evae
09.11.04,07:43
Mam otazku ohladom dohody. Idem brat na tri tyzdne chlapika na dohodu. Je mi uz teraz jasne, ze to bude viac ako styri tisic, mam odviest z toho okrem urazoveho a dane aj zdravotne poistenie? Lisia sa mi nazory. A taktiez co je pravda na tom, ze by som nemala dat na dohodu cinnost, ktoru mam napisanu v zivnostenskom. Vopred dakujem...
Magma
09.11.04,08:10
Z DoVP sa neplatí zdravotné poistné.
brm
09.11.04,08:33
do jeho zdravotnej poisťovne by sa odvádzalo 14% vtedy, ak by bol študentom ...pri príjme nad 3000 ,- :D
ak robí inde, odvádzaš len daň...daj si bacha, aby nebol regostrovaný nezamestnaný...vtedy moze mat len obmedzený zárobok...pohladaj v porade kolko, nedavno tu bola o tomto rec
valeriam
09.11.04,08:37
a doplním karkulku- odvediem 14% z odmeny presahujúcej sumu 3000 sk (samozrejme len pri študentovi)
Luba2
09.11.04,09:55
a doplním karkulku- odvediem 14% z odmeny presahujúcej sumu 3000 sk (samozrejme len pri študentovi)

A prečo to odvedieš Ty ako zamestnávateľ a prečo len zo sumy presahujúcej 3000 Sk. A čo so zbytkom sumy?
valeriam
09.11.04,12:22
Luba2- čerpala som z Dane a účtovníctvo vzory a prípady č.2/2004 str.46. Je tam uvedené, že študent je povinný zaplatiť poistné na zdravotné poistenie...vo výške 14% z odmeny presahujúcej 3000,-Sk. Ja som to pochopila tak, že podľa par.10 ods.6 písm.a) za nezaopatrené deti platí poistné štát, ak nemajú vlastný príjem ktorý presahuje 3000,-Sk.
No, tak teraz to čítam a čítam...asi som myslela zle. Mala som dojem, že štát platí z tých 3000,- a študent potom z toho rozdielu. ccc tá moja logika!
A ten odvod- to je vlasne za študenta, je to jeho povinnosť, ale vraj to študenti opomínajú, tak je to chápané ako prenos povinnosti študenta na zamestnávateľa.
Tak som volala pre moje kľudné svedomie do VšZP a bolo mi povedané: platí z celej sumy, mal by prísť sám do poisťovni a prihlásiť sa ako samoplátca a tam mu vypočítajú odvod. (Kto by to robil!)Je to nekontrolovateľné, keďže ani zamestnávateľ nemá povinnosť uviesť ho do hromadného oznámenia.
OSPRAVEDLŇUJEM SA VEĽMI ZA DEZINFORMÁCIU
vladan
09.11.04,14:00
ja len na okraj, asi pred dvoma mesiacmi som chcela ako zamestnávateľ strhnúť dohodárovi z odmeny odvod 14% a zaplatiť zdravotnej poisťovni (ach.. ja dobrá duša), no keď som tak chcela učiniť, tak na pobočke v KE mi povedali, že ak by som chcela za dohodára odvádzať poistné, musela by som ho nahlásiť na zdravotnú poisťovňu, riadne cez hromadné oznámenie ... takže to by bol "kvázi" môj zamestnanec, či čo, takže nakoniec som to nechala na vyrovnanie dohodárovi.
Ale pre infošku som sa opýtala tetušky z poisťovne, z akej sumy má ten nešťastník platiť ten 14% odvod, tak mi odpovedala, že z rozdielu odmeny za prácu a 19%nej dane... no neporazí vás ... ale poslala som tam dohodára, nech sa on ide vyrovnať, ale keďže už u nás nepracuje, tak neviem zistiť správnu výšku odvodu, ktorý musel zaplatiť. :-(
brm
09.11.04,18:08
LUBA 2 /studenti maju platit z celkoveho mesacneho prijmu nad 3000,-. moze mat predsa iks dohod v jednom mesiaci...nech si to zčíta a odvedie sám...ved by som nerobila ine, len hore dole lietala s prihlaskami ...mam aj inu robotu...
evae
09.11.04,19:18
dakujem vsetkym za odpovede. zase o nieco mudrejsia... :)
metracik2
10.11.04,17:53
dohoda o vykonani prace nesmie byt na opakujucu sa cinnost, napr. pomocne prace pre uctovnika. Popis cinnosti musi byt jednoznacny, len konkretna cinnost. Prijem z tejto dohody moze byt akykolvek aj 10.000,- sk len potom pozor ako sa dohodnete na vyplate odmeny. Ak by bola dohoda na tri mesiace a das tam odmenu 10.000,- tak musi byt vyplatena po odovzdani prace. Inak tam preba napisat, ze mu odmena bude vyplacana zalohovo v mesiaci ... treba si tiez dat pozor na odpracovany cas v jednotlivych mesiacoch, nesmie tam byt napisane maximalône 300 hodin.
Zuzka1
11.11.04,12:56
dohoda o vykonani prace nesmie byt na opakujucu sa cinnost, napr. pomocne prace pre uctovnika. Popis cinnosti musi byt jednoznacny, len konkretna cinnost. Prijem z tejto dohody moze byt akykolvek aj 10.000,- sk len potom pozor ako sa dohodnete na vyplate odmeny. Ak by bola dohoda na tri mesiace a das tam odmenu 10.000,- tak musi byt vyplatena po odovzdani prace. Inak tam preba napisat, ze mu odmena bude vyplacana zalohovo v mesiaci ... treba si tiez dat pozor na odpracovany cas v jednotlivych mesiacoch, nesmie tam byt napisane maximalône 300 hodin.
Prečo si treba dať pozor na čas v jednotlivých mesiacoch. Pokiaľ viem, že toho človeka beriem len na mesiac napíšem do hodím max 300 h ročne. Keď v mesiaci odrobil napr. 200 hodín nič sa nedeje. Či?
Luba2
11.11.04,13:42
LUBA 2 /studenti maju platit z celkoveho mesacneho prijmu nad 3000,-. moze mat predsa iks dohod v jednom mesiaci...nech si to zčíta a odvedie sám...ved by som nerobila ine, len hore dole lietala s prihlaskami ...mam aj inu robotu...

Karkulka, prečítaj si ešte raz môj príspevok. Ja nepíšem, že to máš odvádzať Ty ako zamestnávateľ, ale práve naopak, Ty sa o to vôbec nemusíš zaujímať. A Tá suma 3000,-Sk - nie z celkového mesačného príjmu nad 3.000,-Sk, ale vtedy, ak ich celkový mesačný príjem je vyšší ako 3.000,-Sk. A potom platia samozrejme z celého príjmu, nie iba z príjmu presahujúceho 3.000,-Sk.
Luna
11.11.04,14:13
Ked teraz zamestnám robotníka na 3 mesiace na určitú stavbu.Nemôžem sa s ním dohodnúť,že mzda za 10 mesiac bude cca 8 000 a táto mzda mu bude vyplatená v 11 mesiaci? V ZP je napísané:
Medzi účastníkmi môžno dohodnúť,že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti prac.úlohy.
metracik2
11.11.04,15:17
ano, ked ho beries len na mesiac, tak tam mozes napisat na 200 hod a potom niekedy inokedy moze mat u teba este dohodu o vykonani prace na 100 hod. Ale ak mu chces platit odmenu mesacne tak treba aj mesacne dat odpracovany cas, lebo to moze narobit problem