alzbetkax
13.12.16,17:32
Ako nalozit s clenom rodiny, 50 r., kt.je uz asi 20 rokov na invalidnom doma..prestal mat absolutne hygienicke navyky, neprispieva s nicim, ma zdravotne problemy, odmieta ist k lekarovi, byva s uz nevladnou mamou, momentalne sa pristahovala jeho sestra kvoli babke..neznesitelne podmienky kvolli jeho hygiene, odmieta kupel, osetrenie, toaletu si spravi hockde na dvore..atd..odmieta ist do domova alebo ústavu.
Terezia13
13.12.16,16:53
vidím to čierne - zbaviť svojprávnosti a dať do ústavu, jeho zdravotný stav je zlý a zrejme si ani neuvedomuje, ako koná, navštívte aj psychiatra, čo by poradil, ďalšie riešenie - tiež veľmi tvrdé, dať matku do domova dôchodcov, bude mať relatívne viac kľudu, čisto, pravidelnú stravu a bude mať aj zdravotné zabezpečenie
Mila123
13.12.16,16:53
má ponechanú svojprávnosť? kto je vlastníkom nehnuteľnosti kde býva?
alaya1
13.12.16,16:57
Clovek vyselektovany viac rokov z bezneho pracovneho zivota moze stracat zaujem, upadat do depresii, nezaujmu, uzkosti. Ak by bol nakloneny moznemu rieseniu terapii u klinickeho pychologa, ci navstevy psychiatra.
Avsak jeho priznaky mozu signalizovat aj ochorenia mozgu. je nutne vysetrenie.
alzbetkax
13.12.16,17:06
som nesmierne rada uz len za to ze niekto reagoval..dakujem..ide vlastne o situaciu maminho brata. mama sa pristahovala k babke, pretoze sama uz nevladze..mama sama ma problemy zdravotne, klby, platnicky, chrbtica..jej brat byva s babkou a s nim su tie problemy. Dom je pisany na mamu. Dat babku do domova by sme nechceli, a druha vec babka ma pravo dozit v dome. Doktori su necinny (aj dnes s nim bola u doktora (doslova mu hniju nohy, nevie si obut ani topanky, dostal masticku a sup domov) ma uz dlhsiu dobu pruh, vysi mu cele brucho, doktor to poriesil tak, znova sup domov a nenamahat sa..mama vybavovala jeden domov, kde su este dvaja z dediny, pochvaluju si ho, no on to nechce podpisat..a o zbaveni svojpravnosti som sa toho vela nedocitala..len ze je to obtiazne..
alzbetkax
13.12.16,17:48
odmieta podpisat umiestnenie v domove..doslova povedal jemu je takto dobre, on sa citi dobre doma, a nebude sa nikomu prisposobovat, dodrziavat pravidla a rezim a kupat sa a robit poriadok...na vysetrenie ohl.mozgu a psychiky ho moze len obvodny poslat?? Vsade ho odmietaju, teda vsade tvrdia, ze je v poriadku..ako keby sa s nim nikto nechcel zaoberat. Mama bola dokonca aj na policii ohl.odobratia vodicskeho, uz sice nesoferuje, ale pred nejakym casom soferoval, zaspaval za volantom, nedaval pozor, atd..a nikto s tym nic nespravil..
afrikánka
13.12.16,18:32
Na vyšetrenie k psychiatrovi nepotrebujete lístok od obvodného lekára, ak bude brat súhlasiť s vyšetrením, choďte priamo. Ale podľa toho, čo píšete o bratovom správaní, zrejme nepôjde o tumor na mozgu - v prípade tumoru sa pacientovi zvyčajne zmení správanie pomerne rýchlo, nástup zmeny býva bez predchádzajúcich známok narušenej psychiky. Píšete, že bol na liečbe v Záluží, invalidný dôchodok poberá na základe psych.stavu, ale zároveň ma prekvapujete s otázkou, či potrebujete odporučenie od obvodného lekára k psychiatrovi. Alebo som neporozumela, alebo je v tom zmätok...
Psychiatrické vyšetrenie napomôže odhaliť jeho nechuť k dodržiavaniu hygienických návykov, prispôsobeniu zaužívaným pravidlám spolužitia....čo býva sprievodným znakom depresie, ale i iných možných diagnóz.....demencie a pod.
Podľa vašich informácií o majetkovom stave, predpokladám, že matkin brat má podiel v rodičovskom dome a nemieni "svoj" majetok uvoľniť a zrejme z toho bude vyplývať jeho nechuť ísť do Domova dôchodcov, kde by musel dbať o svoju hygienu a platiť.. Doma to má pohodlnejšie a jednoduchšie.
alzbetkax
13.12.16,18:48
Ked ostal doma na invalidnom a mal psych.problemy, vtedy som to vobec neriesila..vtedy to riesila babka, tak netusim ako to fungovalo. preto ta otazka ci potrebuje listok. Vtedy bol jeden cas v poriadku, ked sa vratil. Pomahal, co to porobil, este bol ako tak civilizovany. Ale casom sa to zvrtlo az k spominanym situaciam.
BXLmiami
13.12.16,19:07
odmieta podpisat umiestnenie v domove..doslova povedal jemu je takto dobre, on sa citi dobre doma, a nebude sa nikomu prisposobovat, dodrziavat pravidla a rezim a kupat sa a robit poriadok...na vysetrenie ohl.mozgu a psychiky ho moze len obvodny poslat?? Vsade ho odmietaju, teda vsade tvrdia, ze je v poriadku..ako keby sa s nim nikto nechcel zaoberat. Mama bola dokonca aj na policii ohl.odobratia vodicskeho, uz sice nesoferuje, ale pred nejakym casom soferoval, zaspaval za volantom, nedaval pozor, atd..a nikto s tym nic nespravil..
Tak ale on musí súhlasiť s vyšetrením,hospitalizáciou,Vy si s ním neporadíte a lekári by si mali?Prečo?
afrikánka
13.12.16,19:11
Z liečenia sa vrátil stabilizovaný, ale zrejme po čase vysadil antidepresíva. Takže k psychiatrovi, vyšetriť, predpokladám, že predpíše lieky. Dozerať na brata, aby lieky pravidelne užíval. Ak ide o depresiu, verte, že pre vášho brata je tiež tento stav ťažký. Predpokladám, že k reálnemu pohľadu na život príde o cca 6-8 týždňov. Potom si skúste s ním pohovoriť a možno, že to už nebude ani potrebné...
Nakoniec si dovolím pripomienku, či nie je snaha dostať ho z domu preč, potom by som chápala jeho revoltu.
alzbetkax
13.12.16,19:15
zajtra sa poradim s mamou nech upresni vsetky informacie ohladom jeho pripadu ked mu bol uznany invalid..velmi pekne dakujem za vas cas informacie a nazory.
alzbetkax
13.12.16,19:32
Skúsime to tak. Vysetrit, dozriet nanho a uvidime. Len ma trapi to, ze je to neunosne co stvara..Podla mna to nemoze byt kvoli tomu, ze by mal pocit, ze ho chceme dostat prec. Ved mama sa s ním natahuje dost dlho. Toto je uz posledná moznost. Dlho ho napominala, dala spravit aj sprchovy kut k vani, aby to mal jednoduchsie, nakolko ma uz 110-120 kil (jedina cinnost, ktoru vykonava je jedenie) kupovala mu kozmetiku, spreje, oblecenie, vsetko znici atd..Napominala ho, pripominala mu kupanie atd..nespolupracuje, jedine co robi je nadmerne jedenie, spanok, sedi na dvore, prejde sa a toje cele. Neustale nahana mamu, kazdy den do obchodu, vsetko zje aj od babky, najnovsie musi mama sediet pri babke kym nezje svoju porciu..no jednoducho je na konci s moznostami a chutou ho riesit normalnou cestou. Prepacte, mozno pisem chaoticky, len ma napadaju stale dalsie veci, ktore sa deju.
alzbetkax
15.12.16,16:06
Pokrocilo to nikam...Dnes obvodna lekarka vynadala mojej mame, za to, ze ona moze za to,v akom stave je jej brat..ze sa onho nestara. A ci jej nevadia peniaze co pobera zanho. Mama pritom nieje jeho opratrovnickou, ani ziadne peniaze nepobera. Sama vynaklada nanho financie..Co mama ine nerobi len okolo neho, beha, riesi, vybavuje, nahana ho k hygiene, poriadku. Vari mu, nosi ho k lekarom, nakupuje mu..atd..a ona ju obvini, ze sa onho nestara. Mama ho znova povlacila po lekaroch. Vybavila mu sanitku, potom na psychiatriu a aspon na nejaky cas, ho nechat v nemocnici. Nakoniec zistila, ze na psychyatrii vobec nebol, zobrali ho na jednotku, vraj je vo vaznom stave, asi by aj umrel, keby ho neprinesu. Zvlastne, doteraz mal udajne dobre vysledky.
Diagnoza invalidu schizofrenia.
Neviem ako sa ma moja mama, ktora ma sama zdrav.problemy, nevie siani topanku zaviazat, lebo ju klb nepusti, s chrbticou ma problemy, platnicky) starat o 120 kiloveho chlapa, ktory odmieta kupat sa, chodi na wc na zachod a nie na dvor a v izbe.., zahadzovat odpadky do kosa a nie do rohu izby, zbytkove jedno splachovat alebo nosit do kuky namiesto lavora v spajzi.., utierat si zadok, obliekat si cisté, umyvat, a robit si v izbe poriadok, v ktorej by uz nespravil poriadok ani sam deratizer.
Od mojej 80 rocnej babky sa to takziez pochopitelne cakat neda, ked je rada, ze je.
Terezia13
15.12.16,16:16
Pokrocilo to nikam...Dnes obvodna lekarka vynadala mojej mame, za to, ze ona moze za to,v akom stave je jej brat..ze sa onho nestara. A ci jej nevadia peniaze co pobera zanho. Mama pritom nieje jeho opratrovnickou, ani ziadne peniaze nepobera. Sama vynaklada nanho financie..Co mama ine nerobi len okolo neho, beha, riesi, vybavuje, nahana ho k hygiene, poriadku. Vari mu, nosi ho k lekarom, nakupuje mu..atd..a ona ju obvini, ze sa onho nestara. Mama ho znova povlacila po lekaroch. Vybavila mu sanitku, potom na psychiatriu a aspon na nejaky cas, ho nechat v nemocnici. Nakoniec zistila, ze na psychyatrii vobec nebol, zobrali ho na jednotku, vraj je vo vaznom stave, asi by aj umrel, keby ho neprinesu. Zvlastne, doteraz mal udajne dobre vysledky.
Diagnoza invalidu schizofrenia.
Neviem ako sa ma moja mama, ktora ma sama zdrav.problemy, nevie siani topanku zaviazat, lebo ju klb nepusti, s chrbticou ma problemy, platnicky) starat o 120 kiloveho chlapa, ktory odmieta kupat sa, chodi na wc na zachod a nie na dvor a v izbe.., zahadzovat odpadky do kosa a nie do rohu izby, zbytkove jedno splachovat alebo nosit do kuky namiesto lavora v spajzi.., utierat si zadok, obliekat si cisté, umyvat, a robit si v izbe poriadok, v ktorej by uz nespravil poriadok ani sam deratizer.
Od mojej 80 rocnej babky sa to takziez pochopitelne cakat neda, ked je rada, ze je.
Alžbetka, tu pomôže už len dať ho do ústavu, čím skôr podajte žiadosť o umiestnenie, pretože na miesto sa čaká aj roky, obdivujem tvoju maminu - statočná žena
afrikánka
15.12.16,16:24
Ak sa podarí lekárom dostať maminho brata z ohrozenia na živote a jeho stav sa natoľko zlepší, že ho prepustia z nemoce, tak potom pokračujte u psychiatra.....schizofrénia, síce nezaznamenáva stratu pamäti, ale môže byť prítomná iná dg.....požiadajte o umiestnenie v DSS. Ak by brat nesúhlasil, poraďte sa s lekárom na možnosti súdneho rozhodnutia o zbavení svojprávnosti.
alzbetkax
15.12.16,17:23
je to neunosne..pamatam si ho ako mala, bol mi ako otec.
Ale toto je nezlucitelne s dostojnym dozitim babky ani s maminym zivotom, ktora sa tam ani nemusela pristahovat (ma este dvoch bratov a sestr a ako jedina tam cely zivot pomaha.
Uvidime, co bude v nasledujuce dni, aky bude jeho stav. A pokracujeme u psychiatra. Ak ho vratia domov, osobne dozriem na tvrdy rezim, aj keby mam kazdy den z prace chodit k nim. Narobim si dokazy, co uz ich par mam..a hadam sa uz nieco pohne..dakujem znova za nazory a pomoc, pomaha to aj vo veci, aj mne :)
arizona
15.12.16,19:42
je to neunosne..pamatam si ho ako mala, bol mi ako otec.
Ale toto je nezlucitelne s dostojnym dozitim babky ani s maminym zivotom, ktora sa tam ani nemusela pristahovat (ma este dvoch bratov a sestr a ako jedina tam cely zivot pomaha.
Uvidime, co bude v nasledujuce dni, aky bude jeho stav. A pokracujeme u psychiatra. Ak ho vratia domov, osobne dozriem na tvrdy rezim, aj keby mam kazdy den z prace chodit k nim. Narobim si dokazy, co uz ich par mam..a hadam sa uz nieco pohne..dakujem znova za nazory a pomoc, pomaha to aj vo veci, aj mne :)

Kedze mu stanovili psych.chorobu,mal by navstevovat psychiatra a pravidelne uzivat lieky. Ak to nebude dodrziavat,aj to je dovod na zbavenie svojpravnosti a aj na umiestnenie do nejakeho specianeho zariadenia. Clovek s touto DG sa nedokaze o seba postarat,bude to len horsie a moze byt nebezpecny pre seba aj okolie...

Odporucam najst si dobreho psychiatra,ktory vam bude napomocny a pomoze s liecbou a dalsim riesenim.

Obvodnu lekarku by som na vasom mieste poslala do certa a vymenila za inu. .Ak je ten pan jej pacientom, aj ona ma kus zodpovednosti za to,ze sa nelieci a aky je jeho zdr.stav,nakolko psych.DG mu bola stanovena uz ovela skor...
Ved tvoja mama nie je jeho opatrovnicka,on je dospely,doposial svojpravny, takze cela ochota a pomoc je iba jej dobra vola.
BXLmiami
16.12.16,03:09
:-D Vy si to predstavujete ako Hurvinek válku.Túto situáciu jej nezávidím,ale pokiaľ má lekár niekoho liečiť,ten niekto musí súhlasiť.Takže lekárov vynechajte,iba ak prinesiete súhlas.Nutená hospitalizácia je len ked ohrozuje dokázateľne okolie.Policajti,záchranka...ale v sekunde ako ho skľudnia,prestane ohrozovať okolie je stabilizovaný a podpíše reverz,odchádza domov a lekári sa môžu len dívať a rodina tiež.Prichádza do úvahy zbavenie svojprávnosti súdnou cestou kde budete musieť dokázať.....všetko.
BXLmiami
16.12.16,03:12
Dodatok-už vidím tie davy obvodných lekárov,ktorí si chcú na krk zobrať dekompenzovaného schizofrenika kvôli 3 ečkam mesačne.
arizona
16.12.16,05:15
Dodatok-už vidím tie davy obvodných lekárov,ktorí si chcú na krk zobrať dekompenzovaného schizofrenika kvôli 3 ečkam mesačne.
A aky postup odporucas ty,ako odbornik? Ako to moze rodina riesit? Alebo sa bude len cakat,pokym ten clovek niekomu neublizi? Ved psych.chory clovek nevie spravne rozhodnut...

Riesili sme podobny pripad pred par rokmi.Teta mala psych.problemy /starecka demencia/,odmietala ist k lekarovi.Situacia sa ale zhorsovala,rodina v spoluprci s jej obvodakom vybavili hospitalizaciu v nemocnici. Doslova nasilu,proti jej voli ju tam odviezli.Tam ju pozorovali,nastavili na lieky. Dnes mila teta zije bezny zivot,uziva lieky,sama chodi pravidelne k psychiatrovi na kontroly a predpisovat si lieky a dakuje vsetkym, ze ju tam vtedy aj ked nasilu, zobrali...
BXLmiami
16.12.16,05:23
Napísala som.Jediný spôsob je akútna hospitalizácia cez záchranku s tým,že ohrozuje okolie.Zákony sú postavené tak,že lekár jednoducho môže urobiť len to čo mu dovolí pacient ak je svojprávny.Dokonca ak je dospelý a svojprávny môže lekárovi zakázať informovať rodinu.A ano,zanedbala to rodina,pretože už mohli mať za tie roky dostatok podkladov na to,že je nesvojprávny a neberie lieky atd.Len sa obávam,že ak on neohrozuje okolie,len znečisťuje,neguje,nič nechce,všetko poje,asi nepochodia s tým zbavením svojprávnosti.Starecká demencia je niečo iné.
Dáša_
16.12.16,06:48
Pár rokov dozadu som zažila prípad, keď sa podarilo ľudom z bytovky docieliť, že pani zbavili svojprávnosti a umiestnili do zariadenia. Nebolo to jednoduché, trvalo to dosť dlho a bol do toho zainteresovaný aj právnik. Treba dôkazy, posudky.... A nejak mám dokonca pocit, že v poslednej dobe bola aj v tomto smere úprava a možno to bude zas trochu zložitejšie. Ale kým sa do toho nepustia, nebudú vedieť.