brinza
05.12.16,16:33
Chcem Vas poprosit o radu-pomoc pri rieseni mojho problemu poradaci....
Pre objasnenie:
Na susedovom pozemku cca vo vzdialenosti 2m od novostavby rodinneho domu stoji asi 15m vysoky strom- Metasekvoja cinska. So susedom sme sa dohodli na jej spileni, avsak s jeho podmienkou aby to bolo oficialne s papierom cez obec. Bohuzial obec sa vyjadrila so zamietavym stanoviskom s odvovodnenim, ze drevina plní ekologické a estetické funkcie a sucastne vplyva na zdravie cloveka.

Realita je vsak uplne inde.... uvedeny strom ohrozuje moju stavbu (moze dojst k odlomeniu konara a prerazeniu strechy), opadane ihlicie mi upchava odkvapovy system, drzi sa tam kadejaka haved (musky, pavuky....) teda celkovo mi zneprijemnuje zivot.

Prosim Vas preto o pomoc, na aku instituciu sa obratit komu napisat, aby obec udelila suhlas na vyrub. Apeloval som na nich ze ohrozuje moj dom, opadane ihlicie ze upchava odkvapovy system no bohuzial stanovisko obec nezmeni....Dakujem za kazdu radu.
buchač
05.12.16,15:44
Metasekvoja sa v mladosti vyznačuje rýchlym rastom, medzi nahosemennými rastlinami najrýchlejším. Dorastá do výšky aj 60 m, obvyklá výška v pôvodnom prostredí je však okolo 35 m.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Metasekvoja_čínska

V súvislosti s Wiki ? Pfúúúúú....a keď si si pomyslím na suseda ? ...nuž predstavím si aj tie problémy, ktoré kľudne môžu skončiť na súde.
Ale tam to bude o inom..."Kto bude vinníkom ?"...sused, obec...???

Čítaj a študuj
http://nasenovinky.sk/article/9993/o-vyrube-stromov-a-krovin-na-vlastnom-pozemku


P.S.:
Ale také H2SO4 sa nemusí použiť len do akumulátora...;)
afrikánka
05.12.16,17:07
Ak ti obec zamietla žiadosť, podaj si odvolanie na OÚ odbor životného prostredia, alebo požiadaj o preskúmanie zamietnutia Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Ako náhradu za výrub sekvoje ponúkni vysadenie dvoch okrasných drevín menšieho vzrastu na iné stanovište, ktoré nahradia sekvoju a tým splnia ekologickú a estetickú funkciu;). Poukáž na ohrozenie majetku, poprípade zdravia a života...zrejme ide len o "neochotu" zo strany kompetentných v tvojej obci. Však všade sedia a rozhodujú iba "ľudia":cool:
arizona
05.12.16,17:21
Obec povoluje vyrub stromu iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch.
To, ze ti pada zo stromu ihlicie do ryny,alebo, ze v strome zije "kadejaka haved", ako to ty nazyvas,nie je dovod. Dovodom nie je ani to, ze ty si myslis, ze raz sa moze odlomit konar a poskodit tvoj majetok. Ved to by sa museli zlikvidovat vsetky stromy v blizkosti obydli.

Mne je osobne velmi luto, ked citavam taketo prispevky.Novousadlici postavia dom a hned im vsetko naokolo zacne vadit.Stromy,vtaci,zver,listie zo stromov," kadejaka haved" atd,atd. Nebolo by lepsie naucit sa respektovat aj prirodu okolo teba?

Sekvoja je dost stabilny strom,nema plytke korene,myslim si, ze sa nemas coho bat.
Skor si vaz, ze ten strom ti pocas letnych horucav poskytne dostatok tiena,chladku,osviezenia. Nebolo by ti to luto ho len tak, z lubovole zlikvidovat? Dnes sa mnohe projekty domov prisposobuju velkym stromom na pozemku,len aby sa uchovali. Nemohol si aj ty brat ohlad pri stavbe na ten strom?
brinza
05.12.16,17:35
Ak ti obec zamietla žiadosť, podaj si odvolanie na OÚ odbor životného prostredia, alebo požiadaj o preskúmanie zamietnutia Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Ako náhradu za výrub sekvoje ponúkni vysadenie dvoch okrasných drevín menšieho vzrastu na iné stanovište, ktoré nahradia sekvoju a tým splnia ekologickú a estetickú funkciu;). Poukáž na ohrozenie majetku, poprípade zdravia a života...zrejme ide len o "neochotu" zo strany kompetentných v tvojej obci. Však všade sedia a rozhodujú iba "ľudia":cool:
ponukol som ze vysadim nahradne stromy podla poziadaviek obce a nepomohlo ani to
brinza
05.12.16,17:38
Obec povoluje vyrub stromu iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch.
To, ze ti pada zo stromu ihlicie do ryny,alebo, ze v strome zije "kadejaka haved", ako to ty nazyvas,nie je dovod. Dovodom nie je ani to, ze ty si myslis, ze raz sa moze odlomit konar a poskodit tvoj majetok. Ved to by sa museli zlikvidovat vsetky stromy v blizkosti obydli.

Mne je osobne velmi luto, ked citavam taketo prispevky.Novousadlici postavia dom a hned im vsetko naokolo zacne vadit.Stromy,vtaci,zver,listie zo stromov," kadejaka haved" atd,atd. Nebolo by lepsie naucit sa respektovat aj prirodu okolo teba?

Sekvoja je dost stabilny strom,nema plytke korene,myslim si, ze sa nemas coho bat.
Skor si vaz, ze ten strom ti pocas letnych horucav poskytne dostatok tiena,chladku,osviezenia. Nebolo by ti to luto ho len tak, z lubovole zlikvidovat? Dnes sa mnohe projekty domov prisposobuju velkym stromom na pozemku,len aby sa uchovali. Nemohol si aj ty brat ohlad pri stavbe na ten strom?
bohuzial strom je na severnej strane teda pri horucich letnych dnoch mi moc nepomoze......a ci som nemohol brat ohlad ked som zacal stavat poviem tolko: som rad ze som zohnal v nasej obci pozemok, pri sirke 14m a ked je storom na severnej casti susedneho pozemku moc na vyber nemas......keby bol 10m od domu tak mi to absolutne nevadi ale takto byvat a trpnut ked bude silny vietor ci sa neodlomi konar a neprevali sa cez strechu do izby tak by si asi tiez spekuloval ako strom odstranis
afrikánka
05.12.16,18:30
V meste, kde žijem, odbor životného prostredia dáva súhlas na výrub veľkého stromu. Dôvody bývajú rôzne.....vyvrátenie pri silnom vetre, narušenie chodníka, múrika...ani nekladú požiadavku o vysadenie náhrady. Ale u nás je pri každom dome niečo vysadené, zelene je dostatok. Kedysi nebol pestrý výber okrasných krovín a keď sa podarilo niečo kúpiť, alebo zohnať pod rukou, zase chýbal popis do akej výšky krovina dorastá, preto sa ani nevedelo, čo aké narastie. Sekvoja je rozhodne vhodná do parkových zostáv a nie na pozemok popri rodinnom dome, 2 metrová vzdialenosť, to je skutočne málo.
arizona
05.12.16,18:32
Obec povoluje vyrub stromu iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch.
To, ze ti pada zo stromu ihlicie do ryny,alebo, ze v strome zije "kadejaka haved", ako to ty nazyvas,nie je dovod. Dovodom nie je ani to, ze ty si myslis, ze raz sa moze odlomit konar a poskodit tvoj majetok. Ved to by sa museli zlikvidovat vsetky stromy v blizkosti obydli.

Mne je osobne velmi luto, ked citavam taketo prispevky.Novousadlici postavia dom a hned im vsetko naokolo zacne vadit.Stromy,vtaci,zver,listie zo stromov," kadejaka haved" atd,atd. Nebolo by lepsie naucit sa respektovat aj prirodu okolo teba?

Sekvoja je dost stabilny strom,nema plytke korene,myslim si, ze sa nemas coho bat.
Skor si vaz, ze ten strom ti pocas letnych horucav poskytne dostatok tiena,chladku,osviezenia. Nebolo by ti to luto ho len tak, z lubovole zlikvidovat? Dnes sa mnohe projekty domov prisposobuju velkym stromom na pozemku,len aby sa uchovali. Nemohol si aj ty brat ohlad pri stavbe na ten strom?
bohuzial strom je na severnej strane teda pri horucich letnych dnoch mi moc nepomoze......a ci som nemohol brat ohlad ked som zacal stavat poviem tolko: som rad ze som zohnal v nasej obci pozemok, pri sirke 14m a ked je storom na severnej casti susedneho pozemku moc na vyber nemas......keby bol 10m od domu tak mi to absolutne nevadi ale takto byvat a trpnut ked bude silny vietor ci sa neodlomi konar a neprevali sa cez strechu do izby tak by si asi tiez spekuloval ako strom odstranis
A nestacilo by len spilit velke konare,ktore smeruju k tvojmu domu?
buchač
05.12.16,18:38
Obec povoluje vyrub stromu iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch.
To, ze ti pada zo stromu ihlicie do ryny,alebo, ze v strome zije "kadejaka haved", ako to ty nazyvas,nie je dovod. Dovodom nie je ani to, ze ty si myslis, ze raz sa moze odlomit konar a poskodit tvoj majetok. Ved to by sa museli zlikvidovat vsetky stromy v blizkosti obydli.

Mne je osobne velmi luto, ked citavam taketo prispevky.Novousadlici postavia dom a hned im vsetko naokolo zacne vadit.Stromy,vtaci,zver,listie zo stromov," kadejaka haved" atd,atd. Nebolo by lepsie naucit sa respektovat aj prirodu okolo teba?

Sekvoja je dost stabilny strom,nema plytke korene,myslim si, ze sa nemas coho bat.
Skor si vaz, ze ten strom ti pocas letnych horucav poskytne dostatok tiena,chladku,osviezenia. Nebolo by ti to luto ho len tak, z lubovole zlikvidovat? Dnes sa mnohe projekty domov prisposobuju velkym stromom na pozemku,len aby sa uchovali. Nemohol si aj ty brat ohlad pri stavbe na ten strom?
bohuzial strom je na severnej strane teda pri horucich letnych dnoch mi moc nepomoze......a ci som nemohol brat ohlad ked som zacal stavat poviem tolko: som rad ze som zohnal v nasej obci pozemok, pri sirke 14m a ked je storom na severnej casti susedneho pozemku moc na vyber nemas......keby bol 10m od domu tak mi to absolutne nevadi ale takto byvat a trpnut ked bude silny vietor ci sa neodlomi konar a neprevali sa cez strechu do izby tak by si asi tiez spekuloval ako strom odstranis

Len naviažem na svoj príspevok, hlavne pre "nesúhlasného"...nakoľko vidím, že je potrebné sa asi aj rozpísať, niekomu nestačí len nejaký náznak.
Zároveň podotknem, že som milovník prírody a ani na svojom nepílem, nerúbem len tak halabala. Skôr cieľavedome a účelovo...jedno ide het a druhé zasadím.
----------------------------------------------------------

Háveď a ten zvyšok som ja veru nespomínal...to je predsa jasné, že toto nie je dôvod na výrub. Na to postačia širšie odkapové rýny a to ihličie pôjde ta het.

Ten konár (konáre) je už horšia varianta. Osobne si myslím, že je lepšie určitým udalostiam predchádzať ako ich následne riešiť...to "smiešne" prerazenie strechy je ten najmenší problém, také situácie vyrieši dobrá poistka nehnuteľnosti. Horšie je, ak by nejaký spadnuvší konár ublížil niekomu na zdraví...tá poistka je len náplasťou. Veď čo s peniazmi, ak niekto nebodaj bude na svet pozerať jedným okom alebo sa do smrti voziť jak Gombitová ?

Daný sused sa bojí represií, jeden sa aj nečuduje.
No predsa nie je problém v rámci zákona strom náležite skrátiť, upraviť.
Zákon dokonca prikazuje tú starostlivosť o stromy a to nemusí byť práve výrub.
http://www.osetrovanie-stromov.sk/stromy-legislativa.php
Ale aj odborná starostlivosť nemusí viesť práve k najlepšiemu výsledku.

Poznámka :
Sused na chalupe sa nestará o svoju nehnuteľnosť, nájomník na to dlabe. Na danom pozemku je kôlňa, respektíve jej zvyšky. Čo sa dalo z mojej strany, tak som nejaké laty pripevnil, no aj tak je to z roka na rok horšie. Už to nedá nik dokopy, buď to zbúrajú alebo to padne.
Vnučka pobehuje po dvore, no ak sa len priblíži k tej zrúcanine, okamžite zaznie príkaz patričného významu.
Ak by došlo k poškodeniu môjho majetku...srať na to, poistku mám perfektnú.
Ak by ..... pfúúúú, radšej neprivolávam......ale niekto by mal kuwa silný problém.

Jedno je isté.vyššie spomenuté..."Všetko je o ľudoch". Tí na danom obecnom úradetaké problémy určite nemajú, úradný šimeľ je nado všetko.
vicktor
08.12.16,15:02
Dorastá do výšky aj 60 m...
No fasa, potom uz bude ohrozovat, ale ako ju potom spilia?
Nieco sa mi mari ze na vlastnom pozemku sa strom moze spilit bez ziadosti/suhlasu podla obvodu kmena. 80 cm vo vyske 1m nad terenom...? Takze vyska 15m je sice zaujimava, ale rozhodujuca je hrubka kmena.
Na rozdiel od inych diskutujucich si ja myslim, ze strom treba dat dolu cim skor a necakat na 60m vysku.
Lepsie sa skamarat so susedom a dohodnite jeho eutanaziu. Ked vyschne (strom, nie sused), tak obec suhlas poskytne. A ak nie, ani sud nevyhlasi ze suchy strom stale plni okrasnu funkciu a produkuje kyslik.
Žabinka
08.12.16,15:17
Dorastá do výšky aj 60 m...
No fasa, potom uz bude ohrozovat, ale ako ju potom spilia?
Nieco sa mi mari ze na vlastnom pozemku sa strom moze spilit bez ziadosti/suhlasu podla obvodu kmena. 80 cm vo vyske 1m nad terenom...? Takze vyska 15m je sice zaujimava, ale rozhodujuca je hrubka kmena.
Na rozdiel od inych diskutujucich si ja myslim, ze strom treba dat dolu cim skor a necakat na 60m vysku.
Lepsie sa skamarat so susedom a dohodnite jeho eutanaziu. Ked vyschne (strom, nie sused), tak obec suhlas poskytne. A ak nie, ani sud nevyhlasi ze suchy strom stale plni okrasnu funkciu a produkuje kyslik.
len doplním:
543/2002 Z.z. §47 ods.4: Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje
c) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v záhradách76a) a záhradkárskych osadách,
vicktor
08.12.16,15:31
len doplním: ...
Uz som sa zlakol prvej minusky za nazor spilit strom.
Ja som mal strom v zahrade - naletovy. Sotva sme sa nastahovali a na znicenom terene sa objavil prutik do vysky kolien. Na druhy rok sa dalo tusit ze je to stromcek. Pekne rastol, mal zhora zelene a zdola strieborne listy, ked fukal vietor koruna hrala tymito farbami. Ale po 15 rokoch uz meral snad 20 metrov, listov na jesen napadalo az strach. Islo o topol biely, ktory dorasta "len" 35 metrov a z korenoveho systemu zacali vyrastat dalsie jedince. Bola to fuska zbavit sa ho. A vytrhat korene!
buchač
08.12.16,16:01
len doplním: ...
Uz som sa zlakol prvej minusky za nazor spilit strom.
Na také ( "mínuskové " ) názory je potrebné zvysoka sa vysrať !
Ono to síce zamrzí, naserie, že niekto urve len to kliknutie, no radšej drží lep a diskusie sa nezúčastní, nakoľko nemajú iných argumentov.

Nemám rád takýchto pokrytcov....a kor, keď hovno vedia o danej situácii, no hodnotia názory iných z kresla pohodlia panelákovej obývačky a pritom strom videli naposledy na Geografic national chanel..
...ale pindajú jak zanietení grenpisáci.