maka11
09.12.16,11:30
zamestnávateľ podnika s textilom, kde nieje možné kontrolovať množstvo tovaru, ktoré prejde pracovníkovi pod rukami. Môžeme na konci zmeny urobiť kontrolu tašiek, prípadne pri podozrení z krádeže aj kontrolu či zamestnanec nemá na sebe naobliekané vrstvy oblečenia? ďakujem
ivka70
09.12.16,10:34
http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro-bono/podnikatelia/5371-kontrola-zamestnancov-zamestnavatelom
Osobnú prehliadku zamestnanca zamestnávateľom možno taktiež ponímať ako monitoring zamestnanca, v praxi je účelom osobnej prehliadky prevencia pred vnášaním a vynášaním nepatričných vecí na pracovisko a z neho. V zmysle ust. § 177 ods. 2 Zákonníka práce je na ochranu svojho majetku zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko alebo odnášajú z pracoviska. Podrobnejšie podmienky určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Pri kontrole sa musia dodržať predpisy o ochrane osobnej slobody a nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť.

Monitoring zamestnancov spočívajúci v osobnej prehliadke musí byť realizovaný na pracovisku a v pracovnom čase, v opačnom prípade by došlo k porušeniu práva na súkromie zamestnanca.

Pri vykonávanej kontrole musí zamestnávateľ prostredníctvom oprávnenej osoby (vedúci zamestnanec, a podobne) prihliadať na to, aby kontrolu vykonával v nevyhnutnej miere a bez toho, aby došlo k porušeniu práva zamestnanca na súkromie.
maka11
09.12.16,11:36
dakujem pekne... toto som citala, len by som potrebovala usmernenie co presne mozeme.. ais som zle polozila otazku.. mozeme dievcinu nechat dat dole napr. tricko aby sme videli ci pod natelnikom nema dalsie tricko?
alebo nechat vyzut, kedze uz aj v topankach sme nasli poskladane drahe veci... dakujem
IvetaH
09.12.16,11:48
Určite nie. A z pohľadu zamestnanca v živote by som nerobila vo firme, kde sa na mňa zamestnávateľ pozerá ako na potencionálneho zlodeja.
Ing. Ľubomír Janoška
09.12.16,15:46
mimotemy odpoveď mimo pôvodnej otázky - kontrolovať zamestnancov môžete kamerami. Napríklad na chodbe, ktorá vedie na toalety aleb k šatniam a kde nie dôvod brať si výrobky so sebou.
ivka70
10.12.16,06:29
mozete, ale musite mat na to interny predpis v sulade so zakonom, miestnost urcenu na take prehliadky a pri zene musi byt pri prehliadke zena
maka11
11.12.16,18:45
dakujem
vicktor
13.12.16,07:08
A pri chlapovi? Tiez ho moze omaciavat zena?