Mišin
13.12.16,13:13
Pozdravujem, dopočul som sa, že od 1.1.2017 nastávajú zmeny v exekúciách. Samozrejme najviac ma zaujalo zrušenie exekúcie po piatich rokoch, pokiaľ nebola dlžná čiastka vymožená. Viete mi prosím poradiť ako to presne je? Alebo aspoň poslať link kde sa môžem dočítať relevantné informácie?
Ďakujem
misoft
13.12.16,12:24
Zbierka zákonov...... tam skôr nájdeš.... alebo hľadaj novelu Exekučného poriadku - tu niečo http://uctujto.sk/novela-exekucnom-poriadku-osobny-bankrot-2017/
Ale pokiaľ si myslíš, že pokiaľ je exekúcia a po piatich rokoch sa nevymôže celá dlžná suma (ale medzitým sa už niečo vymohlo) - tak to asi nebude to, čo očakávaš. Tam je to (myslím si) myslené asi v tom duchu, že ak do piatich rokov sa nevymôže nič pre nemajetnosť - vtedy sa exekúcia ukončí (pretože v terajšom stave je to tak, že i nemajetný má na krku exekúciu až do smrti, prípadne ešte i jeho potomkovia).
Mišin
13.12.16,13:03
Vďaka za info.
draik
13.12.16,14:14
Bude to tak, že k zastaveniu dôjde v prípade, ak v priebehu 5 rokov sa nepodarí zistiť majetok/príjmy, ktorý by postačovali aspoň na úhradu trov exekútora. Oprávnený bude môcť podať námietku voči zastaveniu, o ktorej rozhodne súd. Premlčanie exekučného titulu, napr. súdneho rozhodnutia, je však až po 10 rokoch.
rudolf83
10.02.17,20:46
Ano upravuje to novela zákona č. 2/2017 Z.z. od 1.4.2017 v § 61n ods. 1 písm. d). Zastavenie exekúcie z tohto dôvodu sa bude vzťahovať len na exekúcie začaté po 31.3.2017. Pre staršie exekúcie nie.