mondes
07.12.16,12:28
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, či to moje účtovanie dotácie valutovej pokladne je "obstojné", jednoducho, či by to prešlo kontrolou. Teda k veci.

Konateľ s.r.o. nakupuje tovar v Poľsku. Nikdy mi neprinesie zo zmenárne žiadny doklad o tom, že menil na zloté. A ak by aj priniesol, nesedelo by to s účtovníctvom, nakoľko on zmení viac a nákupy robí aj súkromné. (Keď už je v tom Poľsku. :) ) Ja som to najprv nevedela, ako to mám účtovať, ale urobila som to takto:
V deň nákupu mu dávam z eurovej pokladne do valutovej pokladne ako Dotáciu pokladne PL a účtujem 261AE/211AE a následne vo valutovej dám tiež v ten istý deň 211AE/261AE. Sumu na faktúrach sčítam a dám presne toľko, koľko stál celkový tovar, ktorý je na faktúrach z PL. Beriem to tak, že zmenil v deň nákupu presne toľko, koľko minul za tovar. Týmto mi ani nevznikajú kurzové rozdiely, pretože tým, že nemení presne, tak tie by mi aj tak nesedeli. Čo poviete? Môže to takto byť? Alebo aj tu platí, že konateľ nesmie dotovať pokladňu v hotovosti? Lenže tu ide len o presun peňazí v hotovosti. Ďakujem Vám za každú radu.