maca88
04.07.06,07:44
Chcela by som Vás požiadať o radu. Jedná sa o študenta VŠ v rokoch 1998-2003. V lete 2002 pracoval v USA prostr. študentského programu Work and Travel. Agentúra mu zabezpečila aj následné vrátenie dane. Mal povinnosť podať daňové priznanie v SR? Nemal iný príjem, bol len študentom.
ďakujem
Milan Benka
04.07.06,06:21
Bol povinný podať DP. Vzťahuje sa na neho zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia 74/1994, používa sa metóda zápočtu dane.
maca88
04.07.06,08:02
Má to teraz dodatočne urobiť, aký bude za to postih? Alebo to má nechať tak, možno sa na to nepríde. Vtedy to bol americký boom a myslím si že máloktorého študenta napadlo podať daňové priznanie, ani agentúry na to neupozorňovali. Nebol nejaký max. príjem do ktorého táto povinnosť neplatila? Poraďte čo bude pre neho najlepšie.
maca88
06.07.06,05:07
Nevie mi niekto poradiť? Aký by bol postih zo strany daňového úradu, ak by podal daňové priznanie za rok 2002 až teraz. Veď daňová povinnosť je nula. Takže štátu nedlží nič, akurát tam asi bude len nejaká pokuta za omeškanie....
DanielaT
06.07.06,10:40
len male zamyslenie, ako moze teraz DU prist na to, ze bol v roku 2002 v USA? A este ked bol pocas prazdnin, tak to uz ozaj neviem. Neviem sice kolko zarobil, ale nezdanitelna ciastka na danovnika existuje uz dlho a ak zarobil menej, aj tak by mu nic nevyrubili.
Milan Benka
06.07.06,10:57
Nevie mi niekto poradiť? Aký by bol postih zo strany daňového úradu, ak by podal daňové priznanie za rok 2002 až teraz. Veď daňová povinnosť je nula. Takže štátu nedlží nič, akurát tam asi bude len nejaká pokuta za omeškanie....

Nie som si istý, že štátu nedlží nič. Daň, kt . platil v USA mu vrátili a preto mu kľudne mohla vzniknúť daňová povinnosť na Slovensku.
DanielaT
06.07.06,11:02
jasne, ze mu vznikne danova povinnost, ale ak by bola mensia ako nezdanitelna cast na danovnika, DU by mu ju aj tak vratil
maca88
06.07.06,11:48
Netýka sa ho zamedzenie dvojitého zdanenia? Zarobil za prazdniny v hrubom okolo 150.000. SKK. Z toho v USA odviedol daň. Daň mu následne bola vrátená. Ja som si myslela že tu má len v podstate oznamovaciu povinnosť podať DP, veď on už jednu daň zaplatil.
Milan Benka
06.07.06,12:03
Netýka sa ho zamedzenie dvojitého zdanenia? Zarobil za prazdniny v hrubom okolo 150.000. SKK. Z toho v USA odviedol daň. Daň mu následne bola vrátená. Ja som si myslela že tu má len v podstate oznamovaciu povinnosť podať DP, veď on už jednu daň zaplatil.

Používa sa met.zápočtu dane (ak sa nemýlim, viď zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia 74/1994), takže ak bola v USA daň vrátená, na započítanie dane zaplatenej v zahraničí Vám ostala 0,-
Johanka
06.07.06,12:10
Už som tu raz písala, že existuje výmena informácií o príjmoch daňovníkov v iných krajinách. Príklad z praxe - nahlásenie pár-dolárových dividend z Austrálie!!! Takže by som to nebrala na ľahkú váhu.
Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia neznamenajú, že ak v krajine zdroja príjmu zaplatím daň, zbavujem sa povinností voči SR. Aj keby sme s danou krajinou mali v zmluve vyňatie príjmov zo zdanenia v SR, daňové priznanie sa podať musí.
maca88
07.07.06,10:51
Ja by som si to ešte raz všetko zosumarizovala. Aj napriek tomu že to bola študentská brigáda počas letných prázdnin, mal si podať daňové priznanie v SR. Daň z USA mu bola vrátená, takže ju mal následne zaplatit v SR? Co mu odporúčate urobiť teraz, ak to bude mať teraz zaplatiť a ešte k tomu mu vyrúbia pokutu.... Má si podať priznanie spätne za rok 2002 a daň teraz zaplatiť?
Milan Benka
07.07.06,11:20
Ak mu na to neprídu, o chvíľu to bude premlčané.
Milan Benka
07.07.06,11:25
Ak mu na to neprídu, o chvíľu to bude premlčané.

Zákon o správe daní a poplatkov

§ 45
Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane

(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.



Ak dobre počítam, tak limitný termín je 31.12.2008
maca88
07.07.06,12:12
Ďakujem všetkým za odpoveď a prajem príjemný víkend :)
Johanka
07.07.06,15:53
Ak dobre počítam, tak limitný termín je 31.12.2008

To je teda riadna chvíľa :D .