška
06.12.16,10:18
@tai: aj ak ide "iba" o citované vydieranie, má to riešiť odborník a nie všeľudová diskusia
KoxXxo
06.12.16,10:54
ZVS
marleau
06.12.16,11:06
Keď sa nabudúce podreže, nechať tak.
Oliwa
06.12.16,11:16
Kvetka, ako dlho trvajú Tvoje problémy so synom? Sprevádzali ho odmalička, nastúpili v puberte, alebo až po dovŕšení dospelosti? Bola si na jeho výchovu sama alebo Ti niekto pomáhal? Existuje nejaká autorita, ktorú by bol ochotný akceptovať?
duves
06.12.16,11:19
toto je velka škoda, že vojenčina bola zrušená. tam by sa chlapec prebral.
afrikánka
06.12.16,11:20
Keď ti vybehne tlak, alebo praskne slepák, nechať tak??? Daj pokyn pre rodinných príslušníkov!!! Mínusku ti nedávam, považujem za čierny humor.
Oliwa
06.12.16,11:21
Alebo aj nie... šikana na vojne nie je pre každého...
Makovsky
06.12.16,13:02
Verím že ako matku ťa trápi osud tvojho syna. Ale uvedom si že: 1. je to dospelý chlap (aspoň podla zákona) 2. už nemáš z neho zodpovednosť 3. nie si povinná sa o neho starať.
Riešenie: sadni si sním a urči hranice správania. Ak chce u teba bývať nech platí polovicu nájmu. Ak che aby si mu varila nech prispieva na potraviny a domácnosť. Ak odmietne jasne mu povedz že takto neide a nič v živote nie je zadarmo. Alebo bude dodržiavať pravidlá, alebo nech odíde z domu. Ak nebude súhlasiť a vysmeje ťa s tým že nie a čo urobiš! Musíš byť tvrdá a nesmieš ustúpiť. Povieš mu nech sa vysťahuje do určitého termínu. Ak neposlúchne - potom ked nebude doma vymeť zámok a viac ho domov nevpusti. Ak by sa domáhal svojich vecí tak nech si vezme len to na čo si sám zarobil - asi to nebude nič. Súčasne musí vedieť že to je pre jeho dobro a ak by urobil nápravu rada ho prijmeš. A mimochodom žeby sa podrezal nemusíš sa báť je to obyčajné vydieranie - kedy sa naozaj chcel zabiť dávno by to urobil
alaya1
06.12.16,14:29
Ing. Ľubomír Janoška - velky suhlas
taiko
06.12.16,14:39
@lubomir S tym sa da len suhlasit. Len som chcel naznacit, ze mame o probleme malo info
pavol54
06.12.16,15:49
Ťažká rada, skôr sa obrátiť na poradňu. S vlastným sa jedná inak ako s cudzím. Ešte keď existovala základná vojenská služba, tak sa obrátil na mňa veliteľ roty že má problém s vojakom ktorý sa vždy vyhráža že si niečo urobí, Tak som išiel k jednotke v dobe vydávanie rozkazu a tam som nariadil veliteľovi pred nastúpenou jednotkou aby zabezpečil aby dozorný jednotky vydal tomu potencionálnemu samovrahovi, lano na obesenie žiletku na podrezanie v prípade že bude vyhrážať spáchaním takého činu, A predstavte si bol vydierač zabralo to, odvtedy ani jeden pokus. Len problém je odhaliť kedy je to vydieranie a kedy duševná porucha a kedy vonkajšie "neriešiteľné" podnety, ako píše korela.
duves
06.12.16,16:03
štačili by podmienky bez šikany a mali by dosť.
pavol54
06.12.16,17:23
prečo myslíš že tam bola len šikana? Rovnako môžeme tvrdiť že základná škola nie pre každého, vieš koľko je tam šikany?