romiix.org
12.12.16,12:31
Zdravím,
vlastním pozemok na ktorom je podpivničená záhradná chatka s rozmermi ~5x3,5 metra. Postavená bola odhadom okolo roku 1960-70.
Stavba nie je pripojená k inžinierskym sieťam.
V minulosti stál na pozemku dom, ale ten je oficiálne zrútený asi 20 rokov. Reálne som ho búral sám pred 2 rokmi.
Pozemok je klasifikovaný ako Záhrada (celý).
Rád by som chatku zlegalizoval a opravil do stavu aby bola vhodná aspoň na rekreačné účely, resp. na ubytovanie počas stavby budúceho RD.
Dôvodom legalizácie je aj následná možnosť založenia pozemku so stavbou pri budúcej hypotéke na stavbu RD.
Stavba v pohode spĺňa parametre pre Drobnú stavbu, problém je len to, že na pozemku už neexistuje Hlavná stavba. Je možné na základe čestného prehlásenia veku stavby takúto stavbu dodatočne zlegalizovať ako Drobnú stavbu postavenú k (už teraz neexistujúcej) Hlavnej stavbe?

Čo sa týka následnej "rekonštrukcie", najradšej by som chatku celú zbúral a na jej mieste postavil novú. Tiež do 25 m^2, ale o niečo vyššiu (s nízkym medziposchodím na spanie). Tá by už samozrejme mala prípojky atď. Neviem, či si tým môžem spôsobiť do budúcna nejaký reálny problém alebo nie. Riešiť kompletné stavebné povolenie kvôli takejto ministavbe sa mi fakt nechce. Pravdaže ak sa ukáže že je to nutné, nebudem mať na výber.

Nerád by som sa dostal do situácie, keď by mi v rámci stavby RD nejaký úradník napálil pokutu za čiernu stavbu alebo donútil ma zbúrať ju. To by sa vlastne (asi) mohlo stať bez ohľadu na to, či je chatka rekonštruovaná alebo nie. Predpokladám, že mi nemajú ako dokázať či som chatku, ktorá nikde nie je evidovaná, iba dôkladne rekonštruoval, alebo postavil nanovo.

Aby bolo jasné, som zástanca technických noriem, projektov, predpisov a pod., ale papierovačky k plnohodnotnému stavebnému povoleniu pri takto malej stavbe nepovažujem za adekvátne.

Vďaka!
Ondrej Kozlovsky
19.12.16,20:11
Dobry den,

v prvom rade treba povedat, ze to isto nebude jednoduche vybavit, takze jednoduche papierovacky to nebudu, kedze chcete legalizovat resp. skor znova postavit celu chatu na zahrade.

V prvom rade je potrebne zistit ci to dovoluje uzemny plan a ak v akom rozsahu.

Nasledne podla podmienok, co Vam tam daju by som riesil stavebne povolenie na chatu. No pripravte sa aj na to, ze mozno nebude mozne ziadnu chatu zrekonstruovat/postavit.

Ak Vam stavbu povolia isto Vas caka investicia do projektu, mozno vynatie, atd atd.. a dalsie papierovacky.
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.12.16,04:42
Pomerne zložité.
V 60/70 rokoch sa obvikle záhradné chatky nestavali. Zbúrali ste dom a na pozemku zostala Vaša "chatka" sama.

1. V prvom rade si ošetrite ten dom, ak ste ho zbúrali bez povolenia.
2. Čo ste spravili so súpisným číslom na dome? To ste si ošetrili?
3. S tou stavbou "chatky" sa dohodnite na stavebnom úrade. Stavba postavená pred novembrom 1976, ak nie je povolená, nepodlieha režimu dodatočného povolenia stavby podľa paragrafu 88a SZ.
4. Dohodnite si aj určenie súpisného čísla.