KUTAC
13.12.16,11:41
Pekný deň

Chcel by som uzatvoriť zmluvu o dielo podľa občianskeho zákoníka podľa par.536 medzi mnou (fyz.osobou) a obcou t.j. plátcom DPH
Ide o jednorázovú prácu do 1000 Euro
Ako mám túto prácu zdaniť?
Keby som mal podobných prác za rok viac ,na rozličných miestach ,(cca 5),stačí zmluva o dielo podľa občianskeho zákoníka?

Ďakujem
KloferHladny
17.12.16,15:45
1. K dotazu ... keby som mal podobných prác viac ... Pozri si živnostenský zákon:
" § 63 Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 1659 eur. "
Zamysli sa, či práce nenapĺňajú definíciu uvedenú v §2:
"Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom."

2. Na zdaňovanie príjmov podľa Zmluvy o dielo sú dva uhly pohľadu:
2.a.: Napĺňa obsah zmluvy definíciu "závislej činnosti" uvedenú v § 5 Zákona 595/2003 (Daň z príjmov) a zamestnávateľovi (obci) z toho vyplývajú povinnosti ...
2.b. Ak nenapĺňa, potom je takto dosiahnutý príjem tvojím jednorázovým príjmom ? Ak áno, potom tento príjem zaradíš do príjmov podľa § 8 ZDP

Záver:
Už dvakrát vykonaná činnosť sa môže považovať za sústavnú (napľňa podstatu živnosti)
Ak si v zmluve dohodneš, že podľa zadania obce niečo vykonáš, potom pracuješ na príkaz platiteľa príjmu a teda dohoda napľňa obsah závislej činnosti (zamestnania)