mandyla
11.12.16,14:05
Nazbierala som semená kvetín aj zeleniny a ostali mi niektoré aj z vlaňajška. Je toho dosť tak by som ich nechcela prenášať do priestorov bez mrazu. Ostane im klíčivosť?
bjuty smis
22.12.16,18:51
v prírode ich niekto pozbiera a uskladní na zimu ? :)
pavol54
23.12.16,17:13
keby hlúposť kvitla tak máme semena, radšej komentuj také kde sa to nezbadá v politike, aki boli sprostí lampasáci a pod
pavol54
23.12.16,17:34
Mandyla, rastliny ktoré nie sú vyložene teplomilné tak ich osivá prežijú, dokonca sa niektoré ošetrujú mrazením ale niektoré v našich podmienkach môžu stratiť klíčivosť
Je pravda, že banka osív (Piešťany) skladuje hlbokomrazené osivá(-50.C) niekoľko rokov (aj 100) ale to je špeciálny režim prípravy a uskladnenia. Ja osobne by som ich pozbieral do vrecúšok a uložil na chladnom suchom mieste. Druhá otázka je kolísanie vlhkosti ovzdušia. striedanie zimy a tepla, vlhkosti a sucha má vplyv na predčasné ukončenie vegetačného kľudu jarovizácia je nezvratný jav jej prerušenie následným chladom má za následok odumretie zárodočných buniek semiačka - teda stratu klíčivosti. Preto napríklad nenájdeš na záhrade voľne rastúcu papriku, či uhorky alebo iné teplomilné rastliny pretože ich náhodný výdrv v našich podmienkach od jesene do jari v prírode neprežije
bjuty smis
24.12.16,08:31
Keby kvitla,tak si chodiace rozarium, ty chujko gumeny :)
Fero L.
22.01.17,07:50
To záleží od druhu, ktorého semená chcete takto uchovať. Všeobecne by nemali byť vystavované mrazom ani prílišnému teplu. Semená šalátov napr. treba v lete chladiť.