ludmila25
12.12.16,14:45
problémy s pankreasom
Anika61
12.12.16,14:18
Neviem v akom štádiu je tvoja choroba?Trpím chronickou pankreatitidou roky tak zo skúseností viem,že lepšie je neodšťavovať,ale jesť aj s dužinou bez zrniek a šupky a pravdaže ovocie a zeleninu,ktorá je vhodná pri diete.Samotná šťava je dosť agresívna" pre žalúdok a ja som mala po nej vždy kŕče.Ovocie môžeš rozmixovať a zeleninu krátko podusiť na kvapke olivového oleja.Ono postupne prídeš na to čo ti spôsobuje problémy a čo nie...veľmi vhodné sú aj bylinné čaje napr.puškorec,pamajoraán ,repik
http://pluska.sk/izdravie/liecba/mate-chory-pankreas-dajte-si-pozor-stravu-precistujte-bylinkami.html
korela
12.12.16,15:11
K šťavám zo zeleniny a ovocia. Keď som chodila na liečbu trad. čín. medicíny, odporúčanie tamojšieho lekára bolo vypiť max. 2x po 2 dl denne vyslovene čerstvej šťavy vypitej do 20 min od odšťavenia , ale!!! vždy riedené s vodou 1:1. Nikdy nie čisté šťavy.
V jeden deň som mohla vypiť šťavu iba z jedného druhu zeleniny al. ovocia.
Neliečila som si síce pankreas, ale išlo o celkovú očistu organizmu.
Ale princíp riedenia by sa mal zrejme dodržovať.
V prípade pankreasu by som osobne absolvovala aspoň základnú konzultáciu u lekára, ktorý sa v tom vyzná.
bettylou
12.12.16,16:36
Hádam na jar a v lete, keď je zelenina čerstvá.

Čo nekonzumovať počas držania diéty pri zápale pankreasu?
Zabudnite na vyprážané, korenené, údené pokrmy. Taktiež je potrebné vylúčiť sladkosti, šumivé nápoje a alkohol.

Ďalej zo svojho jedálnička musíme vylúčiť výrobky, ktoré spôsobujú tvorbu kyselín v tela (kapusta, fazuľa, bohatý vývar s mäsom, hubami alebo ryby, polievky, kyslá smotana, tuky, živočíšne tuky (okrem masla)).

Vyvarujte sa presladeným a taktiež presoleným pokrmom… sladkosti, chlieb, zemiaky a taktiež káva a alkohol. Úplne sa treba vyhnúť mliečnym výrobkom a živočíšnym bielkovinám.

Čo konzumovať počas držania diéty pri zápale pankreasu?
Počas držania diéty doporučujeme konzumovať tieto ľahké jedlá a potraviny ako napríklad.: zeleninové polievky, ľahké vývary, zelenina, zemiaková kaša, dusené jedlá z chudé mäso, varené ryby, ovsené vločky vo vode, mliečne výrobky s malým množstvom tuku.

Konzumácia ovocia počas držania diéty je povolená ale iba v menšom množstve.

Zeleninu doporučujeme vyberať také druhy, ktoré obsahujú veľa vlákniny (reďkovky).

Preferujte jedlá tepelne ošetrené: dusené, varené (nie vyprážané).

Medzi odporúčané potraviny patria: losos, krevety, kuracie mäso a vajcia, tofu, vlašské orechy, jablká, hrušky, maliny, brokolica, uhorky, špargľa, avokádo, olivový olej, škorica a bylinkové čaje.

Aké prijímať tekutiny
Vhodné sú minerálne vody ale bez „bubliniek“ (neperlivé). V systematickom prijímaní minerálnej vody, môžte napomôcť pri normalizovaní fungovania žlčového a pankreasového systému. Ďalej sú vhodné bylinné čaje, čistá pramenitá voda…

Upozornenie

Zápal pankreasu je vážny zdravotný problém a preto bez konzultácie s vašim lekárom, nedoporučujeme púšťať sa do držaní diéty bez súhlasu odborného lekára.
bettylou
13.12.16,07:01
ak myslíš čerstvú prirodzene rastúcu, tak minimálny. Ak "čerstvú" zo zimnej úrody predávanú v obchodných sieťach, tak je to aj na pankreas určite zvýšená záťaž.