janavrbovska
07.12.16,15:48
Ahojte poraďáčky, poraďte, ako sa zrazí bavlnená látka. Chcem si kúpiť látku z internetového obchodu. Uvádzajú pri nej zrážanlivosť 3-5%. Kedysi mi predávačka v textile hovorila, že látka sa praním zrazí iba v jednom smere, len si už nepamätám či na šírku alebo na dĺžku. Ak viete, poraďte, nech si nekúpim málo. A ešte poraďte, či látku treba naozaj oprať a s použitím pracieho prášku (gélu), alebo ju stačí namočiť do vody.
veronikasad
07.12.16,14:52
Pred nedávnom som kupovala vnukovi bavlneny overal na výšku 104 cm a výrobca upozorňoval na zrážanlivosť 2-3 cm, predpokladám že na dlzku
afrikánka
07.12.16,15:09
Či sa zrazí v jednom smere? Podľa skúseností viem, že určite sa zrazí na dĺžku - bavlnené nohavice, ak nie sú výrobcom predprané, metráž....Ak sa nakupuje látka, ktorá má uvedenú zrážanlivosť, treba primerane kúpiť viac. Tiež som čítala, že stačí namočiť, ale ja mierne preperiem i s práškom.
terezamaria
07.12.16,15:32
Určite treba prať aj s prachom, dobre to robíš ....:-)))
kukučka
07.12.16,21:21
Ako ktorá, ale tak ako píšeš, cca 4 cm na dĺžku, na šírku nie.. Netreba prášok, stačí namočiť do horúcej vody asi 60°C a nechať vychladnúť.
PS.
Tie americké, z ktorých sú ušitá tašky v mojom albume sa nezrážajú, ak tak len 0,5 cm. MP ich len prežehlí - naparí.
janavrbovska
07.12.16,21:58
Ďakujem, Tvoja odpoveď sa mi zdá logická. Nezdá sa mi, že by tomu zrážaniu pomohlo hodinové čvachtanie v práčke... A čo je MP?
afrikánka
07.12.16,22:16
Prepratie neslúži len na zrážanlivosť, ale aj na zbavenie nečistoty z výroby, prepravy, skladovania a inej manipulácie. Aj nová, zdanlivo čistá látka praním pustí špinu...z hygienických dôvodov by som nevynechala, pokiaľ chceš použiť látku na šitie odevu, alebo bytovej dekorácie.
kukučka
07.12.16,22:46
Otázka bola o zrážanlivosti, môže a nemusí vyprať hotový výrobok, záleží na čo je určený.
afrikánka
07.12.16,22:57
Látka, kde je určená zrážanlivosť, bavlnená, alebo s podielom bavlny sa zrazí i pri nižšej teplote ako 60, stačí 30-40, poskladať na kocku, skrátené pranie. Ja vždy tak a voda prekvapujúco špinavá. Čiže 2v1, je jedno na čo látku použijem a tým si overím aj prípadné púšťanie farby.
janavrbovska
08.12.16,07:00
Oprať môžem, až keď bude ušité. Mám obavu z toho, že sa to v tej pračke veľmi pokrčí a bude sa s tým ťažko pracovať (žehliť, merať, strihať, šiť). Preto uvažujem najskôr to dať iba zraziť kvôli rozmerom. Aj tak sa to pri šití ešte ušmudlá.
Majkas
12.12.16,11:28
Ani krajčírka s 25 ročnou praxou neodporúča prať látku - priam to zakazuje. Stačí namočiť do vody cca 40°C (na ruku -"horúcu") , potom len prevesit, nechat stiecť vodu a vysušiť. Ak sa ponáhlam, prežehlím cez vlhké plátno. Bavlna sa zrazí torchu aj do šírky. treba s tým počítat.
misoft
12.12.16,11:31
mimotemy
Ako sa zrazí bavlnená látka? Stále prijateľnejšie ako automobil. :D:D:D
vicktor
13.12.16,08:58
Suhlasim s teoriou o zrazeni po dlzke, ale pamatam sa ze "texasky" po oprati mi boli tesne, ale nevyzerali merane vo vode.
vicktor
13.12.16,09:01
Staci namocit, ale preco zakazuje prat? To plati aj po usiti = neprat???
Dáša_
13.12.16,09:23
napríklad pracie prášky môže nepriaznivo pôsobiť na farby. Obzvlášť pri bavlne.
vicktor
13.12.16,09:27
Potom vobec nekupovat. Naco je dobre kupit latku a usit oblecenie na jedno pouzitie bez moznosti prania ... lebo co ak sa zrazi lebo co ak zmeni farbu ...
Majkas
13.12.16,10:51
Može ísť aj o farby, ale skor sa to potom može zle strihat, niekedy tá látka sa nejak zošikmí alebo zvlní , či "zhandrovatí - jednoducho stratí formu. Ale šak každý podla svojho...
bjuty smis
14.12.16,17:30
bavlnená látka sa zrazí po dlzke...tzv. osnove....
vždy postupuj podla technického listu,.

sama uvádzaš, že 3-5 %..prečo im neveríš, a pýtaš sa anonymov na webe ??

látku pred šitím neper...máš málo roboty ? započítaj tých 5 % ....

keby si naozaj chcela prať, tak minimálne 3 x pri 90 C...žiadne plákanie a podobné debiliny.............................. ale ked sa naozaj nudíš...:))
retriever007
15.04.20,13:50
Prečo zakazujú prať... mám tiež skúsenosť že lebo... preto, že už od výroby to práve špina drží pokope (gauč Ikea zostavený v Rumunsku, a to som zistil po x rokoch ach nešťastný zemepán...)
misoft
15.04.20,19:02
Oné...... kúp si okuliare! Pozri sa na dátum! Po štyroch rokoch je tá bavlna buď vyhodená, Xkrát vypratá, alebo zrazená na minimum.
korela
15.04.20,23:09
Hádam výroba bavlny ešte nejaký rok vydrží. Aby som zostala pri téme, mama aj svokra pred šitím vždy látku z bavlny namočili v čo v najchladnejšej vode, potom najhorúcejšej, poslednej zasa studenej. Fungovalo to, tak to ani teraz nebudem riešiť, že prečo tento postup. Dôležité je ju potom dobre zavesiť, aby zostala v pôvodnom tvare, a je jasné, že sa po uschnutí prežehlí.
Tiež sa mi "páči" názor, že na východ od BA, alebo na východ od Slovenska nič nestojí zato.
Čo sa týka textilnej výroby, boli by ľudia veľmi prekvapení, na akej vysokej úrovni majú Rumuni aj Bulhari módne návrhárstvo a odevnú kultúru. V ničom nezaostávajú.
Ako dnes ešte niekto môže mať také predpotopné názory?