informujemsa
05.12.16,19:53
Dobrý večer,
mama bude mať čoskoro 60 rokov, má odpracovaných 17 rokov aj z úradom práce( v niekorých rokoch to rátali za odrobené , lebo platili odvody do dochodku)
Od je 12 rokov som bol permanentne v nemocniciach a trvalo to do mojich 19 rokov. Momentálne mám už 31 rokov a so na invalidnom dochodku a popri tom pracujem, som zastabilizovaný na liekoch. Jednoducho nemohla pracovať, nebolo to možné. Nebrala prísevky v nezamestnanosti nakoľko príjem otca prevyšoval podmienky. Kedže sme boli v tej dobe málo informovaný a ešte stále nie sme najlepšie informovaný) na invalidnom som od 19 rokov a ZTP preukaz som mal od 15 rokov.

Požiadala si o vyrátanie dochoodku, na ktorý može isť až o 2 roky aj to bude základ.
Je možné dodatočne predložiť na zdokladovanie , že sa o mňa starala? Čo je pravda a reálna skutočnosť. Ak áno čo by bolo na to potrebné(aké dokumenty, na akých úradoch sa na to pýtať?
Vieme ovplyvniť urýchlenie vstupu do dochodku? Napr. dobrovoľnými platbami?
ďakujem za odpoveďe
afrikánka
05.12.16,19:32
Dobrovoľnými platbami si dôchodok neurýchlite, dobrovoľná platba by prichádzala v úvahu iba pri nepostačujúcich odpracovaných rokoch (ak by teraz mala odpracovaných 13 rokov a 2 roky by si dobrovoľne uhrádzala do požadovaných 15 rokov). Na minimálny dôchodok je potrebné odpracovať-mať odvody do sociálnej poisťovne 25 rokov, ale nedá sa ísť do predčasného dôchodku. Dodatočne poskytnúť potvrdenie, že sa o Teba starala? K tomu by bolo potrebné vyjadrenie Tvojho ošetrujúceho lekára + dvaja svedkovia, ale neviem, či také potvrdenie poisťovňa uzná. Uznáva to v prípade, keď poistencovi chýba evidencia odvodov zo zavinenia zamestnávateľa, ktorý neodvádzal odvody počas trvania pracovného pomeru. Mamina bude musieť zrejme ešte 2 roky čakať na výmer. Odporúčam skontaktovať sa so SP Bratislava, kde individuálne posúdia situáciu a podajú radu.
Katy a R
05.12.16,21:53
mamka si môže vyžiadať individuálny výpis poistenca (môžeš mailom - posielajú pomerne rýchlo) - a tam bude mať priebeh všetkých poistení - aj zamestanie, aj štúdium, aj UP .... (a možnože to už aj spravila.- keď píšeš, že má 17 rokov) http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s
Čo sa týka doplatenia poistenia - toto je možné len za presne stanovené obdobia - nie hocijaké (viď zák o SP - napr by si mohla doplatiť za obdobie evidencie na UPSVaR, ktorú už štát neplatil - po roku 2003 )
len treba dobre prepočítať - či by vôbec prichádzalo do úvahy - a či sa to oplatí ?
No a čo sa týka toho dodatočného dokladovania, že sa o teba starala - tak to asi ťažko. Ak mala oficiálnu túto starostlivosť podľa starého zákona - tak toto obdobie má už započítané... a ak neskôr mala priznaný príspevok na opatrovanie ... tak bola povinná prihlásiť sa v SP na dôchodkové poistenie, platil by za ňu štát. Ak tak ale neurobila - poistenie nemá! a aj toto je v platnosti len asi od roku 2006? - neviem presne, musela by som pohľadať ... od roku 2009 je to aj pri OA s vyšším rozsahom)
Možno by pomohlo, keby ste našli nejakú ochotnú pracovníčku na pobočke SP ... aj si naštudovať info na stránke SP, aj zákon ....
informujemsa
06.12.16,17:43
Ďakujem pekne za odpoveď
informujemsa
06.12.16,17:44
Ďakujem pekne