u.martina
07.12.16,19:09
dobry den. som vlastnickou rodinneho domu v pomere 3/4, v ktorom byvam a zveladujem ho. 1/4 vlastni moj brat,ktory v nom nebyva a nicim neprispieva na zveladenie. navrhla som bratovi, ze odkupim jeho ciastku za sumu 10tis. on si priviedol odhadcu a na zaklade znaleckeho posudku chce vyplatit 20tis. Ked som povedala, ze tolko nemam, tak ze on da na sud navrh na majetkove vysporiadanie. moja otazka znie, ci mi sud moze prikazat, ze mu musim vyplatit 20tis. pripadne, ci sud bude skumat moj dalsi majetok?dakujem za odpoved
arizona
07.12.16,18:13
To, ze nemas dostatok financii na vyplatenie nikoho nezaujima.
Najjednoduchsie by bolo sa dohodnut s bratom na nejakom kompromise.

Keby doslo k sudu, sud bude pravdepodobne prihliadat na znalecky posudok,alebo na realnu predajnu cenu,aka je vo vasom kraji.
Ak nepristupis na vyplatenie,moze sud navrhnut nehnutelnost predat a peniaze nasledne rozdelit podla podielov.
u.martina
07.12.16,18:40
velmi pekne dakujem. a este sa chcem spytat 1. v pripade ak by som nemala zaujem odkupit tu jeho stvrtinu, tak sud postupuje rovnako? 2. ak by sud navrhol nehnutelnost predat v priapde,ze si za svoju cast brat ziada 20tis. ja by som si ziadala 60tis+co som investovala a za tu cenu je dom pravdepodovne nepredajny. co nastane potom?
arizona
07.12.16,18:51
1/ ak nebudes mat zaujem kupit,moze brat predat svoj diel cudziemu. 2/ tam nie je dolezite,kto z vas kolko ziada,ale o trhovu ci predajnu cenu,za kolko je dom mozne predat v co najkratsom case.
u.martina
07.12.16,18:55
este raz dakujem
ivka70
07.12.16,18:58
Pri vysporiadani treba postupovat podla znaleckeho posudku.
Ale ak znalec posudzoval nehnutelnost uz zhodnotenu tvojou investiciou, treba bratovi predlozit, kolko si na zvysenie hodnoty nrhnutelnosti vynalozila financnych prostriedkov a vysporiadat jeho 1/4 az po odratani tvojej investicie.
To by bolo korektne vysporiadanie.
Ty si mozes na vyplatenie bratovej casti zobrat aj hypoteku, rucit domom a postupne splacat.
Moznosti je dost, lacnejsie vas ale vyjde dohodnut sa ako platit sudne poplatky, aby vam to nariadil sud.
Ak si 3/4 vlastnik, sud nerozhodne o predaji, ale zaviaze ta brata vyplatit. To sa naozaj mozete skor dohodnut.
u.martina
07.12.16,19:09
ivka tiez dakujem za odpoved.nehnutelnost bola ohodnotena v povodnom stave. viem, ze dohodnut sa je najjednoduchsie, ale ked jedna strana sa nechce dohodnut, tak je to tazke. hypoteku tiez neviem, ci mi niekto da, ked uz som na dochodku.
misoft
07.12.16,21:39
Ale je tu ešte jeden fakt. Ty zveľaďuješ 4/4 domu - teda i tú jeho 1/4 domu. Takže môžeš naň aj pritlačiť. Ak máš doklady o tom, koľko si vrazila - daj mu návrh na 10000 (on bude chcieť 20000) a ty v tom okamihu požaduj od neho 1/4 nákladov, ktoré si do domu vrazila.
A napokon sa zistí, že ešte ON ti bude musieť doplácať.
Ak by to došlo na súdne vysporiadanie - súd síce bude postupovať podľa znal. odhadu, ale ty budeš oponovať vloženými prostriedkami do domu (celého), ktoré jeho hodnotu zvýšili a potom v rámci vysporiadania budeš tieto žiadať späť.
romana147
07.12.16,22:07
súdne poplatky bývajú aj 6 %