Zuzana Kubicova
05.12.16,12:41
prosím Vás, potrebovala by som poradiť. SK dodávateľ, platca dph ide faktúrovať montáž klimatizácie AT odberateľovi, tiež platca dph. Miestom dodania je AT. Služba sa vzťahuje na nehnuteľnosť. Ako máme postupovať pri fakturácii? Treba sa registrovať v AT?
zk24
05.12.16,11:53
ZAHRANIČIE
Ak sa služby vzťahujú k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v inom členskom štáte (IČŠ) alebo v treťom štáte, miestom dodania je IČŠ alebo tretí štát, kde sa odvádza daň, t.j. v takom prípade služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti sa nezdaňujú tuzemskou DPH.

KTO V ZAHRANIČÍ PLATÍ DAŇ
•Slovenský platiteľ – ak dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť nachádzajúcej sa v zahraničí pre súkromné osoby, alebo nepodnikajúce subjekty – overí si povinnosť registrácie v zahraničí
•Zahraničný odberateľ – ak prijíma služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti od slovenského platiteľa
•Ak sa určí miesto dodania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť v inom členskom štáte, daná služba sa neuvádza v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkaze.
Zuzana Kubicova
05.12.16,11:59
ďakujem pekne a neviete mi poradiť, ako je to s registráciou v AT? pred uskutočnením dodania služby je potrebné sa registrovať, nie?
zk24
05.12.16,11:59
Neviem ako je to s registráciou, ale vo vašom prípade nie je potrebná. Vy prenášate danovu povinnosť na odberateľa
Zuzana Kubicova
05.12.16,12:06
pýtam sa preto, lebo na DÚ mi odpovedali, ak idem podľa §16 ods. 1 zákona o DPH a služba sa viaže k nehnuteľnosti, tak mám povinnosť registrácie v AT. Tak už som z toho úplne dopletená :)
zk24
05.12.16,12:10
Ak dodávate rakúskemu občanovi (nepodnikateľovi), tak áno. Ak je odberateľom zdaniteľná osoba, a môžete na nu preniesť danovu povinnosť, tak nie. Spýtajte sa svojho rakúskeho odberateľa, či môžete, podľa zákona. U nas paltí napríklad toto (ak by ste to mali opačne)

§69
(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Proste podlieha to tej dani, kde sa nehnuteľnosť nachádza a bud sa vy registrujete v AT, alebo si zistíte či môžete zo zákona (rakúskeho) na neho preniesť danovu povinnosť.

Inač vyššie uvedená formulácia je z finančnej správy, sú tu aj príklady:

https://podpora.financnasprava.sk/183678-slu%C5%BEby-vz%C5%A5ahuj%C3%BAce-sa-k-nehnute%C4%BEnosti---miesto-dodania
Tweety
05.12.16,12:15
Zuzana Kubicova
05.12.16,12:31
takže faktúrujem bez dph, s prenosom daňovej povinnosti a nemám povinnosť registrácie v AT? aj keď ide o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť podľa §16?